رویارویی با خشکی پوست در زمستان،چطور؟

مقابله با خشکی پوست در فصل زمستان،چگونه؟

عکس رویارویی با خشکی پوست در زمستان،به چه صورت؟

زمستان که می آید انسان ها هر کدام از این فصل انتظاراتی دارند.پوست یکی از اصلیترین نکاتی است که باید در فصل برودت زمستان از آن مواظبت شود.ترک پاشنه پا،سرخ شدن پوست،خشکانده شدن پوست،ترک خوردن لب ها و … از نکاتی می باشند که در هنگام سرما به سراغ اشخاص می آیند.در این مواقع چیکار کنیم؟

به‌طور کلی وقتی پوست نتواند به هر علتی رطوبت خود را حفظ کند، خشکانده خواهد شد. یکی از عوامل خارجی دخیل در خشکی پوست، سرما و البته خشکی هواست.

دکتر محمدعلی نیلفروش‌زاده، کارشناس پوست و مو و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهر تهران در گفت‌وگو با جام‌جم می‌گوید: خوب ترین راه جلو گیری و معالجه خشکی پوست، مرطوب نگه داشتن منظم پوست با مرطوب‌کننده‌های عالی است. حتی برخلاف تصور خیلی‌ها افرادی که پوست‌های چرب و مختلط دارند هم باید از مرطوب‌کننده‌های فاقد چربی بهره گیرند. این مرطوب‌کننده‌ها نه تنها باعث چرب شدن پوست و ایجاد و تشدید آکنه نمی‌شوند، بلکه جلوی خشکی پوست در زمستان را می‌گیرند.

بخورنخورهای زمستانی

دکتر نیلفروش‌زاده ادامه می‌دهد: مصرف مواد دارای کافئین بالا مثل نوشابه و قهوه در زمستان باید به کمترین حد ممکن برسد، چون کافئین باعث افت آب اندام و پوست و بنابراین خشکی آن می‌شود. دربرابر می‌توانید مواد غذایی حاوی امگا 3 را بیشتر به کار برید. این چربی سودمند در ماهی، انواع مختلف آجیل و تخم‌کتان به وفور پیدا کرد می‌شود.

یکی از مهم‌ترین نکاتی که معمولا به آن دقت نمی‌شود، مصرف آب کافی در زمستان است. به این دلیل که به خاطر برودت هوا اشخاص حس عطش نمی‌کنند، در مقایسه با فصول گرم سال آب بسیار کمی می‌نوشند. باید بدانید چنانچه آب اندام شما افت پیدا کند، پوست در معرض تشدید خشکی پوست قرار می‌گیرد. پس چشم انتظار حس عطش نباشید و هرروز دست کم 2 لیتر مایعات به کار برید. البته کم نمی باشند افرادی که با وجود مراقبت‌های پوستی باز هم در زمستان خشکی پوست سراغشان می‌آید؛ به خصوص خانم‌های میانسال و کهنسال و افرادی که ذاتا پوستشان خشک است. این اشخاص باید بیشتر از بقیه پوستشان را مرطوب نگه دارند. در چنین شروطی پیشنهاد می‌شود هرروز پنج دقیقه دوش آب گرم بگیرید و پس از استحمام پوست صورت و اندام را با روغن زیتون چرب کنید. همچنین می‌توانید چندین قطره روغن زیتون به آب وان افزایید و درون آن بنشینید. روغن زیتون باعث حفظ رطوبت پوست خواهد شد.

کلیات استحمام در زمستان

به قول دکتر نیلفروش‌زاده، حمام طولانی با آب خیلی داغ باعث نابود شدن چربی ارگانیک پوست می‌شود‌. پس چنانچه عادت به استحمام با آب داغ دارید، باید به مرور این عادت را بی خیال بشوید؛ به خصوص در زمستان که پوست مستعد خشکی زیاد تری است. در عین حال از صابون‌های خیلی قوی بهره نگیرید و سراغ صابون‌های ملایم یا چرب، پاک‌کننده‌های حاوی روغن‌های گیاهی یا حتی صابون فرزند بروید. پس از حمام هم حتماً از یک مرطوب‌کننده عالی بهره گیرید (وقتی پوستتان کاملا خشکانده نشده و کمی رطوبت دارد). چنانچه نمی‌دانید چه تولیدی عالی شما است حتماً از یک کارشناس پوست رایزنی بگیرید. از یاد نبرید ‌به اشخاص دارای پوست خشک پیشنهاد می‌شود در فصل سرما، فواصل استحمام را بیشتر کنند چون حمام هرروز و استفاده بیش از اندازه از مواد شوینده مثل صابون، باعث تشدید خشکی پوست می‌شود.

سرما و خشکی دست‌ها

خشکی دست‌ها یکی از مهم‌ترین معضلات اشخاص در سرماست؛ خلال این که در زمستان ناخن‌ها دیرتر از فصل تابستان رشد کرده و شکننده‌تر می‌شوند. برای پبشگیری و البته معالجه این مشکل تلاش کنید دست‌هایتان را با شوینده‌های عالی که حاوی نرم کننده می باشند بشویید و برای خشکاندن از حوله‌های نخی بهره گیرید. البته خشکاندن دست فقط در حدی باشد که آب آن گرفته شود و مقداری رطوبت روی آن باقی بماند. پس از خشکاندن دست‌ها هم از کرم‌های دست و صورت ترجیحا چرب یا وازلین (به خصوص افرادی که از خشکی و ترک پوست و زبری دست‌هایشان رنج می‌برند) بهره گیرید. از طرفی در روزهای خنک هنگام خروج از منزل دست هایتان را کرم بزنید و دستکش عالی بر تن بکنید.

مشکل خشکی لب‌ها در سرما

معمولا بخوردادن پوست یکی از روش‎هایی است که بیشتر سرکار خانم‎ها در این فصل برای مرطوب نگه‌داشتن پوست به‌کارمی‏مارک. این در حالی است که دکتر ابراهیم محمودی، کارشناس پوست و مو در گفت‌وگو با جام‌جم می‌گوید: بهره گیری از سیستم بخور یا بخور دادن پوست با روش‌های باستانی (قابلمه و حوله) هیچ اثری در جلو گیری و معالجه خشکی پوست ندارد و فقط برای مدت کوتاهی می‏تواند باعث نرمی و لطافت پوست شود. از طرف دیگر برای افرادی که پوست صورتشان آکنه و جوش دارد، امکان می دارد بهره گیری از بخور باعث تشدید آکنه‎ها شود. تنها خاصیت بخور پوست معالجه مشکل خشکی لب‌ها و حتی ترک‌های ناشی از برودت هواست. البته روش بهتری هم وجود دارد. به عنوان مثال بهره گیری از مرطوب‌کننده‌های لب به ویژه محصولات حاوی ویتامین E و بهره نگرفتن از رژ لب‌هایی با ماندگاری 24 ساعت یکی از خوب ترین گزینه‌هاست.

ترک پاشنه پا مشکل رایج خانم‌ها

یکی از شکایات رایج خانم‌ها خشکی‌های کوچک تا ترک‌های شدید کف پاست که براساس آن شکافی در سطح پوست ایجاد می‌شود و گهگاهی بسیار دردآور است. در مناطقی که آب و هوای خنک و خشک دارند به خاطر کمی رطوبت هوا و تابش نور خورشید و باد، بتدریج آب بین بافتی پوست افت یافته و بیشتر خشک می‌شود. البته اشخاص در زمستان (به خاطر کم آبی اندام و خشکی هوا) بیشتر با این مشکل پوستی مواجهند. دکتر محمودی با بیان اینکه ترک پاشنه پا مشکل رایج خانم‌هاست، می‌افزاید: خشکی پا به خصوص پاشنه پا بیشتر در خانم‌های خانه‌دار نگاه کرده می‌شود که روزها در منزل بدون جوراب و با پای برهنه، راه می‌روند. از طرفی خانم‌هایی که عادت به شستشوی مستمر پاها دارند و به‌طور کامل و با دقت پاها را خشک نمی‌کنند و از کرم‌های مرطوب‌کننده و چرب‌کننده هم پس از هر شستشو استفاده نمی‌کنند، پاهایشان دچارخشکی شدیدتری می‌شود. با این حساب نباید از یاد برد حفظ بهداشت پاها بسیار مهم است و در صورت ناپاکی و نفوذ میکروب به درون ترک‌ها پاشنه‌ها عفونی و بسیار دردآور می‌شوند.

-نظر يادتان نرود-

تهیه کننده: پگاه د.

سلامت پوست و مو در بخش سلامت سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

يار من باش که زيب فلک و زينت دهر
««« »»»
از مه روی تو و اشک چو پروين من است

رویارویی با خشکی پوست در زمستان،چطور؟

TT / 230 — TP / 23%

نظر دهید