سرنوشت ذوالجناح اسب با وفای سیدالشهداء چه شد؟

سرنوشت ذوالجناح اسب با وفای سیدالشهداء چه شد؟

همان گونه که آگاهی میداریم انس و الفت یکی از غرایزی است که در نهاد جانداران موجود بوده و شکل تکامل کشف کرده آن نیز در سرشت آدمی
تصویر و عکس سرنوشت ذوالجناح اسب با وفای سیدالشهداء چه شد؟
سرنوشت ذوالجناح

همان گونه که آگاهی میداریم انس و الفت یکی از غرایزی است که در نهاد جانداران موجود بوده و شکل تکامل کشف کرده آن نیز در سرشت آدمی نهاده شده است . این غریزه آن وقت نمود بیشتری مییابد که جانداری نکته لطف و مهربانی انسانی قرار گیرد. نمونه های عینی آن هم کاملا” قابل مشاهده است . هر چه رابطه احساسی و حسی نگاه کن انسان و حیوان بیشتر باشد، بر میزان انس و الفت حیوان اضافه خواهد شد.

رحلت کرده های نه چندان دور جانداران حضور بیشتر و موئثرتری در زندگی انسان داشتند و همین امر رابطه و انس بیشتری را به وجود می آورد. مثلا” اسبی که همه روزه همراه صاحبش بود و از مهر و محبت او بهره مند می شد، به سادگی قادر نمیبود از صاحبش طلاق گیرد و او را تنها قرار بدهد. همین رابطه و انس و الفت و محبت در اسب ویژه امام حسین (علیه السلام ) (ذوالجناح ) وجود داشت .

این نکته نیز از نظر مخفی نماند که – مطابق نقل برخی از تاریخ نویسان ، (تاریخ زندگانی امام حسین , ج ۲, ص ۱۶۱) – ذوالجناح اسب ویژه پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله ) بوده و انس و الفت او با امام حسین (علیه السلام ) فراتر از حدود عادی بوده است . به هر حال ، مهر و علاقه اسب به امام حسین (علیه السلام ) تا این حد بود که زمانی فهمید صاحبش در آخرین لحظات ، دیگر طاقت نشستن بر او را ندارد، به گونه ای روی زمین نشست که صاحبش آسان بر زمین قرار گیرد.

طبق نقل برخی از مورخین او با لگد زدن بر لشکریان یزید آنان را از نزدیک شدن به امام (علیه السلام ) منع می کرد و تعدادی از آنان را نیز به هلاکت رساند، (مناقب ابن شهر آشوب , ج ۴, ص ۵۸). سپس کاکل و یال خود را به خون سیدالشهدا رنگین نمود و به سوی خیمه ها آمد و با شیهه و همهمه جانسوز خود پیام شهادت اباعبدالله (علیه السلام ) را به اهل بیت (علیه السلام ) ایشان رساند. درباره اینکه ذوالجناح پس از شهادت امام حسین چه کرد، دو نقل متفاوت تاریخی وجود دارد:

بعضی نقل کرده اند آن حیوان در کنار خیمه ها آن قدر سر خود را بر زمین کوبید تا جان سپرد. (بحارالانوار, ج ۴۵, ص ۶۰).
برخی دیگر نقل کرده اند پس از آن واقعه آن حیوان ناپدید شد و دیگر کسی او را نگاه نکرد. (تاریخ زندگانی امام حسین (علیه السلام ), ج ۲, ص ۱۶۳).

– لطفا نظر خود را در مورد سايت سرزه در انتهاي صفحه براي ما بنويسيد –

نگارش : شهاب ط.

مطالب گوناگون مذهبی در بخش مذهبی سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

دولت پير مغان باد که باقی سهل است
««« »»»
ديگری گو برو و نام من از ياد ببر

سرنوشت ذوالجناح اسب با وفای سیدالشهداء چه شد؟

TT / 55 — TP / 12%

نظر دهید