زندگی شخصی انیشتین و شریک زندگی اولش (3 عکس)

زندگی خصوصی انیشتین و همسر اولش

رمان "انیشتین دیگر" نوشته ماری بندیکت. این کتاب حول محور جزئیات نادری می‌چرخد که از همسر اول انیشتین "میلوا" در دست است؛ رابطه میلوا با یکی از بزرگترین دانشمندانی که تاریخ تا به حال به خود مشاهده کرده است.
وب‌سایت فرادید: با آغوشی گرم آغاز به خواندش کردم: رمان "انیشتین دیگر" نوشته ماری بندیکت. این کتاب حول محور جزئیات نادری می‌چرخد که از همسر اول انیشتین "میلوا" در دست است؛ رابطه میلوا با یکی از بزرگترین دانشمندانی که تاریخ تا به حال به خود مشاهده کرده است.
 
بندیکت قصه را از جایی آغاز می‌کند که دو دانشجوی به نام‌های آلبرت و میلِوا (Mileva) رابطه‌شان را با هم آغاز می‌کنند؛ رابطه‌ای که علاقه به علوم و ریاضیات (رشته میلوا) و عشق بینشان در آن مشهود است. انیشتین بر خلاف بسیاری از مردان زمان خود سرخوش و البته غیرعادی بود؛ البته نه از آن مردهایی که درمقابل بانوان باهوش جبهه می‌گیرند، بلکه کاملا بالعکس.
 
 
تصویر و عکس شماره 1 ⇩

نخستین تفاوت انیشتین و شریک زندگی اش

نخستین تفاوت آن‌ها، بر اساس ادعای رمان، وقتی بوجود آمد که رابطه به ظاهر تساوی گرایانه‌ی آن‌ها به دلیل نبود درج اسم میلوا بدست انیشتین در نخستین مقاله مهمش بوجود آمد؛ این در حالی بود که او با میلوا روی مقاله فعالیت کرده بودند و حتی در رمان بندیکت آمده که میلوا بیش از آلبرت برای آن مقاله زحمت کشیده بود!
 
حقیقت اما چیز دیگری می‌گوید: علیرغم اینکه نقل شده میلِوا با انیشتین در آماده سازی و نوشتن مقالات او شراکت کرده است اما بر اساس یک نتیجه‌گیری عقلانی نمی‌توان این ادعا را درست آگاهی داشت، زیرا شواهد کافی از هوش و دانشِ میلوا در دست نیست تا بتوان چنین نتیجه‌گیری کرد که او هم توانسته به اندازه آلبرت آن مفاهیم علمی را عمیقا درک کند.
 
البته اصلا نخواهیم نقل بکنیم که میلوا زن باهوشی درباره ریاضیات نبود و یا اینکه استعدادهای او بدست انیشتین کاملا خاموش شده است (این را انتخاب بکنید که باور اجتماعیِ آن روزها این بود که جایگاه زن به خصوص بعد از ولادت فرزندان تنها محدود به خانه است). با این وجود، مرخص از جنسیت اشخاص بسیار کمی موجود بودند که توان علمی‌شان به پای گنجینه مغزیِ انیشتین می‌رسید. گرچه این بحث در یک رمان مطرح شده اما اینطوری به نظر می‌رسد که از این حیث ایده‌ای دور از حافظه را مطرح کرده است. اغلب خوانندگان رمان "انیشتین دیگر" در صورتی که با حقایق زندگی او آشنایی نداشته باشند، به سرعت حس خواهند کرد که حق و حقوق میلوا در مقالات (و بعدها جایزه نوبل) از جانب آلبرت انیشتین بزرگ سلب شده بود. آلبرت انیشتین حتی در تخیل هم شخصیت بسیار بزرگی است که بخواهد چنین عمل کند.

تصویر و عکس شماره 2 ⇩
تصویر و عکس زندگی شخصی انیشتین و همسر اولش
رمان انیشتین دیگر

سرحد نازک بین حقیقت و خیال

با این حال، این بحث صرفا در حد گمانه‌زنی یا تخیل باقی نمی‌ماند زیرا با پیش رفتن رمان، رفتار آلبرت با میلوا فوت کن زمان و همزمان با ازدیاد معروفیت بین المللی او بدتر نشان داده می‌شود؛ هر چه جلوتر می‌رویم، میلوا بیشتر در جهانِ مادرانه و مواظبت از همسر و فرزندانش خفه می‌شود. ازدیاد تحقیرهای میلوا از طرف آلبرت انیشتین کاملا خواننده را شوکه می‌کند! خواننده‌‌ای که فراموش می‌کند آن رمان صرفا یک خیال توجه کنی است، نمی‌تواند به این باور برسد که باید دیدگاه مثبت و یا حتی خنثی خود نسبت به انیشتین را کنار بگذارد، به این علت که انیشتین را می‌توان در جوار داروین به عنوان معروف ترین محققان تمام تاریخ آگاهی داشت.
 
تا جایی که من می‌دانم چنان تحول تاریکی در زندگی انیشتین موجود نبود. در حقیقت ادعای رمان با آنچه از رفقا انیشتین در رابطه با او نگاشته شده مغایرت دارد. البته آن ادعاها می‌توانند کامل یا ناقص صحت داشته باشند ولی هیچ گاه به طور حتم نمی‌توان در رابطه با آن نظر داد. یقینا نمونه‌های زیادی موجود باشد که یک مرد موفق در خلوت خود با زنش به شکل بدی برخورد کند اما از بیرون از ازدواج، همه فکر کنند که چه زندگیِ شیرینی در جوار هم دارند.
 
می‌دانیم که انیشتین از مدت‌ها پیش با یکی از دخترهای خانواده نزدیکش رابطه داشت و عاقبت با او عروسی کرد. حتی شواهدی در دست می باشد که نشان می‌دهد آلبرت اینشتین و شریک زندگی اش میلوا به صورت توافقی جدا شده و آلبرت تمام مبلغ جایزه نوبلش را برای نگهداری دو فرزندشان به میلوا داد. هیچ یک از این تعاریف اساسا با برخورد بد آلبرت و میلوا که در رمان بندیکت نمایان شده بود، همخوانی ندارد. اما بحث اصلی من این است که آلبرت انیشتین یک شخصیت خیالی نیست و حتی نباید در رمان هم تا این حد به او تاخت.
 
نویسنده قصه کیست؟

ماری بندیکت خودش یک وکیل با بیش از 10 سال سابقه و مرخص التحصیل دانشگاه بوستون است. بانو بندیکت در رمانش گفته که اساس ادعاهایش مکان زندگی آلبرت و میلوا و همچنین مکان کار آن‌ها بوده و از مطالب شخصی‌ای بهره نگرفته است.

تصویر و عکس شماره 3 ⇩
تصویر و عکس زندگی شخصی انیشتین و همسر اولش

تم اصلی رمان بندیکت در رابطه با رابطه زنی ‎بانام میلوا به یک مرد قدرتمند بود اما هیچ زنی با سطح دانشی او (زنی که در رمان در بردن جایزه نوبل سهم داشته) نباید چنین نظری به دانش داشته باشد. بندیکت حتی کوشش کرده تا مفاهیم مخصوص انیشتین را در داستانش به کار گیرد اما او این کار را به شکل ضعیفی به عمل آورده که نشان از نبود تسلط کافی وی به مفاهیم انیشتین دارد. البته بانو بندیکت اعتراف می‌کند که تسلط کافی به موضوعات انیشتین نداشته ولی در همین راستا باید با یک شخص کارشناس مشورت می‌کرد و یا به کل برروی بحث دیگری رمان می‌نوشت.
 
کلام آخر

دست است که این رمان در رابطه با آلبرت انیشتین و همسر اولش میلوا نگاشته شده است، اما خوانندگان باید آگاهی بدارند که مدارک و شواهد کافی و یا حتی ناکافی برای اثبات آن ادعاها موجود نباشد.
 
احتمالا بهتر بود که نویسنده صحبت‌هایش در رابطه با نبود وجود مدارک را به جای پایان کتاب به اول آن منتقل می‌کرد تا خواننده آگاهی بدارد که دارد صرفا یک رمان تخیلی می‌خواند. البته باز جای شکرش باقی است که در آخر کتاب این صحبت‌ها مطرح شده گرچه به شخصه اعتقاد دارم که بسیاری از خوانندگان چشم انتظار پایان کتاب نمی‌مانند و خود آنها زودتر می‌فهمند که حقیقت چیز دیگری است!

--- براى بالا بردن کيفيت سايت سرزه لطفا نظرات سازنده خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد ---

نگارش توسط : سميرا د.

درباره بازیگران و چهره ها در بخش فرهنگی و هنری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بيرون ز لب تو ساقيا نيست ««« »»» در دور کسی که کام داردزندگی شخصی انیشتین و شریک زندگی اولش (3 عکس)گردآوری شده توسط : سميرا د.
تاریخ گردآوری : 2016-09-07
در دسته بندی : یویژه ها
برچسب ها : انیشتین , اولش
مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :