ساخت لوازم الکتریکی فوق نازک با کشف تازه پژوهشگران در رابطه با آهنربا

ساخت وسایل الکترونیکی فوق باریک با کشف جدید دانشمندان در مورد آهنربا

محققان دانشگاه شهر واشنگتن و دانشگاه MIT برای نخستین بار کامیاب به ساخت مواد فرومغناطیسی شده اند که فواید مغناطیسی خود را حتی وقتی تبدیل به جسم دو بعدی هم می شود، حفظ می کند.

سرزه به نقل از کلیک خبر می دهد، خصوصیات الکتریکی، مغناطیسی، فیزیکی و یا شیمیایی مواد سه بعدی وقتی که این مواد به حالت دو بعدی مبدل میشوند، عوض میشود. برای مثال گرافن از جمله مواد سه بعدی است که با افت بعد در آن و مبدل شدن به یک ماده دو بعدی خصوصیات خود را از دست می دهد. اما به تازگی محققان دانشگاه شهر واشنگتن با همکاری محققان دانشگاه MIT برای نخستین بار کامیاب به کشف ماده ای مغناطیسی شده اند که حتی در صورت افت بعد هم خصوصیات خود را حفظ می کند. کشف این ماده تازه قادر هست گامی در جهت دیزاین لوازم الکتریکی فوق نازک باشد.

در این مواد دو بعدی ساختار هسته ها بر خلاف مواد سه بعدی که در آن ها هسته ها با ساختاری سه بعدی در جوار هم قرار می گیرند، میکاپ و آرایشی دو بعدی دارد . در حقیقت ساختار هسته ها در این موادی که از سه بعدی به دو بعدی مبدل میشوند به صورت افقی است و این امر قادر هست تأثیر زیادی بر روی خصوصیات ماده از جمله توانایی هدایت جریان الکتریکی در این مواد اشاره داشت. در بسیاری از نکات این مواد دو بعدی قابلیت مغناطیسی خود را از دست می دهند.

اما در حال حاضر این تیم تحقیقاتی برای نخستین بار قادر بوده است موادی را بسازد که با مبدل شدن به حالت دو بعدی قابلیت مغناطیسی خود را از دست ندهد. این ماده که کرومیوم تریودید  (Chromium Triiodide) با نام اختصاری Crl3 نام دارد نوعی ماده فرو مغناطیس است. در حقیقت این ماده خاصیت مغناطیسی خود را از طریق چرخش متقارن الکترون های خود میگیرد. به این سبب حتی چنانچه این ماده یک بعد خود را از دست دهد، در این حالت خاصیت مغناطیسی خود را از دست نخواهد داد.

این محققان ادعای خود را با بهره گیری از تابانیدن نور پولاریزه که موجب دریافت جواب قوی از طرف فرومغناطیس شده است اثبات  کرده اند. مورد اصلی دیگر که محققان در این ماده به آن رسیدند این است که چنانچه دو لایه از این ماده دو بعدی بر روی هم قرار گیرد، ماده خاصیت مغناطیسی خود را از دست می دهد. ر صورتی که بر روی این دو لایه، لایه سومی قرار گیرد قابلیت مغناطیسی مجدداً نمایان ساخته میشود. پیدا کردن دلیل این رخ داد در این ماده امری پرسش برانگیز است و احتیاج به وارسی دنیا میکروسکوپی داخل این ماده دارد.

به قول شیادونگ شو مدیر این تیم تحقیقاتی، مطالعه ساختار مولکولی این ماده یعنی Crl3 در خصوص هدایت جریان برق و همچنین تواناییهای مغناطیسی آن بسیار گیرا است. او همچنین افزوده است که مورد اصلی در خصوص مواد تک لایه ای این است که وقتی این مواد را با فایده ها و تواناییهای فیزیکی گوناگون در جوار همدیگر میگذاریم، به قابلیت ها خاصی دست پیدا میکنیم. برای مثال قرار گرفتن این مواد در جوار کریستال ها قادر هست تواناییهای بسیار زیادی را در اختیار ما گذارد.

همچنین Crl3 دو بعدی قادر هست تواناییهای خاصی در خصوص افت اندازه و سایز لوازم الکتریکی در اختیار ما گذارد. به گفت شو آنچه تیم تحقیقاتی ما قادر بوده یابد در حقیقت ماده ای است که حتی در صورت از دست دادن یک بعد آن قادر هست قابلیت مغناطیسی خود را با همان توانایی حفظ نماید. وی همچنین اعتقاد دارد که این ماده قادر هست در زمینه تکنوژلوی اطلاعات استفاده انبوه ای داشته باشد.

*******************

نگارنده : فرنوش ط.

نوآوری ها در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

مکن به نامه سياهی ملامت من مست ««« »»» که آگه است که تقدير بر سرش چه نوشتساخت لوازم الکتریکی فوق نازک با کشف تازه پژوهشگران در رابطه با آهنربا


TT / 167 --- TP / 28%گردآوری شده توسط : فرنوش ط.
تاریخ گردآوری : 2017-06-09
در دسته بندی : الکترونیکی
برچسب ها : باریک , وسایل , آهنربا
مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :