ابو زینب فیلمی به سفارش سید حسن نصرالله

ابو زینب فیلمی به سفارش سید حسن نصرالله

هدف از ساخت ابو زینب این بود، تا بگوییم پاسداری از کشور تنها ویژه به مرزهای جغرافیایی نمی شود، بلکه نیاز است تا در حوزه فرهنگ نیز از مرزهایمان پاسداری کنیم.

به گزارش خبرگزاری «حوزه»، نشست خبری فیلم ابو زینب با حضور علی غفاری کارگردان، مرتضی شعبانی تهییه کننده و محمود غلامی نگارنده، امروز 28 مهر در پاتوق خبر خبرگزاری بسیج به انجام رسانده شد.

در ابتدای این نشست غفاری کارگردان سینما، در خصوص اهداف خلق فیلم ابو زینب نقل کرد: هدف از ساخت ابو زینب این بود، تا بگوییم پاسداری از کشور تنها ویژه به مرزهای جغرافیایی نمی شود، بلکه نیاز است تا در حوزه فرهنگ نیز از مرزهایمان پاسداری کنیم، اتفاقی که با کمال تاسف به هیچ وجه در زمان حال روی نمی دهد، چون مسئولان فرهنگی تنها در پی شعار دادن هستند.

* نقد از حالت فرهنگی

این فیلم ساز به توضیح فوق افزود: کارهایی چون؛ ایستاده در غبار را باید استنثاء آگاهی داشت چون آن چیزی که هم اکنون به خوبی احساس می شود، حمایت از کارهای ارزشی در پایین ترین سطح امکان می دارد، برای همین به شدت نسبت به حالت فرهنگی نقد دارم و از حجت الله ایوبی این سئوال را دارم که ادعاهای وی در ابتدای قبول مسئولیت سینما مبنی بر حمایت از کارهای ارزشی به کجا کشید؟

* فیلمی برای شهادت طلبی

غفاری با اظهار اینکه؛ این فیلم با محوریت عملیات استشهادی تولید شده تصریح کرد: در شرایط امروز که گروهک منحرفی چون گروهک تروریستی داعش به اسم اسلام دست به عملیات های تروریستی می زند، بسیار حساس بود که فیلمی درباره عملیات های استشهادی ساخته شود. اما این ریسک را به جان تهیه کردیم تا بگوییم عملیات استشهادی با عملیات انتحاری فرق می دارد در عملیات استشهادی تنها چندین فرد که همگی ارتشی هستند نکته هجوم واقع می شوند، اما در عملیات انتحاری تنها تعداد تلفات اهمیتی می دارد.

کارگردان استرداد، به توضیح فوق افزود: متاسفم که این روزها زمزمه های شومی از طرف برخی عوامل داخلی شنیده میشود مبنی بر اینکه حضور و مقاومت ما در منطقه لزومی ندارد، آنها غافل از این هستند که امنیت امروز ما نشأت گرفته از تلاش هایی است که پاسداران حرم امروز به انجام میرسانند.

غفاری تاکید کرد: در جامعه فرهنگی ما به شدت نیازمند یک سردار سلیمانی هستیم، تا بتواند این حوزه را همانند حوزه ارتشی سروسامان دهد، اما تا وقتی که چنین خواسته ای محقق نشده به شخصه نسبت به احیای سینمای ارزشی در دولت فعلی خوشبین نیستم.

* فیلمی با بودجه حزب الله لبنان

در ادامه این مهمانی، شعبانی آماده کننده فیلم اعلام کرد: بودجه این فیلم از طرف حزب الله لبنان و برخی بخش های داخلی تامین شده است، این کار تنها برای انتشار در یک یا دو کشور تولید نشده بلکه با توجه به روشنگری هایی که دارد مخاطبان آن می توانند بسیاری از کشورهای اسلامی باشند.

* کاری به پیشنهاد سید حسن نصرالله

وی نقل کرد: پس از عقب نشینی اسرائیل در جنگ 33 روزه، انگیزه ساخت کاری با محوریت مقاومت مردمان لبنان در ذهنم بوجود آمد در این راستا نقشهایی نیز به مقاومت و حزب الله لبنان ارائه داده شد، نکته جالب این جاست شخص سید حسن نصرالله نسبت به فعالیت در این حوزه بسیار علاقه مند و حساس بود، برای همین پیشنهاد کار با محوریت ابو زینب از طرف ایشان مطرح شد و ما نیز بر آن شدیم آن را به انجام رسانیم.

شعبانی با اظهار اینکه؛ این فیلم به هیچ وجه مروج جنگ نیست نقل کرد: شاید این طوری به چشم خورد که فیلم ابو زینب جنگ را تبلیغ می کند، اما به واقع چنین اتفاقی در فیلم رخ نداده، چون هیچ منطقی جنگ را امری پسندیده آگاهی نمیدارد. با این توضیح باید نقل بکنیم که «ابو زینب» درباره مقاومت است، مقاومتی که یک گروه مظلوم در مقابل تعداد بی شماری ظالم به انجام میرسانند.

* یک پرسش از مسئولان سینما

این آماده کننده در ادامه از مسئولان سینما پرسش کرد: چرا فیلم هایی نظیر «ابو زینب» در کشور ما نمایش درستی ندارد، این فیلم تنها با چندین سینما به نمایش عمومی درآمده است در صورتی که معتقدم اگه شرایط نمایش به شکلی عالی تر برای فیلم رخ می داد، استقبال از آن خوب بود، اتفاقی که در لبنان رخ داد و ما دیدیم که فیلم با استقبال خوب مردمان آنجا روبه رو شد.

وی افزود: امکان می دارد این پرسش در اذهان رقم بخورد که استقبال از فیلمی در لبنان، جای تعجب ندارد چون با محوریت قهرمانان آن سرزمین ساخته شده است، اما این شبهه در دنیا اسلام صدق نمی کند، چون تمام قهرمانان حزب الله لبنان انگیزه ها و آرمان های خود را از انقلاب اسلامی وام گرفته است، نکته دیگر اینکه ما نباید نسبت به نگرانی های دنیا اسلام بی تفاوت باشیم و خود را نسبت به بسیاری از جنایت ها بی تفاوت نمایان کنیم.

وی در پایان نقل کرد: فیلم هایی نظیر «ابو زینب» جزو نیازها سینمای کشورمان است ، زیرا این دست فیلم ها مبلغ آرمان های انقلاب و حضرت امام هستند، به همین علت بجای این که سرمایه و انرژی خود را صرف کارهایی کنیم که هیچ نفعی معنوی برای ما ندارند، تمرکز خود را به روی کارهایی نظیر فیلم «ابوزینب» کنیم.

***لطفا نظر خود را در مورد سايت سرزه در انتهاي صفحه براي ما بنويسيد***

نگارش توسط: سينا ف.

حوزه در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

به رغم مدعيانی که منع عشق کنند ««« »»» جمال چهره تو حجت موجه ماستابو زینب فیلمی به سفارش سید حسن نصرالله


TT / 125 --- TP / 14%

گردآوری شده توسط : سينا ف.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : سفارش
برچسب ها : نصرالله , زینب , فیلمی

مطالب مرتبط