افزایش وزن, یک بحث کاملا مشکی و سفید رنگ نمی باشد, بلکه میلیون ها طیف خاکستری در این مورد وجود دارد که بحث را پیچیده تر کرده و درک آن را برای ما مشکل تر میکند

افزایش وزن، یک بحث کاملا مشکی و سفید رنگ نمی باشد، بلکه میلیون ها طیف خاکستری در این مورد وجود دارد که بحث را پیچیده تر کرده و درک آن را برای ما مشکل تر میکند.

چاقی قادر هست عوامل گوناگونی داشته باشد. به این سبب راههای فراوانی برای معالجه آن وجود دارد و به این سبب بعضی راهکارها برای بعضی افراد اثرگذار هستند، اما برای فرد دیگری سودمند واقع نمیشه.

به طور کلی چربی ها به دو شکل در اندام پخش میشوند و دو شکل از چاقی را بوجود مییاورند.

چاقی سیبی شکل : در این شکل از چاقی که در بانوان و آقایان نگاه کرده می شود الگوی پخش چربی ها در اندام سبب می شود اندازه کمر فرد بیش از دور باسن او باشد.

چاقی گلابی شکل : این نوع چاقی بیشتر در بانوان نگاه کرده می شود و در آن اندازه دور باسن بیش از اندازه دور کمر است.

طبق مطالعه Yorkshire Health که در دانشگاه شفیلد بریتانیا صورت میگیرد به طور کلی شش نوع چاقی در اندام وجود دارد. با این شش نوع چاقی، عوامل ایجادکننده و راههای آسوده ای از آن ها آشنایی پیدا کنید.

چاقی بالاتنه (سیبی شکل)

این نوع چاقی با مصرف زیاد غذا و تحرک و فعالیت ورزشی کم ارتباط می دارد. اشخاصی که مبتلا این نوع چاقی هستند بهتر است مصرف قندها و موادغذایی شیرین را کم کنند و به طور هرروز به مدت 30 دقیقه فعالیت ورزشی داشته باشند. در صورت از بین برده نشدن چاقی بعد از رعایت این نکات، بهتر است با یک متخصص رایزنی شود.

چاقی شکم و پیرامون شکم (سیبی شکل)

اگه مبتلا اضافه وزن در این منطقه می باشید بایستی آن را با دلهره، افسردگی و پریشانی مرتبط بدانید. خوب ترین راه برای از بین برده شدن این نوع چاقی پرداختن به ورزش های دو نفره (داشتن رقیب ورزشی) و همچنین پرداختن به فوت وفنهای تمدد اعصاب است.

چاقی پایین تنه (گلابی شکل)

بسیاری از بانوان مبتلا این نوع چاقی هستند. چربی این منطقه از اندام بسختی نابود میشود. پس اگه حس میکنید مبتلا این مشکل می باشید بهتر است با یک متخصص رایزنی کنید. انجام حرکات ورزشی و اسپرت که مقاومت پایین تنه را زیاد میکنند در جوار ورزشهایی که برای عروق و قلب پیشنهاد میشوند برای رفع چربی های این منطقه از اندام لازم است.

چاقی شکم متورم (گلابی شکل)

اشخاصی که از این نوع چاقی رنج میبرند احتمالاً مبتلا معضلات مربوط به تنفس هستند. انجام ورزش های مربوط به تنفس و تمرین تنفس درست قادر هست در این مورد کمک کننده باشد.

چاقی پایین تنه شامل بخشهای پایین پا (گلابی شکل)

این نوع چاقی بیشتر در بانوان حامله نگاه کرده می شود. پاها امکان می دارد حالت بادکرده داشته باشند. در صورت امکان بهتر است این افراد به ورزش های ایروبیک آبی بپردازند. این ورزش ها فشار وارد بر پاها و مفاصل را کم میکنند. بالا نگه داشتن پاها هم قادر هست به پیشرفت این شروط یاری رساند.

شکم بزرگ و بیرون زده و چربی قسمت فوقانی پشت (سیبی شکل)

همانند چاقی نوع نخست، این نوع چاقی ناشی از فقدان تحرک است. حرکات ورزشی و اسپرت نقش با اهمیتی در از بین برده شدن این نوع چربی دارد. خوردن غذا به طور مرتب و در مقادیر کم هم قادر هست کمک کننده باشد.