سرعت فضای مجازی ازدیاد می یابد

سرعت اینترنت افزایش پیدا می کند

به زودی تعداد مراکز تبادل داده ملی یا همان NiX‌ ها در کشورمان به ۷ عدد می‌ رسد. این مراکز از مهم‌ ترین و اثربخش ترین بخش ها در افزایش سرعت اینترنت و کاهش تأخیر در دریافت اطلاعات هستند.
وب سایت کلیک: به زودی تعداد مراکز تبادل داده ملی یا همان NiX‌ ها در کشورمان به ۷ عدد می‌ رسد. این مراکز از مهم‌ ترین و اثربخش ترین بخش ها در افزایش سرعت اینترنت و کاهش تأخیر در دریافت اطلاعات هستند.
تصویر و عکس سرعت اینترنت افزایش مییابد

تعداد این مراکز تبادل داده که در سطح ملی با نام NiX مخفف ( National internet eXchange point) شناخته می‌ شوند به زودی افزایش مییابد. از ۲۷ اردیبهشت ماه تا آخر تیرماه امسال، ۴ مرکز تبادل داده ملی در ۴ شهر تهران، شیراز، مشهد و تبریز راه ‌اندازی شد تا پایه‌ های راه ‌اندازی شبکه ملی اطلاعات فراهم شود و کیفیت و سرعت خطوط اینترنت در شهر های گوناگون زیاد بشود.

مراکز تبادل داده ملی باعث می‌شوند که نیازی به رفتن خواست دریافت اطلاعات همه کاربران ایرانی به شبکه زیر ساخت در شهر تهران نباشد و متقاضیان به نزدیک‌ ترین NiX مراجعه کنند و اطلاعات را از آن مرکز تبادل داده ملی به سمت کاربر ببرد. در نتیجه مسیر جابجا کرده در شبکه برای کاربران کوتاهتر شده و تأخیر Latancy یا وقت ping کاهش داده میشود و همه این ها کیفیت اینترنت کاربران را زیاد میکند.

حالا وزیر ارتباطات و تکنولوژی اطلاعات خبر از راه‌ اندازی ۳ مرکز تازه تبادل داده و رسیدن مراکز داده‌ کشور به ۷ عدد را داده است. محمود واعظی در این ارتباط نقل کرد:

از آنجا که قم قطب تولید محتوای دینی در کشور است، قصد داریم یک مرکز تبادل داده ملی (NiX) را روز چهارشنبه در این شهر راه ‌اندازی کنیم. در مراحل بعدی افزایش مراکز تبادل داده ملی، خوزستان و اصفهان نیز به NiX مجهز می شوند تا مراکز تبادل ملی کشور با افزایش این ۳ مرکز به ۴ مرکز قبلی، به ۷ مرکز تبادل داده ملی برسد.

بدین ترتیب پس از تهران، شیراز، مشهد و تبریز، شهرهای قم، اهواز و اصفهان نیز به مرکز تبادل داده ملی مجهز می‌ شوند. با افزوده شدن این ۳ مرکز از بار ترافیکی ۴ مرکز دیگر کاهش میدهد. بنابراین داده ها با کیفیت خوب تری به دست کاربران می رسد.

افزایش iXPهای ملی یا همان NiXها می‌ تواند زمینه‌ افتتاح CDNهای (شبکه‌های تحویل محتوا) داخلی یا نگاه کن ‌المللی را بوجود آورد. امید است با افتتاح شبکه‌ های CDN نگاه کن المللی در کشورمان سرعت دسترسی کابران ایرانی و حتی کاربران خاورمیانه به داده‌ های سایت‌ ها و سرویس‌ دهنده‌ های جهانی بیشتر از پیش شود.

**با تشکر از حسن انتخاب شما**

نگارش: روشنك و.

تازه های علمی در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

زان باده که در ميکده عشق فروشند
««« »»»
ما را دو سه ساغر بده و گو رمضان باش

سرعت فضای مجازی ازدیاد می یابد

TT / 48 — TP / 11%

نظر دهید