آیا بعد از ۲۱ سالگی قد شما درازتر می شود؟

آیا پس از ۲۱ سالگی قد شما بلندتر می شود؟

کوتاه قد بودن برای بسیاری از افراد، یک موضوع حساس است زیرا دائما به آنها یادآوری می شود که قدکوتاه هستند. هرچند متاسفانه، کار زیادی وجود ندارد


کوتاه قد بودن برای بسیاری از افراد، یک موضوع حساس است زیرا دائما به آنها یادآوری می شود که قدکوتاه هستند. هرچند متاسفانه، کار زیادی وجود ندارد که بتوانید برای مهار کردن میزان رشد قدتان به انجام رسانید. مگر این که از یک مریضی قابل درمان عذاب بکشید، قد شما در بزرگسالی، براساس ژن هایتان تعیین می شود. بیمارستان کودکان فیلادلفیا گزارش می دهد بطور کلی اکثر کودکان در بزرگسالی، به قدی در حدود ۱۰ سانتی متر بیشتر یا کمتر از قد متوسط والدین شان دست کشف خواهند کرد.

به چه صورت بلندتر می شویم


افزایش قد یک فرد به خاطر رشد در استخوانهای بلند اسکلت رخ می دهد. استخوانهای بلند، شامل اکثر استخوانها در اندام شما هستند. استخوانهای بلند از طریق فرایندی بلندتر می شوند که موجب میشود صفحات یا غضروف در انتهای استخوانها، سلولهای تازه ای ترشح کنند که با رشد کردن به بافت استخوان مبدل میشوند.

چه وقتی رشد پیش مییاید


شما در سر تا سر زمان خردسالی و بلوغ، بلندتر می شوید اما هنگامیکه زمان بلوغ به پایان برسد، تقریبا تمام استخوانهای شما از رشد باز می ایستند. برخی استخوانها مانند فک در تمام زندگی تان رشد می کنند اما سرعت رشد آنها آنقدر آرام است که قابل توجه نیست. رشد آشکار در قد معمولا در حدود ۱۸ سالگی در زن ها و ۲۱ سالگی در مردان متوقف می شود. در این نقطه، شما معمولا به قد بزرگسالی تان رسیده اید و دیگر بلندتر نمی شوید.

هورمون ها

چند هورمون در رشد شما نقش دارند. هنگامیکه شما یک طفل یا کودک هستید، هورمون رشد تولید و ترشح شده توسط غده هیپوفیز، رشد قد را مهار می کند. هنگامیکه وارد سن بلوغ می شوید، هورمون های جنسی از جمله استروژن و تستوسترون جهش رشدی که مردمان معمولا در شروع بلوغ مییازمایند را تحریک می کنند. همین هورمون ها نیز در پایان نوجوانی، رشد در استخوانهای بلند را متوقف می سازند.

اختلالات رشد


کوتاه قدبودن در واقع یک حالت پزشکی تلقی نمی گردد اما برخی از افراد دچار معضلات پزشکی هستند که در کوتاه قد بودنشان نقش دارد. این افراد دچار کوتولگی یا لغزش قد هستند که توسط ژن هایشان یا یک حالت پزشکی بوجود می آید. اغلب افراد مبتلا به کوتولگی، قدی نگاه کن یک متر و یک متر و ۱۰ سانت دارند. در برخی موارد، این حالت قادر هست توسط یک نقص ژنتیکی یا جهش های ژنتیکی شکل بگیرد. اختلالات مربوط به هورمون های جنسی و رشد و غضروف های بدن شما نیز قادر هستند باعث کوتولگی شوند.


___________________________________

تهیه و تدوین : خداداد ل.

تناسب اندام در بخش سلامت سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بشری اذ السلامه حلت بذی سلم ««« »»» لله حمد معترف غايه النعمآیا بعد از ۲۱ سالگی قد شما درازتر می شود؟


TT / 59 --- TP / 13%

گردآوری شده توسط : خداداد ل.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
Notice: Undefined offset: 1 in /www/serze/index.php on line 140

در دسته بندی :
برچسب ها :

مطالب مرتبط