رویای نافرجام فیفا برای 48 تیمی شدن جام بین المللی

رویای نافرجام فیفا برای 48 تیمی شدن جام جهانی

جانی اینفانتینیو، رئیس تازه فیفا قصد دارد تا تعداد تیم های حاضر در جام جهانی را به 48 زیاد کند که به چشم مییاید در حال حاضر ایده ای غیرقابل اجرا باشد.

تصویر و عکس شماره 1 ⇩

جورج کلونی، سوپراستار 55 ساله و خوش سیمای سینمای هالیوود، پس از تماشای فیلم " بتمن و رابین "، در مورد این کیفیت آن نقل کرد: "ساختار بعضی از فیلم ها به حدی بی کیفیت هستند که امکان می دارد باعث برطرف کردن یک سبک یا ژانر سینمایی شود و تاثیر بسیار بدی بر روی آینده یک سبک ایفا کنند".


شواهد حاکی از آن است با اجرای احتمالی ایده جان اینفانتینیو ، رئیس تازه فیفا برای افزایش تیم های حاضر در رقابت های جام جهانی به 48 تیم، باید شاهد مرگ تدریجی جذابیت این رقابت های دیرینه باشیم. تمام تلاش اینفانتینیو در شروع زمان ریاست خود بر مقر فیفا، افزایش تیم های حاضر در مسابقات جام جهانی است و به چشم مییاید او معتقد است این نظریه بیشتر از آن که مورد علاقه فوتبالدوستان قرار گرفته و اقبال عمومی را خود جلب کند، به نفع آینده رشته فوتبال خواهد بود.

تصویر و عکس شماره 2 ⇩
تصویر و عکس رویای نافرجام فیفا برای 48 تیمی شدن جام جهانی


در حال حاضر، هنوز هم بسیاری از کارشناسان فوتبال معتقد هستند که روند افزایش تیم های جام جهانی از 16 تیم به 32 تیم که از سال 1982 و جام جهانی اسپانیا آغاز شد و در جام 1998 فرانسه به سرانجام رسید، باعث کاهش جذابیت و کیفیت بزرگترین تورنمنت ملی فوتبال در سطح دنیا شده است. البته در ابتدا، باید آگاهی بداریم که برنامه فیفا برای عملی کردن این نقش چطور است و روال برگزاری مسابقات به چه شکل خواهد بود. بعید به چشم مییاید که ایده برگزاری دو مرحله گروهی به طور همزمان در سر تا سر دنیا قابل اجرا باشد و بدیهی است که اگه تنها 16 تیم به مرحله حذفی راه یابند، تعداد بازی ها به 88 و در صورت راهیابی 32 تیم به مراحل حذفی، تعداد بازی ها به 104 مسابقه افزایش خواهد یافت که از رقم فعلی به طور قابل توجهی بیشتر است و طبیعاتا باعث افزایش زمان زمان برگزاری تورنمنت خواهد بود.

قاعدتا عمده ترین علت اینفانتینیو و تیم همفکری وی برای اجرای این نقش، افزایش گردش مالی فیفا و زیاد شدن درآمد حاصله از برگزاری این حجم از مسابقات باشد. چندی پیش، رئیس تازه مقر فیفا با اشاره به شرایط به دست آمده در بسیاری از کشورهای اروپایی در حین برگزاری رقابت های یورو 2016 و ایجاد شور و شادمانی فراوان در کشورهایی همانند ایسلند و آلبانی که به تازگی فرصت حضور و درخشیدن در میادین بین المللی را یافته اند، معتقد بود که این نقش قادر هست باعث اشاعه این نشاط و شعف در سرتاسردنیا شود. اما اینفانتینیو این نکته را انتخاب نکرده است که از سوی دیگر، برگزاری این حجم از مسابقات ضربه بزرگی را به باشگاه ها و جذابیت سالانه مسابقات باشگاهی وارد خواهد کرد.

تصویر و عکس شماره 3 ⇩
تصویر و عکس رویای نافرجام فیفا برای 48 تیمی شدن جام جهانی

همچنین شاید ارائه این ایده و عملی شدن آن در سطح فوتبال دنیا، کمی احساساتی و ساده انگارانه باشد زیرا از طرف دیگر نیز رخ دادن شکست در سطوح بالا قادر هست باعث بروز رنجش فراوان در بطن یک جامعه باشد. به هر ترتیب، بعید به چشم مییاید ارائه این نقش حداقل در شرایط فعلی برای فیفا امکان پذیر باشد و شاید رویایی برگزاری جام جهانی با بیش از 32 تیم به سالهای آتی موکول شود.

نگارنده: مارینا هاید

ترجمه: آریا فاطمی مقدم


********************

تهیه شده توسط : پويا ط.

ورزشی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بازآی که بازآيد عمر شده حافظ ««« »»» هر چند که نايد باز تيری که بشد از شسترویای نافرجام فیفا برای 48 تیمی شدن جام بین المللی


TT / 87 --- TP / 15%

گردآوری شده توسط : پويا ط.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : نافرجام
برچسب ها : تیمی , فیفا , رویای

مطالب مرتبط