سامبای برزیلی با ادینیو و شیمبا

سامبای برزیلی با ادینیو و شیمبا

دو مهاجم برزیلی شاغل در فوتبال تبریز رقابت نزدیک و فشرده ای را برای درخشش در مخلوط تیم های خود و شاید آقای گلی دارند.

تصویر و عکس سامبای برزیلی با ادینیو و شیمبا

به گزارش “ورزش‌سه”، در روزهایی که بازار حضور بازیکنان برزیلی در تیم های لیگ خوب تری داغ است، برخی از آنها بیشتر در چشم هستند؛ افرادی که سال های بیشتری است در ایران حضور دارند و به واسطه کارنامه گذشته شان همچنان در لیگ برتر ایران توپ می زنند؛ البته طبیعی است که زیاد شدن سن سبب شده آنها نیز اثر بخشی گذشته را نداشته باشند و نتوانند در کورس آقای گل آنچنان که باید مانند گذشته بدرخشند.
لوسیانو پریرا و لوسیانو ادینیو دو برزیلی شناخته شده فوتبال ایران هستند که هر دو در لیگ شانزدهم، در شهر تبریز و در تیم های گسترش فولاد و تراکتورسازی توپ می زنند. پریرا و ادینیو به واسطه پست بازی شان (مهاجم هدف) معمولا در سال های گذشته با یکدیگر مقایسه شده اند و امسال که هر دو به شهر تبریز رفته اند، این قیاس معنای بهتری یافته است. رقابت شیمبا و ادینیو فعلا در لیگ شانزدهم به سود پریرا است؛ هرچند که 22 بازی دیگر از مسابقات لیگ برتر باقی مانده و چه بسا شرایط عوض شود.

ادینیو؛ رفت و برگشت های مداوم

زمانی 8 سال پیش باشگاه مس کرمان دست روی یک مهاجم برزیلی گذاشت، بسیاری تصور کردند او هم یکی مانند دی کارمویی است که در پرسپولیس یک گل آن هم به زور به ثمر رساند. شاید آن وقت کسی باور نمی کرد بازیکنان خوب برزیلی حاضر به بازی در ایران شوند. ادینیو اما از قضا مهاجم خوبی بود. او در مخلوط مس کرمان آنقدر درخشید که سال های زیادی پیراهن این تیم را بر تن کرد. ادینیو از سال 2008 تا 2011 ، 103 بازی برای مس کرمان به ثمر رساند که حاصل این مسابقات ثبت 47 گل بود. عملکرد خوب ادینیو در این 3 سال باعث شد که تیم های اماراتی به سراغش بیایند و او به تیم الشارجه بپیوندد. ادینیو در امارات هم خوش درخشید و به چشم مییاید مانند اکثر بازیکنان توانمند خارجی که از فوتبال ایران رفتند و دیگر برنگشتند، او را در ایران نمی نگاه کنیم؛ اما دوباره برگشت و با پیراهن مس کرمان به میدان رفت. 28 بازی و 8 گل، حاصل بازگشت مجدد او بود. در دوره سرمربیگری رسول خطیبی در تراکتورسازی این مهاجم برزیلی در شرایطی که خواهان هایی مانند استقلال داشت، پیراهن سرخ تیم تبریزی را پوشید. نقد هایی که از حضورش می شد، بی اندازه بود؛ اما او از همان ابتدا با عملکردی نورانی پاسخ اعتماد مربیان را داد. بازی‌های نورانی و گلزنی‌های مداوم، ادینیو را در تبریز جزو دوست داشتنیترینها گذاشت. به ثمر منتقل کردن 20 گل در 30 بازی برای تراکتورسازی و کسب عنوان آقای گلی از او یک فوق ستاره محبوب ساخت. همین اکران خوب دوباره توصیه های عربی برایش در پی داشت. ادینیو دوباره ایران را ترک کرد؛ اما یک سال دوری از ایران به او نساخت و قادر نبود در قطر کار ویژه ای از پیش ببرد. او امسال دوباره برگشت با امیدهای تکرار روزهای خوب گذشته؛ حالا اما ادینیو هیچ نشانی از روزهای خوب گذشته ندارد. او در 8 بازی گذشته فقط دو گل برای تراکتورسازی به ثمر رسانده است.

لوسیانو پریرا؛ بدشانسی

لوسیانو پریرا با پیراهن فولاد به فوتبالدوستان ایرانی شناسانده شد. سال 2012 زمانی باشگاه فولاد دنبال مهاجم خارجی می گشت، دست روی فرزندی گذاشت که پدرش از خردسالی نام او را به دلیل شباهت به شخصیت کارتونی شیرشاه «شیمبا» قرار داده بود. شیمبا در دو سال در 55 بازی برای فولاد به میدان رفت و 21 گل به ثمر رساند. پس از قهرمانی با فولاد، به سپاهان رفت و در مجموع 39 بازی برای این تیم به انجام رساند که حاصلش 15 گل زده بود؛ البته پریرا در سپاهان دچار یک بدشانسی بزرگ شد. تخلف نقل و انتقالاتی در محضر او در سپاهان باعث شد تا نتواند تعداد زیادی از بازی های لیگ پانزدهم را برای سپاهان به میدان برود. شیمبا که حدود یک فصل دور از فوتبال بود، امسال به گسترش فولاد پیوسته؛ او در 8 بازی گذشته 3 گل زده؛ اما موقعیت هایی بالغ از 10 فرصت گلزنی را از دست داده است.

مقایسه آماری

در مقایسه عملکرد چندین ساله ادینیو و شیمبا در سال های حضور در ایران، از نظر تعداد گلزنی ادینیو شرایط بهتری دارد. مهاجم برزیلی تراکتورسازی در فوتبال ایران 169 بار به میدان رفته و در مجموع 77 گل به ثمر رسانده است. میانگین 48 صدم گل در هر بازی برای ادینیو آمار بدی تلقی نمیشود. شیمبا اما در مجموع 102 بار پیراهن تیم های ایرانی را پوشیده و 39 بار پایش به گلزنی گشوده شده است که میانگین 38 صدم گل در هر بازی برایش به تصویب رسانده میشود. از سوی دیگر ادینیو اصولا مهاجم چارچوب شناس تری است. او در سال های گذشته نمایان کرده از معدود موقعیت هایی هم که نصیبش می شود، به نحو احسن بهره میگیرد و کمتر ضرباتش به خارج از چارچوب می رود. در شرایطی که شیمبا معمولا ضربه هایش محکم اما بی دقت است؛ یعنی چنانچه توپ هایش در چارچوب باشد، خیلی کم رقم میخورد که دروازه بان مهارش کند؛ اما اکثر ضربه هایش به بیرون از دروازه نواخته می شود. بی تردید این دو مهاجم برزیلی جزو خوب ترین بازیکنانی هستند که در فوتبال ایران حضور دارند؛ اما پست حساس شان باعث می شود تا بیشتر به آنها پرداخته شود تا خارجی های دیگری که در ایران حضور دارند.

شرایط کنونی

شاید لیگ شانزدهم فرصت عالی ای برای شیمبا باشد تا بتواند عملکرد آماری اش را نسبت به ادینیو بهبود بخشد. مهاجم تراکتورسازی به گواه گفتمانهای امیر قلعه بدیعی شرایط بدنی خوبی ندارد و افت فاحشی نسبت به گذشته داشته است. ادینیو که نخست فصل صحبت از وداع در فوتبال ایران در سال های آینده می کرد و خودش را آقای گل آگاهی میداشت، حالا از کورس آقای گلی که عقب مانده هیچ، عملکردش به قدری ضعیف بوده که سرمربی تراکتور نیز او را به صورت فیکس به میدان نمی‌فرستد. از سوی دیگر شیمبا نکته حمایت کامل فراز کمالوند قرار دارد. او حتی چنانچه در بازی های قبلی موقعیت های بسیاری را نیز از دست بدهد، در بازی بعد به صورت فیکس بازی می کند و آنقدر نکته اعتماد واقع می شود که بتواند برای تیمش اثرگذار واقع شود. شیمبا که پس از دوری طولانی مدت به فوتبال برگشته، کم کم به روزهای برش برمی گردد و در بازی اخیر با پدیده نیز اکران خوبی داشت؛ البته ادینیو نیز فرصت عالی ای در اختیار دارد تا خودش را نو سازی کرده و دوباره به همان مهاجمی مبدل شود که تبریزی ها انتظار دارند.

****************************

تهیه شده توسط: آزيتا و.

ورزشی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

تويی که خوبتری ز آفتاب و شکر خدا
««« »»»
که نيستم ز تو در روی آفتاب خجل

سامبای برزیلی با ادینیو و شیمبا

TT / 100 — TP / 9%

نظر دهید