سرعت فزاینده الکترونیکی شدن عملیات گمرکی

سرعت فزاینده الکترونیکی شدن عملیات گمرکی

اقتصاد کلان - رییس کل گمرک ایران گفت: عملیات و تجملات ترخیص کالا در گمرکات تمام اتوماتیک و بدون بهره گیری از کاغذ انجام می شود.

به گزارش سرزه به نقل از خبرگزاری خبرآنلاین، مسعود کرباسیان در هفتمین اجلاس روسای کل گمرکات کشورهای عضو اکو با اشاره به سرعت الکترونیکی شدن عملیات گمرکی در کشور بیان داشت: گمرک ایران ظرف دو دهه گذشته، فرایند گذار از روش باستانی به سوی شیوه های نوین و مکانیزاسیون رویه های گمرکی را آغاز و با همکاری کنفرانس ملل متحد در زمینه تجارت و توسعه (آنکتاد)، سیستم مکانیزه آسیکودا را در تعدادی از گمرکات خود پیاده سازی کرده است.

وی ادامه داد: از وقت تشکیل دولت یازدهم، روند الکترونیکی کردن گمرک سرعت گرفت و اکنون گمرک ایران به تمامی پیشنهادهای سازمان جهانی گمرک و کنوانسیون های گمرکی که توسط آن سازمان به ثبت رسانده شده، عمل می کند، به نحوی که با اجرای سامانه جامع امور گمرکی و استقرار پنجره واحد تجارت فرامرزی، تمامی عملیات و تجملات مربوط به ترخیص کالا در گمرکات ایران به صورت تمام اتوماتیک و بدون بهره گیری از کاغذ و رابطه گمرک با اکثر سازمان ها و سیستم های همجوار، به صورت الکترونیک و آنلاین انجام شده و دسترسی به اطلاعات گمرکی از مبدأ کالا تا مرحله عرضه، قابل ردگیری است.

رییس کل گمرک تاکید کرد: این امر قدرتمندی گمرک ایران برای تبادل اطلاعات با گمرکات فرامرزی و همچنین اتصال به شبکه های گوناگون داخلی و در صورت نیاز نگاه کن المللی را زیاد کرده؛ اما حقیقت این است که در شرایط کنونی حصول موفقیت در برقراری رابطه و توسعه همکاری های گمرکی و تجاری نگاه کن گمرکات کشورهای عضو اکو، بیش از هر چیز نیازمند همکاری مشترک در بهره گیری از تکنولوژیهای توسعه یافته و سیستم های مدرن الکترونیکی است و من اطمینان می دارم که این اجلاس با توجه به دانش و تخصص کارشناسان اکو در حوزه امور گمرکی، می تواند نقطه آغازی برای این اهمیتی داشته باشد.

رئیس کل گمرک بیان کرد: همانطور که اشاره شد ایجاد و توسعه گمرک دیجیتال به طور مکرر و با جدیت از سوی سازمان جهانی گمرک نکته توصیه و پیگیری بوده و امروزه به یک امر اجتناب ناپذیر مبدل شده است. بدون تردید تجهیز و کاربرد ابزارهای نوین کنترلی و نظارتی علاوه بر آن که تاثیر چشم گیری در زمینه ی توسعه و تسهیل تجارت فراهم می سازد، در کاهش انواع تخلفات و جرائم سازمان یافته، از جمله قاچاق مواد مخدر، سلاح، مواد شیمیایی، تجارت غیرقانونی انسان و سایر موارد مرتبط با تروریسم هم اثرات شگرفی دارد.

مسعود کرباسیان گفت: با وجود اهداف مناسب و انگیزه های قوی بنیانگذاران سازمان همکاری اقتصادی (اکو) و همچنین درخواست و علاقه کشورهای عضو، پیشرفت اقدامات و نقشهای مصوب این سازمان به مخصوص در بعد همکاری های اقتصادی و مبادلات تجاری در حدی نبوده که انتظارات و توقعات اعضا را برآورده سازد.
کرباسیان با بیان اینکه یکی از موضوعات بسیار مهم که امروزه باعث ایجاد دغدغه و دغدغه در نگاه کن دولت ها و ملت ها و احساس ناامنی در سطح دنیا شده است، ادامه داد: افزایش روزافزون اقدامات تروریستی و خسارت های مالی و جانی ناشی از آن است که در مؤسسه توجه سازمان های امنیتی، نظارتی و کنترلی از جمله گمرکات قرار گرفته و از این حیث وظایف و مسوولیت های گمرک در پیش گیری از نقل و انتقال مواد منفجره و مبارزه با جرائم سازمان یافته را سنگین تر کرده است.

وی افزود: در واقع باید تاثیر گذاری اقدامات و تصمیمات جهانی برای مقابله با تروریسم را در افزایش توانمندی و قدرت مقابله ای گمرکات جست وجو کرد و بی تردید تبادل الکترونیکی اطلاعات نگاه کن گمرکات دنیا و از جمله عضو اکو، راهکاری شگفت انگیز دراین زمینه خواهد بود.

رئیس کل گمرک تصریح کرد: تجارت موادمخدر و پیش سازهای آن نمونه ای از جرائم سازمان یافته و بسیار تهدیدآمیز برای امنیت اجتماعی در سطح دنیا بوده که کشورها از جمله ایران را با معضلات و خسارت های جبران ناپذیر مالی و جانی مواجه ساخته است.

کرباسیان افزود: تلاش گمرک و سایر سازمان های مرتبط برای مبارزه با این پدیده شوم غیرانسانی و آسیب بار طی سالیان متمادی، منجر به کشف و ضبط مقادیر نامتنابهی از انواع موادمخدر شده که تنها طی دو یا سه عملیات کامیاب اخیر در گمرکات مرزی، بیش از ۳۰۰ تن پیش ساز مواد مخدر از انواع اسید انیدرید کشف و ضبط شده و همواره این تلاش نکته تحسین و قدردانی مقامات و سازمان های نگاه کن المللی ذی ربط قرار گرفته است.

رئیس کل گمرک ایران افزود: اصلی تصمیمات و مصوبات سازمان اکو به مخصوص موارد مربوط به توسعه همکاری های گمرکی و مقابله با تخلفات و قاچاق در حد مطلوب اجرا نشده، در حالی که وجود ظرفیت ها و امکانات و منابع غنی در میان کشورهای عضو با جمعیت حدود ۳۵۰ میلیونی، نیروی کار عمدتا جوان و بازارهای بکر، امکان ایجاد زمینه شکوفایی اقتصادی آنها را فراهم می سازد.

وی تصریح کرد: رشد با سرعت تکنولوژیهای اطلاعات و ارتباطات در حوزه های مختلف از جمله تجارت خارجی، سبب ایجاد تغییرات و تحولات عمیقی در انجام فرایندهای تجاری و گمرکی شده و سازمان جهانی گمرک به عنوان هدایت کننده امور گمرکی در دنیا، به کشورهای مختلف پیشنهاد داده است تا در راستای همسویی و همگامی با این تحولات اقدامات مختلفی را به انجام رسانند.

کرباسیان با اشاره به رئوس برنامه راهبردی سازمان جهانی گمرک برای سال های ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۸ خاطرنشان کرد: امنیت، تسهیل تجارت نگاه کن الملل، ساده سازی و هماهنگ سازی رویه های گمرکی از طریق توسعه و تنظیم کنوانسیون ها، راهنمایی، استانداردها و ابزارها درخصوص امنیت و تسهیل تجارت، بهره گیری از مدیریت ریسک هوشمند، به کارگیری و اجرای روش ها، رویه ها و تکنیک های تازه، حمایت از اجرای تٲثیرگذار مفاد موافقت نامه تسهیل تجارت سازمان جهانی گمرک (WCO) با سازمان جهانی تجارت (WTO) با بهره گیری از ابزارها، مددهای سازمان جهانی گمرک، ارتقای همکاری با دیگر نهادهای مرزی برای توسعه کارا و تٲثیرگذار مرزی، مدیریت هماهنگ مرزی و توسعه همکاری با بخش های خصوصی، برخی از این برنامه ها است.

به نقل کرده وی، محافظت از جامعه، تندرست عمومی و امنیت و سهیم بودن در مبارزه با جرایم سازمان یافته، تقویت ظرفیت سازی و ارتقای گمرک دیجیتال برای حمایت از مدیریت واحد مرزی و تبادل اطلاعات نگاه کن همه طرف های ذی نفع، شمار دیگری از برنامه های آینده سازمان جهانی گمرک است.

وی در ادامه افزود: گمرک ایران برای انتقال تجارب و دانش فنی مربوط به پیاده سازی سیستم ها و سامانه های الکترونیکی گمرکی به کشورهای عضو اکو و سایر متقاضیان ذی ربط، آمادگی کامل دارد؛ در عین حال ایجاد و توسعه گمرک دیجیتال به طور مکرر و با جدیت از سوی سازمان جهانی گمرک نکته توصیه و پیگیری بوده و امروزه به یک امر اجتناب ناپذیر مبدل شده است. بدون تردید تجهیز و کاربرد ابزارهای نوین کنترلی و نظارتی علاوه بر آن که تأثیر گیراای در زمینه توسعه و تسهیل تجارت فراهم می سازد، در کاهش انواع تخلفات، از جمله قاچاق موادمخدر و جرایم سازمان یافته اثرات شگرفی خواهد داشت.

رییس کل گمرک در حاشیه این همایش در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه که چرا مرز سرو گشوده نمیشود، توضیح داد: گمرک ایران قادر نیست به طور یک جانبه مرز سرو را گشاید.

وی ادامه داد: ما قادر نیستیم به صورت یک جانبه بر آن بشویم که مرز سرو گشوده شود، بلکه باید این اقدام به درخواست کشور ترکیه هم باشد. ما قادر نیستیم به صورت یک جانبه به آن کشور اجناس خود را ارسال کنیم، اما امیدواریم در انجمنی که امروز و در روزهای آینده به انجام رسانده میشود مقدمات بازگشایی مرز سرو فراهم شود.

رئیس کل گمرک ایران همچنین در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه حجم قاچاق در کشور چه مقدار است؟ گفت: مییاندیشم حجم قاچاق در کشور به شش میلیارد دلار برسد.

22339

---پيشنهادات شما براى ما بسيار مهم و سازنده خواهد بود---

تهیه از : سياوش م.

اقتصادی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

هم عفاالله صبا کز تو پيامی می‌داد ««« »»» ور نه در کس نرسيديم که از کوی تو بودسرعت فزاینده الکترونیکی شدن عملیات گمرکی


TT / 152 --- TP / 11%

گردآوری شده توسط : سياوش م.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : الکترونیکی
برچسب ها : عملیات , گمرکی , فزاینده

مطالب مرتبط