سرخط آخرین اخبار موصل/ ام حفصه عمری، سرکردۀ زنان داعش کشته شد/آزادی بخش وسیعی از موصل (6 عکس)

سرخط آخرین اخبار موصل/ ام حفصه عمری، سرکردۀ زنان داعش کشته شد/آزادی بخش وسیعی از موصل

خاورمیانه – سرخط آخرین اخبار موصل را از نظر طی میکنید:

عکس شماره 1 ⇩
عکس سرخط آخرین اخبار موصل/ ام حفصه عمری، سرکردۀ بانوان داعش کشته شد/آزادی بخش وسیعی از موصل

– منابع عراقی از هلاکت ام حفصه عمری، سرکردۀ بانوان بمب گذار گروه تروریستی داعش، در عملیات موصل گزارش کرده اند. براساس این گزارش این زن هنگام فرار با قایق در سد بادوش در حومۀ موصل به همراه چند زن تروریست دیگر هدف حملۀ هوایی قرار گرفتند و همگی به هلاکت رسیدند.

– نیروهای بسیج مردمی کشور عراق (حشد الشعبی) از هلاکت یک تروریست به نام خلف سالم، مسئول اعدام های داعش و یک سرکردۀ بلندپایۀ دیگر این گروه در تپۀ واعی در شرق موصل گزارش کردند.

– براساس گزارش سایت وردنای کشور عراق، یک عامل بمب گذار ناشناس در یک حملۀ انتخاری خود را در میان قافله داعش که در مسیر عزیمت به شهر رقه در کشور سوریه بودند، منفجر کرده است. در این گزارش آمده است که در پی انفجار، شمار زیادی از تروریست‎ها کشته و چند ماشین متعلق به داعش منهدم شد.

– خبرگزاری رویترز به نقل از رسانه‎‏های عراقی از آزاد سازی بیش از 20 روستا در جنوب، شرق و جنوب شرق شهر موصل خبر داد. براساس این گزارش نیروهای پلیس کشور عراق همچنین پنج ماشین وابسته به داعش را که قصد هجوم به نیروهای عراقی در روستای بجوانه را داشتند، منفجر کرده و 21 تن از تروریست‎ها را به هلاکت رساندند.

– شامگاه دوشنبه سخنگوی وزارت دفاع امریکا (پنتاگون) اعلام کرد نیروهای عراقی در موصل «جلوتر از برنامه» هستند. به گفتۀ العبادی نیروهای ائتلاف تحتِ امر امریکا تنها به پشتیبانی هوایی از عملیات موصل توجه میکنند.

عکس شماره 2 ⇩
عکس سرخط آخرین اخبار موصل/ ام حفصه عمری، سرکردۀ بانوان داعش کشته شد/آزادی بخش وسیعی از موصل

  • پیتر کوک، سخنگوی پنتاگون گفت: «اطلاعات اولیه حاکی از آن هستند که نیروهای عراقی تا کنون به اهداف خود دست کشف کرده‎اند و نسبت به آن چه برای روز نخست تعیین شده بود، از برنامه جلوتر هستند.»

جنگنده‎های امریکا و ده ها کشورِ عضو ائتلافی، که با عنوان «ضدداعش» و تحت فرماندهی آمریکا فعالیت می‎کنند، از تابستان سال 1393 کشور عراق و کشور سوریه را هدف حملات هوایی خود گذاشته اند، اما تأثیر قابل توجهی در متوقف کردن پیشروی های گروه تروریستی داعش در این دو کشور نداشته اند.

کوک در مکالمه با خبرنگاران اعلام کرد مشخص نیست عملیات موصل چه وقتی به پایان برسد. پیشتر یک ژنرال بلندپایۀ امریکایی به رسانه ها گفته بود که امکان می دارد عملیات موصل چند هفته و یا حتی بیشتر به طول بیانجامد.

– سخنگوی پنتاگون دربارۀ آگاهی بخشی به ساکنین موصل برای درامان ماندن از عارضه های نبرد با داعش، گفت: «7 میلیون اعلامیه طی 48 ساعت آینده یا بیشتر از طریق هواپیما در موصل ریخته خواهد شد تا جمعیت این شهر، تعلیم ضروری را برای تأمین امنیت خود در هنگام جنگ، کسب کنند.»

– سایت سومریه نیوز به نقل از یک منبع محلی در استان نینوا اعلام کرد نیروی هوایی کشور عراق یک قافله شامل 30 ماشین داعش را در مرز کشور سوریه منهدم کرده است.

بر اساس این گزارش، این قافله که شامل عناصر تروریستی عرب و خارجی (غیرعرب) بود، شامگاه دوشنبه قصد فرار به شهر رقه در کشور سوریه را داشت.

– حسام عبار، نمایندۀ شورای استان نینوا اعلام کرد نیروهای پیشمرگۀ کُرد تنها 12 کیلومتر با مرکز موصل از محور الخازر فاصله دارند.

– مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان، اعلام کرد نیروهای پیشمرگۀ کُرد حدود 200 کیلومتر در مناطق تحت تسلط گروه تروریستی داعش را آزاد کرده اند. براساس اعلام فرماندهان نیروهای پیشمرگه، کُردها 9 روستا را در حومۀ شرقی موصل پاکسازی کرده‎‏اند.

عکس شماره 3 ⇩
عکس سرخط آخرین اخبار موصل/ ام حفصه عمری، سرکردۀ بانوان داعش کشته شد/آزادی بخش وسیعی از موصل

– روزنامۀ گاردینِ انگلیس در گزارشی به نقل از یکی از ساکنین شهر موصل نگاشت، تروریست‎ها سعی دارند در میان غیرنظامیان پوشانیده شوند و بمب های دست ساز خود را در خانه های مردمان انبار می کنند.

به گفتۀ این فرد، تروریست ‏ها سوار بر موتورسیکلت سعی‎دارند از حملات هوایی بگریزند.

  • وی دربارۀ اقدامات خشونت بار داعش طی دو سال گذشته در موصل، گفت: «مردمان موصل خیلی زجر کشیده ‏اند. ما گردن زدن های بسیاری نگاه کرده‎‏ایم، افرادی را نگاه کردیم که با دستان بسته غرق شدند و یا از آپارتمان ‏ها به پایین پرتاب شدند.»

– براساس گزارش ها، تروریست‎ های داعش چاه‎های نفت شهر حمدانیه را در تلاش برای متوقف کردن پیشروی‎های نیروهای کُرد پیشمرگه در شرق موصل، به آتش کشیدند. تروریست‎ها با آتش‎زدن این چاه‎ها سعی داشتند با ایجاد ستون ‏های عظیمی از دود خود را از حملات هوایی مصون نگه دارند.

همچنین گزارش‎هایی از حملۀ انتحاریِ چند عامل بمب‎گذارِ تروریست به نیروهای عراقی و کُرد مخابره شده‎‏است.

– کمیتۀ نگاه کن المللی نجات اعلام کرد احتمالاً در طی هفته های اولِ عملیات آزادسازی موصل، حدود 200 هزار نفر از این شهر خواهند گریخت. این گروه امدادی هشدار داد به احتمال زیاد حداکثر 1 میلیون نفر خانه های خود را در تلاش برای کشف کردن جاای امن، ترک خواهند‏کرد.
– آژانس پناهجویان سازمان ملل متحد تعداد عراقی ‎ هایی را که امکان می دارد در پی عملیات موصل به کشور سوریه و کشور ترکیه فرار کنند، یکصد هزار نفر تخمین‎‏زده ‏است.

عکس شماره 4 ⇩
عکس سرخط آخرین اخبار موصل/ ام حفصه عمری، سرکردۀ بانوان داعش کشته شد/آزادی بخش وسیعی از موصل

-کمیتۀ نگاه کن‎المللی صلیب سرخ تأکید کرد برای محافظت از پناهجویان می ‎بایست مسیر عبور امنی برای آن ها فراهم شود.

– ژنرال طالب شغاتی، فرمانده عملیات مشترک کشور عراق، اعلام کرد پیشرفت‎های خوبی در عملیات آزادسازی موصل حاصل شده است و اضافه کرد همه چیز براساس برنامۀ تعیین شده قبل‎‏می رود.

– براساس گزارش‎ها پسرِ مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان، در انفجاری در محور الخازر در شرق موصل جراحتی شده است و 2 فرماندۀ ارشد ارتش کشور عراق نیز در حومۀ موصل کشته شده ‏اند.

– به گزارش شبکۀ خبری سومریه ‏نیوز کشور عراق، اهالی دو روستای اللزکه و الحود در جنوب موصل، علیه داعش قیام کردند و 6 تن از تروریست های این گروه را به هلاکت رساندند. جبار معموری، فرماندۀ نیروهای بسیج مردمی کشور عراق (حشد شعبی)، خواستار مدد سه سوته به اهالی این دو روستا شد و تاکید کرد که قیام اهالی شهر موصل در آزاد‏سازی آن، اهمیت بسیار زیادی دارد.

– شبکۀ سومریه نیوز به نقل از یک منبع محلی در استان نینوا اعلام کرد عناصر گروه تروریستی داعش مقادیر زیادی پول را از بانک های موصل به مکان نامعلومی رساندند. نقل میشود کامیون های حامل پول، از راه میانبری به سوی شهر رقه در کشور سوریه حرکت کرده اند.

– نیروهای عراقی سومین خط دفاعی داعش را در جنوب موصل در هم شکستند. پلیس فدرال کشور عراق نیز کامیاب شد پنج ماشین بمب قرار دهی شده را که تلاش می کردند به نظامیان عراقی در روستای جواله در جنوب موصل ضربه بزنند منهدم کردند.»

– نیروهای پلیس مرکزی کشور عراق پنج ماشین بمبگذاری شده گروه (تکفیری صهیونیستی) داعش را در پیرامون روستای بجوانه نزدیک موصل منهدم و بیست و یک تروریست داعش را به هلاکت رساندند.

– یک قافله از اعضای گروه تکفیری صهیونیستی داعش که برای فرار از شهر موصل کشور عراق به طرف شهر الرقه کشور سوریه تلاش می کردند، منهدم شد. منابع محلی در استان نینوا اعلام کردند یک قافله بزرگ از تروریست های داعش که شامل اعضای عرب و خارجی این گروه بود، در هجوم هوایی نزدیک مرزهای کشور عراق و کشور سوریه منهدم شد.

– نیروهای مشترک کشور عراق بیش از پانزده روستا را در جنوب موصل آزاد کردند.

– نیروهای مشترک کشور عراق هجوم گسترده ای را از محور قیاره به سمت موصل آغاز کردند.

– نیروهای مسلح کشور عراق منطقه بساطلیه را نزدیک النمرود در پیرامون شهر موصل آزاد کردند.

عکس شماره 5 ⇩
عکس سرخط آخرین اخبار موصل/ ام حفصه عمری، سرکردۀ بانوان داعش کشته شد/آزادی بخش وسیعی از موصل

– نیروهای عراقی با پیشروی در جنوب موصل و در تلاش برای آزاد سازی منطقه نمرود، کامیاب شدند، دوازده روستای وابسته به منطقه نمرود را آزاد کنند.

– والی موصل و نیز مسئول امنیتی بخش جنوب در گروه تکفیری- صهیونیستی داعش در موصل از جمله سرکرده های این گروه هستند که در نبرد آزادسازی موصل به هلاکت رسیدند.
پایگاه آنلاین خبری نهرین نت کشور عراق به نقل از برخی منابع در ستاد تبلیغات جنگ کشور عراق اعلام کردند احمد الجبوری جنایتکار تروریست که والی داعش در موصل بوده و در مقرش در مسجد الصائغ در محله البلدیات اقامت داشت، به هلاکت رسیده است.
همچنین احمد خطاب عمر مسئول امنیت در بخش جنوبی موصل در داعش در نبردهای منطقه « الحود» به هلاکت رسید.

– حیدر العبادی رییس وزیران کشور عراق دوشنبه با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر درباره روند عملیات آزادسازی موصل و تقویت همکاری دوجانبه نگاه کن دو کشور تلفنی مکالمه کرد.

– شبکه تلویزیونی العالم در خبری سه سوته گزارش داد: نیروهای امنیتی کشور عراق یک پهپاد متعلق به داعش را در منطقه خانوکه در شمال شرقاط سرنگون کردند.بر روی این پهپاد وسائل عکس و تصویر برداری نصب شده بود.

– رییس وزیران کشور عراق با هشدار به سعودی و دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس گفت احتمالاً داعش بعد از خروج از کشور عراق سعودی و دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس را برای حضور و فعالیت خود بر می گزیند.

عکس شماره 6 ⇩
عکس سرخط آخرین اخبار موصل/ ام حفصه عمری، سرکردۀ بانوان داعش کشته شد/آزادی بخش وسیعی از موصل

پیشتر دولت کشور عراق با بهره گیری از نیروی هوایی ارتش، هزاران اعلامیه در موصل انتشار داد و به غیرنظامیان اطلاع داد در هنگام هجوم به چه صورت عمل‎کنند.

براساس گزارش‎ها حدود یک میلیون نفر یا بیشتر در حال حاضر در موصل سکونت دارند و ارتش ایالات متحدۀ امریکا شمار تروریست‎ها را نیز نگاه کن 3 هزار تا 4 هزار و 500 نفر تخمین‏ زده ‏است.
طی چند ماه گذشته، کشور عراق در حال آماده سازی برای هجوم به گروه تروریستی داعش در موصل، پایتخت خودخواندۀ این گروه در شمال کشور عراق، بوده است. این شهر سال 2014 به اشغال داعش درآمد.

نیروهای عراقی در یک سال گذشته کامیاب شدند به طور گیراای داعش را به عقب رانندگی کرده و مهار شهرهای اهمیتی می داری نظیر بیجی، تکریت، رمادی و در نهایت فلوجه را از تکفیری‎ها پس بگیرند.

عملیات آزادسازی فلوجه در استان الانبار از سوم برج خرداد امسال با مشارکت حدود 22 هزار نیروی ارتش، پلیس، یگان مبارزه با تروریسم، بسیج مردمی و عشایر کشور عراق آغاز شده بود. این شهر در حدود 50 کیلومتری غرب بغداد، پایتخت کشور عراق، قرار دارد و از اوایل سال 2014 در تصرف داعش بود.

دولت بغداد بعد از آن قول داد که موصل، دومین شهر بزرگ کشور عراق، مقصد بعدی نیروهای ارتش این کشور خواهد بود.

49310

***با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، کمک کنيد***

نگارنده: مرجان و.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

سيل سرشک ما ز دلش کين به درنبرد
««« »»»
در سنگ خاره قطره باران اثر نکرد

سرخط آخرین اخبار موصل/ ام حفصه عمری، سرکردۀ زنان داعش کشته شد/آزادی بخش وسیعی از موصل (6 عکس)

TT / 215 — TP / 13%

نظر دهید