13 راهکار طبیعی برای مداوا برونشیت

13 روش طبیعی برای درمان برونشیت

برونشیت به معنای التهاب، تورم یا عفونت لوله های برونش و ششها می باشد. که معمولاً توسط ویروس ها، باکتری ها، یا ذراتی که لوله های برونش را تحریک می کند به وجود مییاید.

مریم مرادیان –
تصویر و عکس شماره 1 ⇩
تصویر و عکس 13 روش طبیعی برای درمان برونشیت

علائم برونشیت شامل سرفه با خلط ، تنگی نفس، درد قفسه سینه، احتقان نگاه کنی، خستگی، درد عضلانی و تب است. افراد مبتلا به برونشیت قادر هستید با داروهای ساده خانگی درمان شوند:

گل شمعدانی

گل شمعدانی که بومی آفریقای جنوبی است، گیاهی است که برای مریضیهای سیستم تنفسی کاربرد زیادی دارد. نتایج تحقیقات روی 217 بیمار در سال 2008 ثابت کرد که عصاره مایع گل شمعدانی در درمان برونشیت بسیار نقش می دارد. این بیماران بیان داشتند که اصلیترین علائم برونشیت حاد از جمله سرفه، افزایش آب دهان و خلط ،گرفتگی صدا، سردرد، خستگی و تب طی 7 روز پس از درمان بهبود کشف کرد.
مقدار مصرف: هر فرد بزرگسال باید 30 قطره از عصاره استاندارد و تأیید شده این گیاه را 3 بار در روز به کار برد. این مقدار برای کودکان باید کمتر باشد. حتماً هنگام مصرف بروشور آن را خوانید.

پیچک بالارونده

عسل یک راه طبیعی برای مقابله با سرفه ناشی از برونشیت است. فواید ضدویروسی و ضد باکتری موجود در عسل تسکین دهنده گلو خواهد شد

این گیاه از سالیان پیش در پزشکی کاربرد داشته و تأثیر آن در درمان عفونت ها و التهابات سیستم تنفسی از جمله علائم بیماری برونشیت مزمن از سال 1988 در کشور آلمان تأیید شده است. تحقیقات آزمایشگاهی از تأثیر آن در بهبود علائم برونشیت حاد و مزمن به خصوص افزایش دریافت هوای ششها و کاهش سرفه های زیاد ماجرا دارد.
مقدار مصرف دارویی
جوشانده: یک قاشق چایخوری پر برگ خشک شده را در 150 میلی گرم آب جوش ریخته و به مدت 10 دقیقه بجوشانید. این دمنوش را تا 3 بار در روز خورید.
کپسول پودر برگ های خشک: معادل 300 میلی گرم پودر آن را در روز به کار برید.
عصاره: روزانه 3/0 میلی لیتر به کار برید.

آویشن

آویشن گیاهی از ریشه پامچال دارویی است که در کاهش مدت و شدت علائم بیماری برونشیت نقش می دارد. در سال 2007، 361 بیمار تحت تحقیقات پزشکی قرار گرفتند که نتایج آن تأثیر شگفت انگیز عالی آویشن را در درمان برونشیت ثابت می کرد. سرفه های شدید کسانی که از عصاره این گیاه بهره گرفته بودند طی 11 روز خیلی زودتر از بقیه تسکین کشف کرد.
مقدار مصرف دارویی
جوشانده: 1 تا 2 گرم گیاه خشک را در 150 میلی لیتر آب جوش به مدت 10 دقیقه بجوشانید. چندین فنجان از آن را طی روز بیاشامید.
عصاره برگ: 20 تا 40 قطره عصاره آویشن را با آب یا آبمیوه رقیق کنید و 3 بار در روز خورید.

تصویر و عکس شماره 2 ⇩
تصویر و عکس 13 روش طبیعی برای درمان برونشیت

شیرین بیان

شیرین بیان از قدیم به عنوان گیاهی مسکن نکته استفاده بوده است. بهره گیری از این ریشه خوراکی موجب تسکین درد مربوط به التهاب نایژه ها می شود. به علاوه، شیرین بیان حاوی گلیسیریزین است که این ماده در مقابله با بسیاری از ویروس ها نقش می دارد. عملکرد محرک آن بر سیستم مطمئنی در مقاومت در برابر عفونت های مجاری تنفسی مانند برونشیت مزمن نقش دارد.
مقدار مصرف دارویی
ریشه خشک: 5 تا 15 گرم ریشه شیرین بیان را 3 بار در روز پس از غذا به صورت پودر یا جوشانده به کار برید. ثابت شده است که ریشه خشک 4% گلیسیریزین دارد.
عصاره: 2 تا 4 میلی لیتر را 3 بار در روز پس از غذا خورید.

اکالیپتوس

مصرف اکالیپتوس به صورت خوراکی یا استعمال خارجی نکته تأیید سازمان بهداشت جهانی است. فواید درمانی این گیاه به نظر محققان منحصربه فرد بوده و در برگ های آن نهفته است. روغن آن 70 تا 85% این تأثیرات را دارد. مطالعات پزشکی از کاهش سرفه و اخلاط در بیماران مبتلا به برونشیت مزمن ماجرا دارد.
مقدار مصرف دارویی
جوشانده: 2 تا 3 گرم برگ خشک شده را در 150 میلی لیتر آب جوش به مدت 10 دقیقه بجوشانید و دو فنجان در روز خورید.
عصاره برگ: 2 تا 3 میلی لیتر را دو بار در روز خورید.

پیاز باعث نابود شدن خلط ناشی از برونشیت می شود یک قاشق چای خوری آب پیاز خام هر روز صبح با معده خالی بخورید

روغن: روزانه 2 تا 6 قطره روغن اکالیپتوس را به کار برید. البته در این باره خوب تر است ابتدا با متخصص مشورت کنید. بهره گیری از این روغن برای زنهای حامله و کودکان جایز نیست.
استنشاق بخار: 4 تا 6 قطره روغن اکالیپتوس را در 150 میلی لیتر آب جوش بریزید. حوله ای روی سر بیندازید و بخار آن را استنشاق کنید. 3 بار در روز این کار را به انجام رسانید.
مشتمال و ماساژ: 15 تا 20 قطره از این روغن را با 25 میلی لیتر روغن گیاهی ترکیب نموده و قفسه سینه را 3 بار در روز با آن مشتمال و ماساژ دهید.

زنجبیل

زنجبیل، اغلب برای درمان سرماخوردگی بهره گرفته میشود، همچنین زنجبیل فواید ضدالتهابی دارد و سیستم مطمئنی را تقویت کرده و لوله های برونش تحریک شده، ملتهب و متورم را درمان می کند.
روش مصرف: زنجبیل، دارچین و میخک از هرکدام نصف قاشق چای خوری در یک فنجان آب گرم ریخته. به خوبی هم بزنید و روزی چندین بار بیاشامید.
همچنین قادر هستید یک قاشق چای خوری پودر زنجبیل و فلفل مشکی را به یک فنجان آب جوش ریخته و چندین دقیقه بعد مقداری عسل یا شیر ریخته و روزی دو بار بیاشامید.

سیر

با توجه به فواید چرک خشک کنی و ضدویروسی آن، برای درمان برونشیت، به مخصوص برونشیت حاد بسیار مفید است.
روش مصرف: سه حبه سیر را پوست گرفته و ریز ریز تهیه کند می کنیم در یک لیوان شیر جوش می ریزیم و پیش از استراحت کن می آشامیم.

تصویر و عکس شماره 3 ⇩
تصویر و عکس 13 روش طبیعی برای درمان برونشیت

زردچوبه

فایده ضدالتهابی زردچوبه برای درمان سرفه همراه با برونشیت است. به دنبال این درمان سینه صاف می شود
روش مصرف: یک قاشق چای خوری پودر زردچوبه را به یک لیوان شیر مییافزاییم. دو یا سه بار در روز آن را بیاشامید. برای نتایج با سرعتتر، با معده خالی بیاشامید.
توجه: این درمان عالی افرادی که در بر می داری سنگ کیسه صفرا، اسید، اولسر پپتیک یا زخم معده و یا زردی هستند عالی نیست.

آب نمک

غرغره کردن با آب نمک چندین بار در روز، راه بسیار خوبی برای درمان علائم گوناگون برونشیت است. یک قاشق چای خوری نمک را به یک لیوان آب گرم افزایید و غرغره کنید. در تهیه کردن آب نمک از نمک زیاد بهره نگیرید چون باعث سوزش گلو می شود نمک آن بسیار کم باشد. این درمان دو مزیت دارد اول، التهاب گلو را تسکین می دهد، و دوم، از طریق موکوس سوزش گلو را کم میکند.

عسل

عسل یک راه طبیعی برای مقابله با سرفه ناشی از برونشیت است. فواید ضدویروسی و ضد باکتری موجود در عسل تسکین دهنده گلو خواهد شد. همچنین، عسل سیستم مطمئنی بدن را تقویت می کند.
روش مصرف: افزودن یک قاشق چای خوری عسل به چای برای مبتلایان به برونشیت مفید است.
همچنین قادر هستید عسل را به آب لیمو افزایید که درمان احتقان و التهاب گلو ناشی از برونشیت مفید است.

پیاز

زنجبیل فواید ضدالتهابی دارد و سیستم مطمئنی را تقویت کرده و لوله های برونش تحریک شده، ملتهب و متورم را درمان می کند

پیاز باعث نابود شدن خلط ناشی از برونشیت می شود یک قاشق چای خوری آب پیاز خام هر روز صبح با معده خالی بخورید. همچنین پیاز خام در سالاد یا در طبخ کرد و طبخ کن بهره گیرید.

دانه کنجد

دانه کنجد در بر می داری فواید دارویی است که قادر هست به درمان برونشیت یاری رسانده و درد قفسه سینه را درمان کند
روش مصرف: ترکیب یک قاشق چای خوری دانه کنجد، یک قاشق چای خوری دانه کتان یا بزرک، مقداری نمک و یک قاشق چای خوری عسل. این مخلوط را پیش از رفتن به رختخواب بخورید. همچنین قادر هستید نصف قاشق چای خوری پودر دانه کنجد خشک و دو قاشق غذا خوری آب ترکیب نموده و آن را دو بار در روز بیاشامید.

آب

در وقت ابتلا به برونشیت پیشنهاد داده میشود بدن را به خوبی هیدراته کرده و آب و مایعات زیادی بیاشامید بنابراین، حداقل هشت تا 10 لیوان آب در روز بیاشامید. قادر هستید آب میوه و آب سبزیجات نیز بیاشامند. در صبح، قادر هستید یک لیوان آب مخلوط با کمی عسل بیاشامید.

منابع:
قدس آنلاین- مریم سادات کاظمی
دکتر سلام

****************

تهیه شده توسط: سيمين ت.

تغذیه و بیماری ها در بخش تغذیه و سلامت سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

کمال دلبری و حسن در نظربازيست
««« »»»
به شيوه نظر از نادران دوران باش

13 راهکار طبیعی برای مداوا برونشیت

TT / 205 — TP / 14%

نظر دهید