رنزی: همه پرسی ایتالیا شکست بخورد، فاجعه بزرگی اتفاق نخواهد افتاد

رنزی: همه پرسی ایتالیا شکست بخورد، فاجعه بزرگی اتفاق نخواهد افتاد

به رغم حساسیت همه‌پرسی اصلاح قانون اساسی ایتالیا برای سرنوشت سیاسی نخست‌وزیر این کشور، وی طی اظهاراتی مدعی شد که شکست این همه‌پرسی فاجعه بزرگی نخواهد بود.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، در شرایطی که دولت ایتالیا به دنبال افزایش اختیارات خود از طریق برگزاری همه سؤال کنی اصلاح قانون اساسی در روز 4 دسامبر آیند است، رییس وزیران این کشور روز دوشنبه اعلام کرد که در صورت شکست این همه سؤال کنی فاجعه بزرگی پیش نخواهد آمد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، «ماتئو رنزی» طی اظهاراتی در این خصوص اعلام کرد: «اگه این همه سؤال کنی حساس و مهم با شکست مواجه شود و مردمان در آن به اصلاحات قانون اساسی رأی منفی بدهند، فاجعه بزرگی پیش نخواهد آمد.»

وی طی کنفرانس مطبوعاتی مشترک با «باراک اوباما» همتای آمریکایی خود رد واشنگتن اضافه کرد: «من نمییاندیشم که در صورت شکست این همه سؤال کنی فاجعه بزرگی پیش نخواهد آمد اما برای آن که شک و تردیدی باقی نماند، ترجیح می دهم که در این همه سؤال کنی پیروز شوم.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این همه سؤال کنی که به خواست رنزی و با هدف ثبات بخشی بیشتر دولت صورت خواهد گرفت، در حالی به انجام رسانده خواهد شد که نتیجه آن برای سرنوشت سیاسی رییس وزیران ایتالیا بسیار مهم و حیاتی خواهد بود.

دولت ایتالیا مدنظر دارد از طریق اصلاح قانون اساسی کشور که اصلی ترین اصلاحیه پس از جنگ در ایتالیا به حساب مییاید، به برابری قدرت کنونی مجلس نمایندگان و سنای این کشور پایان دهد.

رییس وزیران ایتالیا پیشتر قول داده بود در صورتی که ایتالیایی ها در این همه سؤال کنی به اصلاحات توصیه ای او رأی منفی بدهند از مقامش کناره گیری خواهد کرد؛ حال که به رغم سبقت گرفتن مخالفان در نظرسنجی ها، رییس وزیران از موضع خود عقب نشسته و نقل میکنید که کناره گیری نخواهد کرد.

از همین رو او که پیشتر اوایل اکتبر را برای برگزاری این همه سؤال کنی درنظر گرفته بود تاریخ آن را به تعویق انداخت تا بختش را برای کسب نتیجه موردنظر بیشتر کند.

این اصلاحات عمدتا سنا را هدف قرار داده تا به این ترتیب رییس وزیران تنها در قبال مجلس نمایندگان پاسخگو باشد. به موجب این اصلاحات دو سوم تعداد نمایندگان مجلس سنا کاسته می شود و اختیارات این مجلس هم محدودتر می شود و علاوه بر آن از قدرت دولت های محلی هم کاسته خواهد شد.

اتحادیه اروپا امیدوار است رأی دهندگان ایتالیایی موافقت خود را با اصلاحات در قانون اساسی این کشور اعلام کنند.

-براى بالا بردن سطح کيفى، لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد-

تهیه کننده: فرخ ز.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

چنين قفس نه سزای چو من خوش الحانيست ««« »»» روم به گلشن رضوان که مرغ آن چمنمرنزی: همه پرسی ایتالیا شکست بخورد، فاجعه بزرگی اتفاق نخواهد افتاد


TT / 81 --- TP / 20%

گردآوری شده توسط : فرخ ز.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : نخواهد
برچسب ها : فاجعه , اتفاق , بزرگی , ایتالیا , رنزی

مطالب مرتبط