زنها، تست پاپ اسمیر را از یاد نبرید

خانم ها، تست پاپ اسمیر را فراموش نکنید

تست پاپ ‌اسمیر به عنوان یکی از تست‌های غربالگری بیماری‌های دهانه‌ی رحم انجام می‌شود. خصوصیت بسیار اصلی این تست این است که در حدود 80 % در افت بیماری سرطان دهانه‌ی رحم اثرگذار است.
نی نی کوچولو سایت: با این که در سال‌های اخیر بیماری‌ها و عفونت‌های زنان ازدیاد یافته، هنوز بسیاری از خانم‌ها در مورد تست‌ها و چک‌آپ‌های لازم برای پیش گیری از ابتلا به بیماری‌های جدی آگاهی ندارند. در سال جدید می‌توانید این روند را عوض کرده و به خودتان بیشتر اهمیت دهید و با انجام تست‌هایِ ضروریِ زنان، از سلامتی خود مطمئن شوید. تست پاپ‌اسمیر یکی از همین تست‌های لازم است.
خیلی از خانم‌ها با شنیدن نام این تست، تصور می‌کنند باید مراحل پیچیده‌ای را به انجام رسانند و درباره‌ی انجام آن آگاهی ای ندارند. بنابر‌این ما در مکالمه با دکتر نسرین زارع‌پور، دارای بورد تخصصی جراحی زنان، زایمان و ناباروری، از او درباره‌ی لزوم انجام تست پاپ‌اسمیر و نحوه‌ی انجام آن سؤال کردیم.
اهمیت انجام تست پاپ‌اسمیر

تست پاپ ‌اسمیر به عنوان یکی از تست‌های غربالگری بیماری‌های دهانه‌ی رحم انجام می‌شود. خصوصیت بسیار اصلی این تست این است که در حدود 80 % در افت بیماری سرطان دهانه‌ی رحم اثرگذار است.

راهکاری ساده اما اثرگذار

تست پاپ‌اسمیر بسیار راحت انجام می‌شود و معمولا نا خوشی ندارد. این تست اکثر در همان معاینه‌ی عادی انجام می‌شود، به این صورت که متخصص زنان و زایمان، با بهره گیری از یک برس نرم پلاستیکی، سلول‌های دهانه‌ی رحم را بر می‌دارد و داخل ظرفی می‌ریزد که حاوی مایع نگه‌دارنده است. در مرحله‌ی بعد، این ظرف به آزمایشگاه فرستاده شده و از سلول‌های داخل آن نمونه‌برداری صورت می‌گیرد. بعد از آن این نمونه‌ها در زیر میکروسکوپ بررسی می‌شوند که معمولا این رَوَند یک هفته طول می‌کشد.»

در این نمونه‌ها هرگونه تغییر سلولی بررسی می‌شود به‌طوری که در بسیاری از نکات می‌توان با بهره گیری از نتایج این بررسی‌ها، تغییرات پیش‌زمینه‌ی بیماری سرطان دهانه‌ی رحم را در مرحله‌ای که به سادگی قابل معالجه است شناسایی کرد.

کِی تست پاپ اسمیر به انجام رسانیم؟

نخستین تست پاپ‌اسمیر در اشخاص متاهل، معمولا در 21 سالگی انجام می‌شود. بعد از آن تا 29 سالگی این تست باید هر دو سال یک‌بار صورت گیرد. در حالیکه 3 بار نتیجه‌ی این تست منفی بود، پس از 30 سالگی هر سه سال یک‌بار انجام می‌شود. پس از ٦5 تا ٧٠ سالگی در حالیکه دکتر شناسایی کند، این غربالگری متوقف می‌شود. خانم‌هایی که بالاتر از 30 سال سن دارند، خوب تر است همراه تست پاپ اسمیر از نگاه HPV (ویروس پاپیلوم انسانی) هم چک شوند. تست HPV بر روی همان نمونه‌ی پاپ اسمیر انجام می‌شود و توجه تست را ازدیاد می‌دهد.

زمان طلایی برای انجام تست پاپ اسمیر

خوب تر است تست پاپ‌اسمیر در مرحله‌ی پس از عادت ماهانه و در وقتی که خانم‌ها دچار عفونت نباشند، صورت گیرد. همچنین برای این که نتیجه‌ی تست دقیق‌تر باشد، خانم‌ها نباید پیش از انجام آن، از کرم‌های واژنی و دوش بتادین بهره گیرند و همچنین پیش از انجام تست هم باید از نزدیکی با همسر‌شان خودداری کنند. خانم‌هایی که می‌خواهند برای حاملگی مبادرت نمایند باید تست پاپ‌اسمیر را پیش از حاملگی به انجام رسانند.

خانم‌ها قلب تپنده خانواده می باشند و هرچه به وجود خود و تندرستیشان اهمیت بدهند، خانواده سالم‌تری پرورش می‌دهند و فرزندانشان هم یاد می‌گیرند برای سلامتی خود ارزش قائل شوند.

ویروس پاپیلوم انسانی

HPVیا ویروس پاپیلوم انسانی، ویروسی رایج است که بسیاری از آقایان و زنان به آن دچار می‌شوند. تقریباً 100 نوع ویروس HPV وجود دارد که برخی از انواع مختلف آن فقط آلت جنسی را ناپاک می‌کنند و موجب ایجاد زگیل تناسلی می‌شوند. انواع مختلف دیگری از HPV پس از مدتی طولانی می‌توانند منتهی به بیماری سرطان دهانه‌ی رحم شوند. همه‌ی گونه‌هایHPV که موجب زگیل روی دست‌ها یا پا‌ها می‌شوند موجب ایجاد شدن زگیل آلت جنسی یا تغییرات سلول‌های سرویکس نمی‌شوند. همچنین ویروس‌های HPVدستگاه تناسلی، در دیگر نقاط اندام مریضی ایجاد نمی‌کنند.

_________________________

تهیه و تدوین: پويان ذ.

سلامت بانوان در بخش سلامت خانواده سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

چو سلک در خوشاب است شعر نغز تو حافظ ««« »»» که گاه لطف سبق می‌برد ز نظم نظامیزنها، تست پاپ اسمیر را از یاد نبرید


TT / 149 --- TP / 24%گردآوری شده توسط : پويان ذ.
تاریخ گردآوری : 2017-04-25
در دسته بندی : نکنید
برچسب ها : اسمیر
مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :