6 راهکار بازاریابی برای حفظ وفاداری مشتری (7 عکس)

6 تکنیک بازاریابی برای حفظ وفاداری مشتری

در جهان امروز که مصرف‌کنندگان بسیار باهوش و حوره‌ی تکنولوژی هستند، مشتریان انتظار توجه مخصوص دارند، نه چیزی که به انبوه مشتریان عرضه شود.
وب‌سایت چطور - الناز طرزمنی: در جهان امروز که مصرف‌کنندگان بسیار باهوش و حوره‌ی تکنولوژی هستند، مشتریان انتظار توجه مخصوص دارند، نه چیزی که به انبوه مشتریان عرضه شود. به همین دلیل روش‌های بازاریابی گذشته، حتی آنها که عمرشان کمتر از ۵ سال است، دیگر پاسخگو نیستند. کلید بازاریابی کامیاب، درگیر کردن مشتری با کسب‌وکار، محصول یا خدمات‌ است و این با به فروش رساندن محصول به آنها فرق می دارد. در ادامه با تکنیک‌هایی آشنا می‌شوید که به حفظ وفاداری مشتری در کسب‌وکار شما مدد می‌کنند.
تصویر و عکس شماره 1 ⇩
۱. پیام‌تان را شخصی کنید

در جهان بازاریابی امروز اعتقاد به نمونه‌ای که برای همه عالی باشد، محکوم به شکست است. حتی بازاریابی متفاوت برای گروه‌های هدفِ متفاوت، لزوما راهگشا نیست. مشتری به ایمیل‌ها، توصیه ها، پست‌های آنلاین و به طور کلی پیام‌هایی که از نظر وقت و محتوا عالی با ویژگی‌ها و نیاز‌های شخصی او باشد، بهتر پاسخ می‌دهد.
تصویر و عکس شماره 2 ⇩
تصویر و عکس 6 تکنیک بازاریابی برای حفظ وفاداری مشتری۲. خریدارِ خواسته‌های مشریان باشید

برخی از صاحبان کسب‌وکار چنان به شَم‌شان اطمینان دارند که به گمان‌شان آنچه عرضه می‌کنند بی برو برگرد همه‌ی خواسته‌های مشتری را برآورده می‌کند. هیچ فکر کرده‌اید شاید سؤال کردن از مشتری درباره‌ی خواسته‌هایش راه بهتری باشد؟! این روز‌ها مصرف‌کنندگان حضور می دارند در ازای دریافت محتوای عالی و هدفمند، اطلاعات شخصی سودمندی را در اختیارتان قرار بدهند. می‌توانید این پرسش‌ها را سؤال بکنید:

  • کدام ویژگی محصول یا خدمت ما برای‌تان جذاب‌تر است؟
  • کدام‌‌یک کمترین جذابیت را برای‌تان دارد؟
  • چه چیز باعث می‌شود از مصرف محصول ما صفا بکنید؟
  • کدام مزیت‌ها برای شما مهم‌تر هستند؟ کدام ویژگی‌ها کاربردی‌تر هستند؟
  • می‌ خواهید چطور از اخبار و اطلاعات مربوط به بهبود و ارتقاء محصول، اخبار صنعت و… آگاه شوید؟

از پرسش‌نامه‌ی آنلاین، ایمیل، رسانه‌های اجتماعی یا هر ابزار دیگری که استفاده می‌کنید، سعی کنید اطلاعات دقیقی گردآوری کنید؛ این اطلاعات نقش اهمیتی می داری در تهیه‌‌ی پیام عالی برای مشتریان‌تان دارد.
تصویر و عکس شماره 3 ⇩
تصویر و عکس 6 تکنیک بازاریابی برای حفظ وفاداری مشتری۳. تهیه کرد بسته‌های توصیه ای مخصوص را آسان کنید

کوین لیندسی (Kevin Lindsay)، کارشناس بازاریابی، معتقد است «آسایش، آسانی و احساس تعلق خواسته‌ی هر مصرف‌کننده‌ای است. اینها همان مواردی هستند که برای مشتری بیشترین اهمیت را دارند.» پس بر مبنای اطلاعاتی که کسب کرده‌اید، بسته‌ای ارزشمند از پیشنهاداتی به مشتری پیشنهاد کنید که که متناسب با نیازهای او شخصی‌سازی شده است و با این کار او را شاد و حس آسانی و تعلق را به او پیشکش کنید.

اما همانطور که لیندسی می‌گوید، کار هنوز به پایان رسانده نشده است. باید اطلاعات کاملی درباره‌ی صورت حساب، تحویل و توجه کرد به مشتری بدهید، اما آنقدر فشرده که در خلال تسویه حساب قابل ارائه باشد؛ اینجاست که شما به عنوان «شماره‌ی یک» در ذهن مشتری نقش می‌بندید. در اینجا هدف رسیدن به فرآیندی شبیه به فرایند حرید آسان و با سرعت آمازون موسوم به «تهیه کرد با یک کلیک» (۱-Click Ordering) است.

تصویر و عکس شماره 4 ⇩
تصویر و عکس 6 تکنیک بازاریابی برای حفظ وفاداری مشتری

۴. راهبرد بازاریابی‌تان را بر مبنای تجربیات مشتریان تعیین کنید

مشتری چه می‌گوید

امروزه مشتریان بر مبنای طیف گسترده‌ای از الگوها و خط‌ مشی‌ها رفتار می‌کنند. برای حفظ رقابت‌پذیری، راهبرد بازاریابی شما باید این توانایی را شناسایی کند و خود را با آن همگام بسازد.

بنا بر نظر کارشناس بازاریابی، پیتر اشمیت (Peter Schmitt)، خوب ترین روش، خدمت به مشتری بر مبنای راهبردی یکپارچه است که روش‌های سنتیِ بازاریابیِ مستقیم و داده‌های مراکز ارتباط با مشتریان را با هم مخلوط کند.
این روش، از تفسیر داده‌ها، راهبردهای بازاریابی شخصی‌سازی شده و تجارت الکترونیک بهره می‌گیرد و هدفش ایجاد تعاملات بهنگام و شخصی‌‌شده با مشتری با بهره گیری از همه‌ی مجراهای وجود می دارد.

پیرو گفته‌ی اشمیت، با این کار در هر نقطه‌ی تماس و در هر ارتباط با مشتری، به شکلی رودررو و به شیوه ای درست و اصولی از تجربیات مشتریان‌ آگاه می‌شوید.
تصویر و عکس شماره 5 ⇩
تصویر و عکس 6 تکنیک بازاریابی برای حفظ وفاداری مشتری۵. از ابزار‌های چَت برای ترغیب مشتریان به گفت‌وگو استفاده بکنید

کسب‌وکارها با بهره گیری از اپلیکیشن‌های چت و گفت‌وگو که روز جدید بر محبوبیت‌شان اضافه کرده می‌شود، رابطه‌ی خود را با مشتریان‌شان محکم‌تر می‌کنند.

مطالعات مؤسسه‌ی تحقیقات بازار فارستر (Forrester Research) نشان می‌دهد مشتریان ترجیح می‌دهند در هنگام تهیه کرد، یک شخص قرار می داری به پرسش‌های‌شان پاسخ دهد، نه یک خودرو یا برنامه‌ی‌ پاسخگوی خودکار.
مشتریان به ابزارها و امکاناتی مانند اَپلیکیشن‌های پیام‌رسان علاقه دارند، زیرا نه تنها کار با آنها آسان است بلکه امکان ایجاد رابطه ای دوسویه مانند مکالمات تلفنی را فراهم می‌کنند. همچنین این ابزارها به خاطر امکان پاسخگویی با سرعت به پرسش‌های مشتریان، امکان گفت‌وگو با مشتریان بیشتری را فراهم می‌کنند.

تصویر و عکس شماره 6 ⇩
تصویر و عکس 6 تکنیک بازاریابی برای حفظ وفاداری مشتری

۶. کارکنان باید به درگیر کردن مشتری با کسب‌وکار اعتقاد داشته باشند

بدون تعهدِ همه‌ی کارکنان به ترغیب مشتریان به چالش و تعامل پویا با کسب‌وکار، تضمینی برای ارتقاء کیفیت خدمات وجود ندارد. سالی لی (Sally Lee) یکی از از همکاران آباکو (Aabaco)، از زیرمجموعه‌های یاهو، در این باره به رفتار کارکنان اَپل در فروشگاه‌هایش اشاره می‌کند. بعد از ورود به یکی ار فروشگاه‌های اَپل، با کارکنانی رو‌به‌رو می‌شوید که جدای از نگاه و حس سرشار از اطمینان‌شان، با انرژی و نگاه‌شان، تجلی‌بخش بزرگی و ارزش مارک اَپل هستند و بی‌درنگ باب گفت‌وگو را با شما باز می‌کنند و تجربه‌ای دلپذیر را برای‌تان به ارمغان می‌آورند.
تصویر و عکس شماره 7 ⇩
تصویر و عکس 6 تکنیک بازاریابی برای حفظ وفاداری مشتری

مشتریان از این که کسب‌وکارها با آنها ارتباط برقرار و آنها را به چالش و مشارکت بیشتر فرا خوانند، حس خوبی پیدا می‌کنند. بنابراین شما باید تجربیاتی خلق کنید که چالش و تعامل مشتریان را زیاد بکنند و منجر به وفاداری همیشگی آنها شوند.

-------------------------------

متن از : بهرام ت.

کار و زندگی در بخش خانه و خانواده سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

در آستين جان تو صد نافه مدرج است ««« »»» وان را فدای طره ياری نمی‌کنی6 راهکار بازاریابی برای حفظ وفاداری مشتری (7 عکس)


TT / 149 --- TP / 16%

گردآوری شده توسط : بهرام ت.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : تکنیک
برچسب ها :

مطالب مرتبط