چرا حسن روحانی به «فصل ترمیم» کابینه رسید؟

چرا حسن روحانی به «فصل ترمیم» کابینه رسید؟

دولت - زمزمه‌های ترمیم در دولت بالا گرفته است، می‌گویند وزرای تعلیم و پرورش، ورزش و جوانان و فرهنگ و ارشاد اسلامی قرار است از قطار دولت پیاده شوند، پیاده شدنی که از سر قهر و دلخوری رییس دولت از وزرایش یا بالعکس نیست؛ فصل تجدید قوای دولت آمده است.

مصطفی صادقی: اصل موضوع را دیگر کسی انکار نمیکند؛ آقای رییس جمهور تصمیم به ترمیم کابینه گرفته است؛ آن هم درست چندین ماه مانده به رای گیری ریاست جمهوری. این خبر چنانچه در دوران رییس جمهور سابق اعلام می شد چندان محل تامل و حتی تحلیل عدم، چرا که محمود احمدی نژاد اولین موردی که در مواجهه با مسایل به ذهنش می رسید «حذف» بود و «تغییر». آن چه اما اخبار ترمیم کابینه در روزهای اخیر را محل تحلیل و تفسیر می کند روش و منش کاملا متفاوت حسن روحانی است.

او رییس جمهوری است که در کارنامه کاری اش کمترین تغییر کارگزارانش را داشته؛ سخت برگزیده و تا امروز بر سر انتخاب هایش مانده است. زمانه اما تغییر کرده است، حالا فصل ترمیم است و تجدید قوا. علل قابل شمارشی برای آقای رییس جمهور پشت سر هم ردیف شده تا او قانع شود که باید برای ماه های جلو رو در برخی بخش ها با همکارانی تازه ادامه مسیر دهد. همین جاست که ما باید فراتر از خوانش اخبار، به تحلیل چرایی این تصمیمات توجه بکنیم. اینکه چرا حسن روحانی بالاخره پس از یکسال خشنود ساخته شده تا برخی مدیران مناسب رتبه دولت را عوض کند.

دوران پسابرجام
از زمانی رییس جمهور شد آگاهی میداشت دوران پسا احمدی نژاد چه مقدار سخت و پر چالش است. همه چیز مانند یک کلاف سر در گم شده بود. اقتصاد پر تلاطم ترین دوران خود را به اتمام میرساند، سیاست داخلی با چالش افکنی های احمدی نژاد اختلال عجیب و غریبی داشت و در دیپلماسی هم آن چنان آشفته ای و چندصدایی موجود بود که همه را در انتظار رییس جمهور بعدی کشورمان نگه داشته بود. در چنین شرایطی روحانی صدارتش را با یک قول بزرگ آغاز کرده بود؛ رسیدن به توافق بر سر پرونده اتمی. او گفته بود از رهگذر این توافق، تحریم ها را کنار زده و درگیریها را از بین خواهد برد. به یک معنا او در ریاست جمهوری اش را از پاشنه سیاست خارجی چرخانده بود. بنا داشت زمانی به نتیجه رسید، نگاهش را بیشتر به داخل معطوف کرده و آن گاه ، هم به جامعه برسد، هم سیاست و هم اقتصاد.

او دیرتر از آن چه در ذهن داشت به برجام رسید؛ عمر دولتش به نیمه رسیده بود و زمان برای چیدن میوه برجام تنگ تر از حد تصور اولیه بود. گریز و چاره ای عدم . باید به عنصر زمان اجازه دخالت در داستان را می داد. نکته این بود که حسن روحانی یک رییس جمهور پر حوصله است که سیاست را با صبر لازمه اش دنبال می کند. شاید تفسیر درست ترش این باشد: «روحانی هرگز یک رییس جمهور زودخواه نبوده است.»

همان زمان یک بحث اصلی به میان آمد؛ «کابینه باید با تغییر مواجه شود». این را فقط اصول گرایان انتقادگر و اصلاح طلبان به وزرای ویژه ای از دولت نقل نمیکردند. می شد این سخنان را هم از درگوشی های برخی موثران در تصمیمات آقای رییس جمهور شنید و هم در گفت و گو های آنها رصد کرد. چه اینکه حتی حسام الدین آشنا در مصاحبه با یک رسانه اینشکلی از پشت صحنه اراده تغییر و بحث های داخلی تصمیم سازان روایت کرده بود: « گزارش ها و بررسی های ما نمایان میکند که پس از انتخاب وزیر اطلاعات، آرامش خوبی به محیط داخلی نشسته است. در حوزه وزارت کشور رییس جمهور با انتخاب وزیر کشوری که برای شخص رییس جمهور مورد اعتماد بود و او را فراجناحی آگاهی میداشت سعی کرد این پیام را به جامعه بدهد که با یک دوره توام با آرامشی مواجه خواهیم بود. برخی از مسافرت های استانی برای تیم رییس جمهور روشن کرد که برخلاف تصور اولیه، برخی استانداران قدرتمندی کافی را برای اداره استان ندارند. لذا تغییرات در دولت پیش خواهد آمد هم در سطح وزرا و هم در سطح استاندارها. انتخاب استانداران عملا با موافقت هیئت دولت انجام می شود. فقط وزیر کشور و رییس جمهور در این باره بر آن نمیشوند.استاندارانی که برگزیده شده اند مورد تایید هیئت دولت هستند و البته هیچ کس هم قادر نیست ادعا کند که خوب ترین انتخاب ها انجام شده است.»

این جمله حسام الدین آشنا و حرف رییس جمهور در شیراز سرآغازی پر داستان برای رسانه ها و محافل سیاسی بود . روحانی در سفر به شیراز در مقابل سوال خبرنگاران که از او در رابطه با احتمال تغییرات در کابینه سؤال کرده بودند اعلام کرده بود که چنانچه نیاز باشد کابینه را عوض میکند. حالا همه لیست هایی داشتند که نام افراد رفتنی و گزینه های آمدنی در آن ثبت بود. گمانه ها فزونی کشف کرده و تفسیرها یکی پس از دیگری نوشته میشد. زمان اما هر چه گذشت خبری از تغییر عدم. به شکل محدود استاندارانی تغییر کشف کردند و معاونانی جایگزین شدند این اما آن اتفاقی عدم که همه منتظرش بودند. مشخص بود روحانی فکر دیگری دارد و ترمیم را برای دوره ای دیگر قرار داده است.

شاید او همچنان در انتظار رسیدن وقت بهره بردن از برجام بود و آگاهی میداشت زمان کلید زدن فاز تازه سیاست ورزی اش در حوزه کشورداری نیامده است.

تصمیم آقای رییس جمهور برای ترمیم کابینه
خبر آمده، آقای رییس جمهور به این نتیجه رسیده که زمانه ترمیم کابینه آمده است و روحانی که سیاست را با حوصله تر از دیگران دنبال می کند اکنون احساس کرده که باید دست عوض کند. زمان چیدن میوه در سیاست داخلی، جامعه و فرهنگ آمده است. دقیق که بینیم آنها که مهیای رفتن شده اند در همین حوزه ها سرگرم به کارند. نقل شده وزرای تعلیم و پرورش، ورزش و جوانان و فرهنگ و ارشاد اسلامی مکان خود را به چهره های تازه خواهند داد. آقای رییس جمهور به این نتیجه رسیده که کابینه احتیاج به تجدید قوا در این حوزه ها دارد، برای قرار ده از درگیریها و بر آوردن مطالبات. آن چه رهبری در حوزه اجتماعی و فرهنگی از دولت خواسته اند و مردمان هم مطالبه گر آن هستند. روحانی آگاهی میدارد نباید این مطالب را انباشت کند. حالا که برجام به نتیجه رسیده، باید در سیاست ورزی را از پاشنه ای دیگر چرخاند؛ از جامعه، از فرهنگ و از اقتصاد. باید این بار اقدام و عمل را وارد حوزه ای متفاوت تر کند. قرار نیست کار زمین بماند دولت باید پرشتاب و پیوسته کار را ادامه دهد. نه امروز بلکه تا همان روز آخر دولت یازدهم.

این وسط، اما یک نکته اصلی هم پدیدار شده است، رقبا دست به کار شده اند، تحلیل پشت تحلیل می آورند که چنین شده یا چنان شده که دولت جبر تغییر کشف کرده است. نکته اما این است که ترمیم هر علت جانبی دیگری هم داشته باشد، ربطی به امروز و هر آن چه منتقدان ردیف می کنند ندارد. تصمیم به ترمیم از آغاز دوران پسا برجام اختیار شده بود، روحانی تنها در انتظار آمدن زمان ترمیم بود.

حالا سوال این است که این ترمیم کابینه، سخت و مخارج زا خواهد بود؟ به چشم مییاید روحانی چندان دل آشفته این سوال نیست. آگاهی میدارد جنس پارلمان دهم با مجلس گذشته توفیر دارد و تعاملش با پارلمانتاریست ها آن چنان است که چالش چندانی در پی نخواهد بود. او خیالش آسان است که همکارانی که از کنارش می روند احساس وزرای معزول دولت پیش را ندارند. قرار نیست آشوبی در کابینه به وجود آید. می خواهند قطار دولت را روی ریل فراهم شده، با قدرت و کیفیت بهتری راهبری کنند. روحانی حالا باید گوش هایش را به صداهای نخراشیده و آن چنانی که می خواهند صورت بازی را عوض کنند بسته، و همچنان با حوصله به سیاست ورزی اش ادامه دهد. او درست بر آن شده؛ حالا فصل ترمیم است.

2929

نظر يادتان نرود

گردآورنده: فرنگيس ض.

سیاسی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ای فروغ ماه حسن از روی رخشان شما ««« »»» آب روی خوبی از چاه زنخدان شماچرا حسن روحانی به «فصل ترمیم» کابینه رسید؟


TT / 155 --- TP / 11%

گردآوری شده توسط : فرنگيس ض.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : کابینه
برچسب ها : ترمیم

مطالب مرتبط