زنان گرفتار به سندرم تخمدان پلی کیستیک این خوراکی را استفاده کنند!

بانوان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک این خوردنی را مصرف کنند!

تاثیرات درمانی سویا

برای مبتلایان به سندروم تخمدان پلی کیستیک همواره این پرسش مطرح است که مصرف سویا برایشان خوب است یا خیر؟ برای این که تا حدودی این ابهام در میان مبتلایان به این سندروم از بین برده شود به شرح کامل آخرین مطالعات در این زمینه توجه میکنیم…

سویا یک ماده غذایی گیاهی است، سویا به خاطر داشتن تمام اسیدآمینه های مورد نیاز بدن ما یک منبع پروتئینی کامل به حساب مییاید. همچنین این ماده غذایی باارزش حاوی اسید چرب های لازم است که بدن ما به آن ها نیاز دارد و منبع غنی از ویتامین ها و مواد معدنی گوناگون است. سویا حاوی فیتواستروژن های گیاهی است یعنی عملکرد هورمون استروژن را در بدن تقلید می کند.

آسیایی ها هزاران سال است که از سویا در برنامه غذایی خود بهره میگیرند در سال های اخیر بهره گیری از سویا فرآیند شده در ایالات متحده افزایش کشف کرده است.

خواص سویا
* تسکین علائم اذیت کننده زمان یائسگی
* جلو گیری از سرطان سینه و پروستات
* مفید برای تندرست استخوان ها
* جلو گیری از مریضیهای قلبی و عروقی

سویا به خاطر داشتن فیتواستروژن های طبیعی عملکرد شبه هورمون جنسی استروژنی دارد و منجر به بهبود آشفتگی هورمونی بدن بانوان مبتلا به این سندروم می شود و مطالعات گوناگون نمایان میکند مصرف سویا باعث بهبود قدرت باروری در بانوان مبتلا به این سندروم می شود
مطالعات نمایان میکند که خواص درمانی سویا خالص یعنی سویایی که هیچ فرآیندی روی آن انجام نشده است از سویا فرآیند شده مثل پروتئین سویا ایزوله که از دانه های سویا مشتق شده است، بیشتر است و مصرف زیاد سویا فرآیند شده برای بدن خوب نیست.

خواص سویا در بانوان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک

* کاهش کلسترول بد یا LDL خون
* کاهش مقاومت به انسولین
* کاهش فاکتورهای التهابی خون
* کاهش رادیکال های آزاد
* کاهش هورمون تستوسترون

بر طبق نتایج مطالعه انتشار داده شده در مجله غدد و متابولیسم ایالات متحده، بانوان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک که در برنامه غذایی خود از سویا بهره میگرفتند در مقایسه با زنانی که سویا نمی خوردند کلسترول خونشان کاهش یافت و مقاومت به انسولین در آن ها بهبود یافت.

آیا سویا سبب افزایش قدرت باروری می شود؟
آیا مصرف سویا در بهبود قدرت باروری در بانوان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک نقش می دارد؟ در پاسخ به این پرسش باید نقل کرد سویا به خاطر داشتن فیتواستروژن های طبیعی عملکرد شبه هورمون جنسی استروژنی دارد و منجر به بهبود آشفتگی هورمونی بدن بانوان مبتلا به این سندروم می شود و مطالعات گوناگون نمایان میکند مصرف سویا باعث بهبود قدرت باروری در بانوان مبتلا به این سندروم می شود.

مطالعه ای روی 147 زن نابارور مبتلا به این سندروم انجام شد، این بانوان به دو گروه تقسیم شدند گروه نخست علاوه بر مصرف دارو در برنامه غذایی خود از سویا بهره میگرفتند. گروه دوم فقط از دارو بهره میگرفتند. نتایج این مطالعه نشان داد میزان باروری در بانوان گروه نخست 36 درصد بود و در بانوان گروه دوم که سویا به کار نمیبردند 14.6 درصد بود. البته برای کسب نتیجه خوب تر نباید در مصرف سویا زیاده روی کرد. مصرف متعادل سویا در بهبود قدرت باروری نقش می دارد.

سویا و قدرت باروری
بانوان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک که در برنامه غذایی خود از سویا بهره میگرفتند در مقایسه با زنانی که سویا نمی خوردند کلسترول خونشان کاهش یافت و مقاومت به انسولین در آن ها بهبود یافت

مطالعات گوناگون نمایان کرده است که سویا اثرات حفاظتی در برابر مختل کننده های غدد درون ریز دارد. مختل کننده های غدد درون ریز مواد شیمیایی هستند که عملکرد غدد درون ریز بدن را بر هم می زنند و باعث مشکلاتی از قبیل ناباروری، آندومتریوز و برخی از سرطان ها می شوند. این مواد شیمیایی عبارتند از آفت کش ها، دیوکسین، پلی کلرید بی فنیل، بیسفنول آ (در ساخت بطری های پلاستیکی پلی کربنات به کار گرفته میشود.)

مطالعه انتشار داده شده در مجله غدد و متابولیسم ایالات متحده نشان داد بانوان مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک که عادت به مصرف سویا در برنامه غذایی خود دارند میزان بیسفنول آ در خون آن ها کمتر از زنانی است که سویا به کار نمیبرند.

موارد احتیاط در مصرف سویا
در موارد زیر در رابطه با مصرف یا نبود مصرف سویا و محصولات مشتق شده از آن حتماً با متخصص تغذیه و یا پزشک معالج خود مشورت کنید.

* حساسیت و آلرژی به سویا
* سرطان سینه
* نارسایی کلیه
* پرکاری غده تیروئید
* سرطان رحم

ولی به هر حال خوب تر است در مصرف این ماده غذایی با ارزش زیاده روی نکنید. اجلاس غذا و داروی ایالات متحده مصرف روزانه 15-25 گرم پروتئین سویا را پیشنهاد میدهند.

تبیان

نظر يا پيشنهاد خود را با ما در ميان گذاريد

گردآورنده: افسانه ا.

تغذیه سالم و مناسب در بخش تغذیه و سلامت سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

فاش می‌گويم و از گفته خود دلشادم
««« »»»
بنده عشقم و از هر دو جهان آزادم

زنان گرفتار به سندرم تخمدان پلی کیستیک این خوراکی را استفاده کنند!

TT / 122 — TP / 15%

نظر دهید