رژیم صهیونیستی ماموریت های امنیتی ۲ جزیره تیران و صنافیر را عهده دار می شود

رژیم صهیونیستی ماموریت های امنیتی ۲ جزیره تیران و صنافیر را عهده دار می شود

یک پایگاه خبری به نقل از یک نویسنده سرشناس مصری از زوایای پنهان توافق عربستان سعودی و مصر بر سر دو جزیره تیران و صنافیر پرده برداشت.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، پایگاه خبری «رأی الیوم» به نقل از «مکرم محمد احمد» نوشت که برای نخستین بار امنیت دو جزیره تیران و صنافیر به رژیم صهیونیستی واگذار می شود.

معروف است که مصر و اسرائیل از سال 1948 بر سر آزادی تردد کشتی های این رژیم به بندر ایلات، نزاع داشته اند اما مصر هرگز حاکمیت امنیتی اسرائیل بر دو جزیره مذکور و تنگه تیران را به رسمیت نمی شناخت و اسرائیل نیز تنها از طریق اشغال نظامی مستقیم پس از جنگ ژوئن سال 1967 و اجرای توافق 1979 توانست امنیت این تنگه و دو جزیره را بدست گیرد.

بر اساس این گزارش، این روزنامه نگار مصری با اشاره به اینکه به موجب توافق عربستان و مصر حاکمیت امنیتی این دو جزیره بار دیگر به رژیم صهیونیستی داده می شود، تاکید کرد: مصر تحقیر نمی شود، مصر از کسی دستور نمی گیرد، مصر یک کشور مستقل و با اراده کامل است که علیه تروریسم و به خاطر امنیت عربستان می جنگد.

وی در ادامه به وعده السیسی به مردم کشورهای حوزه خلیج فارس برای نجات سریع آنها اشاره کرد و گفت که صادرات گاز عربستان به مصر یک اقدام تجاری است و شایسته نیست که آن را به سیاست ربط داد.

مکرم اظهار داشت: عربستان بر چشم پوشی مصر از دو جزیره تیران و صنافیر پیش از فرود آمدن هواپیمای ملک سلمان اصرار کرد و مصر نیز به خاطر احترام به ملک سلمان آن را پذیرفت و توافقنامه را امضا کرد و در تحویل این دو جزیره به عربستان نیز تاخیر نکرده است بلکه این کار به اجرای قوانین نیاز دارد.

از سوی دیگر «حسن نافعه» استاد علوم سیاسی دانشگاه قاهره گفت که اگر این موضوع صحت داشته باشد و حاکمیت امنیتی جزایر تیران و صنافیر به اسرائیل داده شود در آن صورت به مصر و اعراب اهانت شده و این یک جنایت بزرگ است که مصر و عربستان مرتکب می شوند.

توافقنامه اعطای این دو جزیره به عربستان سعودی در جریان سفر اخیر ملک سلمان به قاهره امضا شد امری که برخی نهادهای معارض و احزاب سیاسی آن را امتیازدهی و فروش اراضی مصر برشمردند.

پس از آن مصر طی روزهای 15 – 25 آوریل گذشته شاهد تظاهرات اعتراض آمیز به تصمیم دولت در خصوص اعطای دو جزیره تیران و صنافیر (شمال شرقی دریای سرخ) به عربستان سعودی بود.

این در حالی است که در روز 21 ژوئن گذشته دادگاه قضایی اداری حکم به لغو این توافقنامه و استمرار حاکمیت مصر بر دو جزیره تیران و صنافیر داد.

*****************

تهیه شده توسط: آتوسا ظ.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

کدورت از دل حافظ ببرد صحبت دوست ««« »»» صفای همت پاکان و پاکدينان بينرژیم صهیونیستی ماموریت های امنیتی ۲ جزیره تیران و صنافیر را عهده دار می شود


TT / 0 --- TP / 0%

گردآوری شده توسط : آتوسا ظ.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : بین المللی
برچسب ها : جزیره , تیران , صنافیر

مطالب مرتبط