ساخت یاقوت مصنوعی با نانوابزارهایی ویژه

ساخت یاقوت مصنوعی با نانوابزارهایی خاص

سیناپرس: شرکت ژاپنی فانوک اقدام به ساخت و عرضه سیستم ماشین‌کاری در مقیاس نانومتری کرده است. محققان دانشگاه ویسکونسین مادیسون با بهره گیری از این سیستم اقدام به دیزاین و ساخت یاقوت مصنوعی کردند.

این ماده برای نمایشگرهای تلفن همراه قابل استفاده است.

محققان دانشگاه ویسکونسین مادیسون کامیاب به بهره گیری از تکنولوژی تازه ای برای آسیاب کردن با دقت نانومتری شدند. این سیستم Robonano نام دارد و یکی از تازه ترین فناوری‌ها در حوزه تولیدات توسعه یافته است.
این سیستم توسط یک تولیدکننده ژاپنی به نام فانوک (Fanuc) تولید شده‌است. روبونانو فرصت‌های تازه‌ای در بخش تحقیقات باز می‌کند به طوری که موجب بهبود راهبردهای تولید در صنعت نیمه‌هادی می‌شود. از این ابزار برای ساخت طیف وسیعی از تجهیزات، از اسباب‌بازی گرفته تا تلفن همراه و تجهیزات آزمایشگاهی می‌توان بهره گرفت.
این سیستم 5 محور دارد که به‌صورت نامحدود می‌تواند اقدام به خوبش، خراش و آسیاب کند. یکی از اصلی ترین مزیت‌های این سیستم نسبت به نسل قبلی آن است که می‌توان با بهره گیری از آن در مقیاس نانومتری فعالیت کرد، به طوری که دقت آن 100 برابر بیشتر از فناوری‌های ماشین‌کاری شایع است.
مین می‌گوید: «برخی مواد در بر می داری فواید فرق می داری در مقیاس نانومتری هستند به طوری که می‌توان طیف وسیعی از محصولات را با آن تولید کرد. با دستگاه‌های شایع به سختی می‌توان به این سطح از کاربرد رسید.»
مین و همکارانش به دنبال بهره گیری از روبونانو در ساخت مواد نوظهور هستند. آن‌ها همچنین قصد دارند تا از این تکنولوژی برای تولید مواد سنتزی نظیر یاقوت مصنوعی بهره گیرند. این یاقوت‌های مصنوعی می‌توانند جایگزین شیشه در ادوات الکترونیکی همراه نظیر تبلت یا تلفن هوشمند شوند.
برای ساخت یاقوت مصنوعی باید اکسید آلومینیوم در دمای بالا حرارت داده شود. تولید یاقوت مصنوعی در مقیاس صنعتی کاری دشوار است؛ چرا که بسیار شکننده بوده و به سختی قابل دستکاری است. با این حال محققان با بهره گیری از روبونانو کامیاب به ساخت یاقوت مصنوعی شدند. این ماده در مقیاس نانو قابل دستکاری با این تکنولوژی است.
به گزارش ستاد توسعه تکنولوژی نانو،این گروه تحقیقاتی معتقداند که می‌توان با بهره گیری از این سیستم در مقیاس نانومتری مواد را دستکاری کرد که این کار فرصت‌های تازه‌ای را در حوزه تولید ایجاد می‌کند.
یکی از علل تغییرات ناچیز تلفن همراه شرکت اپل، بهره گیری از یاقوت مصنوعی در این تلفن‌هاست.

______________________

تهیه و تدوین: افشين ب.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

مريد طاعت بيگانگان مشو حافظ ««« »»» ولی معاشر رندان پارسا می‌باشساخت یاقوت مصنوعی با نانوابزارهایی ویژه


TT / 67 --- TP / 18%

گردآوری شده توسط : افشين ب.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : یاقوت
برچسب ها : مصنوعی

مطالب مرتبط