رایج ترین معضلات پوستی در فصل پاییز/ دوش آب سوزان تشدید خشکی پوست بدن

شایع ترین مشکلات پوستی در پاییز/ دوش آب داغ تشدید خشکی پوست

رییس اجلاس کارآزمودگان پوست کشورمان، خشکی پوست و اگزما را رایجترین معضلات فصل پاییز عنوان و راهکارهایی برای رفع آن بیان کرد.

دکتر محمدعلی نیلفروش زاده در مکالمه با خبرنگار بهداشت و درمان خبرگزاری تندرست بیان داشت: در کشورمان که شرایط آب و هوایی به شدت خشک است، میزان شیوع خشکی پوست و اگزما در فصل پاییز از میزان شیوع بالایی برخوردار است.

وی ادامه داد: آب و هوای گرم و همچنین آب و هوای خشک و خنک عامل عمده خشکی پوست است. پس از خشکی پوست سطح آن دچار بهم ریختگی و ظاهر آن خشن می شود که به آن خشکی بیش از حد پوست نقل میشود. پس از خشکی پوست، پوست فرد دچار خارش و تحریک می شود و به شدت مستعد تکثیر و رشد عفونت های باکتریال و قارچی بر روی آن است.

رییس مرکز تحقیقات پوست و سلول های بنیادی تصریح کرد: کار عمده در این امر بهره گیری از مرطوب کننده ها است، زیرا رطوبت پوست را حفظ و از آن در برابر زیانهای محیطی پاسداری می کند و اجازه نمی دهد رطوبت پوست از سطحش تبخیر شود. انواع گوناگون پماد، لوسیون و کرم وجود دارد که بسته به نوع پوست و محل ایجاد خشکی آن فرق می دارد.

وی در ادامه بیان داشت: یکسری از افراد پوست آلرژیک و حساسی دارند که به سمت اگزما جلو میروند یا دچار ضایعات التهابی می شوند که برای این افراد بهره گیری از مرطوب کننده هایی پیشنهاد داده میشود که هایپوآلرژیک (فاقد افزودنی های دیگر بدون رایحه و بو) باشند.

متخصص پوست، مو و خوشگلی خاطرنشان کرد: مورد اصلی شستن پوست خشک آلرژیک است؛ در این افراد شوینده های صابونی به هیچ عنوان پیشنهاد داده نمیشود. بنابراین توصیه بر بهره گیری از شوینده های کرم دار و پن ها است که پوست آنها را خشک نکند. البته پیش از تبخیر آب پوست مرطوب کننده روی بدن زده شود، زیرا در صورت خشک شدن پوست بهره گیری از مرطوب کننده پاسخ مطلوبی در پی نخواهد داشت.

وی یادآورشد: افراد دچار اگزما که به غیر از خارش پوست دچار التهاب و قرمزی پوست هستند خوب تر است هوای داخل منزل را با سیستم بخور مرطوب نگه دارند و اجازه ندهند پوست آنها خشک و ترک خرده شود؛ دوش آب گرم هم گرفته نشود، زیرا در اکثر مواقع دوش آب گرم موجب تشدید خشکی پوست می شود.

نیلفروش زاده متذکر شد: گاهی اوقات ضروری است به غیر از مرطوب کننده ها از کرم های موضعی مخلوطی درمانی طبق نظر پزشک بهره گرفته شود.

----------------------------------

نگارنده : شرمين م.

تازه های سلامت و پزشکی در بخش سلامت سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بده ساقی شراب ارغوانی ««« »»» به ياد نرگس جادوی فرخرایج ترین معضلات پوستی در فصل پاییز/ دوش آب سوزان تشدید خشکی پوست بدن


TT / 60 --- TP / 14%

گردآوری شده توسط : شرمين م.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : پوستی
برچسب ها : پاییز

مطالب مرتبط