سرپرست جدید وزارت آموزش و پرورش کیست؟/ چرا نایب رئیس هیأت امنای صندوق ذخیره فرهنگیان جایگزین فانی شد؟

سرپرست جدید وزارت آموزش و پرورش کیست؟/ چرا نایب رئیس هیأت امنای صندوق ذخیره فرهنگیان جایگزین فانی شد؟

سیدمحمد بطحایی که دیروز به عنوان سرپرست وزارت تعلیم و پرورش از سوی رئیس جمهور منصوب شد، نایب رئیس هیأت امنای صندوق ذخیره فرهنگیان است.

به گزارش خبرنگار تعلیم و پرورش خبرگزاری فارس، دیروز و پس از کش و قوس فراوان در خصوص حالت سکانداری وزارت تعلیم و پرورش و اخبار متعددی در خصوص استعفای وزیر این وزارتخانه در نهایت معلوم شد که علی اصغر فانی استعفا نداده است و طی نامه ای به رئیس جمهور،ماندن یا رفتنش را به وی سپرد.

در پی عزل علی اصغر فانی از وزارت تعلیم و پرورش، رئیس جمهور طی حکمی سیدمحمد بطحایی که معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت تعلیم و پرورش است را به عنوان سرپرست این وزارتخانه منصوب کرد.

سیدمحمد بطحایی متولد خردادماه سال 1342 در تهران است که در رشته علوم تجربی دیپلم خود را اخذ کرده است و در بر می داری مدرک دکترای مدیریت است.

وی در وقت سرپرستی علی اصغر فانی در ابتدا به عنوان مشاور امور برنامه ریزی و هماهنگی وزیر تعلیم و پرورش منصوب شد و 3 روز پس از اخذ رأی اعتماد فانی از مجلس از سوی وی به عنوان مدیرکل دفتر وزارتی منصوب شد.

بطحایی در رابطه اش با فانی به عنوان یکی از ضلع عمده بدنه وزارتی به حساب میامد و شاید به همین علت بود که چندین وقت بعد و در تاریخ 11 برج تیر 93 در اقدامی تأمل برانگیز، وی به عنوان سرپرست معاونت پشتیبانی و توسعه مدیریت این وزارتخانه منصوب شد.

در همان وقت کارشناسان متعددی نسبت به رفتن کیارشی از این معاونت نقد داشتند چرا که معتقد بودند کسی که در این معاونت کار میکند باید اطلاعات مالی و اداری گسترده ای داشته باشد.

توضیح وزارت تعلیم و پرورش درباره رفتن کیارشی که کار بلد مباحث مالی بود این بود که وی 7 برج تیر 93، مأموریت 4 ساله اش در این معاونت پایان کشف کرده بوده است.

بطحایی در نهایت نخست برج مرداد 93 قادر بود حکم سرپرستی اش را تبدیل به معاونت کند.

در خصوص عملکرد بطحایی و نداشتن تخصص در این بخش، انتقاداتی همواره به فانی وجود داشت.

فارس در مصاحبه ای در سال جاری با وزیر تعلیم و پرورش در این خصوص حرف زده بود. بخشی از این گفتو گو را میبینید:

«فارس: آیا تخصص در معاونت هایتان مهم بود مثلاً معاونت پشتیبانی تان؟

وزیر تعلیم و پرورش: بله.

فارس: چه مقدار معاون این بخش،سابقه کار حسابداری و مالی دارند؟

وزیر تعلیم و پرورش: معاونت «پشتیبانی و توسعه مدیریت» را نه «اداری و مالی» و نه «پشتیبانی» می گویند بلکه معاون «توسعه مدیریت» می گویند؛ توسعه مدیریت یک لفظ عام تری نسبت به اداری و مالی است که قبلا مطرح بود و ما احساس مان این است که در انتصاباتمان، معاونت ها از تخصص ضروری برای پُست برخوردار بوده و هستند و اگه این تجربه و این تخصص عدم، با توجه به محدودیت های زیادی که مواجه بودیم قادر به اداره این وزارتخانه نبودیم.

فارس: البته هنوز برای این که بخواهیم درباره معاونت ها نظر بدهیم یک کمی زود است. به واژه ای درباره برخی معاونت ها مثل معاونت توسعه مدیریت و پشتیبانی می توان پس از دوره وزارت قضاوت کرد. چون خیلی از سندها آن موقع معلوم می شود.

وزیر تعلیم و پرورش: نه، اتفاقاً شما همین الان قادر هستید شاخص ها را چک کنید. مثلا مقایسه ای روی «افزایش دریافتی کارکنان تعلیم و پرورش» و «تورم سالانه دو، سه سالی که ما بودیم» با سه سال پیش به انجام رساندیم؛ در سه سال پیش از تشکیل این دولت، همیشه تورم خیلی بیشتر از افزایش دریافتی کارکنان بود اما در این دو، سه سال که آمدیم دریافتی هایمان بالاتر از تورم بود و این یک شاخص است. سهم بودجه تعلیم و پرورش از بودجه دولت، شاخص دیگری است چون شما پشتیبانی را نقل کردید من دارم از آنجا مثال می خانمم.

فارس: یعنی به نظر شما نیاز ندارد که معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی مانند آقای کیارشی که به همه ابعاد بودجه و مسائل مالی کاملا وارد بود و فعالیت کرده بود، تخصص داشته باشد؟

وزیر تعلیم و پرورش: اتفاقا می خواهم نقل بکنیم تخصص موجود بوده است که این نتایج به دست آمده است. همینجوری که خود به خود حاصل نمیشود. مثلا سهم بودجه تعلیم و پرورش از بودجه دولت ظرف همین دو سال اخیر، 2.2 دهم درصد افزایش را نمایان میکند؛ خب خیلی کار می برد که آدم به این نتیجه برسد فلذا احساس می کنم قادر هستیم با تعریف چندین شاخص، هر مدیرمان را در هر حوزه ای ارزیابی کنیم.

فارس: یعنی صرفاً تخصص نیست؟

وزیر تعلیم و پرورش: ما متخصص منصوب کردیم منتها متخصص که می گوییم حسابدار نیست. شما می فرمایید حسابداری آگاهی نمیدارد اما حسابداری که تخصص نیست.

فارس: تخصص ایشان چه چیزی است؟

وزیر تعلیم و پرورش: رشته ایشان، مدیریت است».

مورد جالب تر این که بطحایی نایب رئیس هیأت امنای صندوق ذخیره فرهنگیان است که وی به رغم آن که طی این مدت اخیر نسبت به هشدارهای نمایندگان مجلس و رسانه ها درباره حالت صندوق ذخیره تمهیداتی بیندیشد از عملکرد آن پاسداری کرده است.

بطحایی 17 برج شهریور امسال و پس از پخش اخبار در خصوص اختلاس صندوق ذخیره فرهنگیان در جمع معاونان مالی تعلیم و پرورش و نمایندگان استانی کانون با اشاره به تلاش های صورت گرفته در کلکسیون صندوق ذخیره فرهنگیان برای بهبود حالت معیشتی و رفاه فرهنگیان در سه سال اخیر گفت: حرکت در مسیر بهبود حالت معیشتی فرهنگیان نیاز به پشتکار دارد زیرا همیشه سنگ اندازی می شود که نمونه آن هجمه به صندوق ذخیره فرهنگیان است.

وی اضافه کرد: بر اساس بر آن شوی وزارتخانه، مقرر شده که کلیه فعالیت ها و تلاش ها در راستای ارائه خدمات رفاهی به معلمان و کارکنان تعلیم و پرورش با بهره گیری از ظرفیت ها و توانمندی های صندوق ذخیره فرهنگیان انجام شود.

معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی وزارت تعلیم و پرورش اظهار داشت: برای دستیابی به این مهم و تحقق ارائه خدمات مناسب به فرهنگیان یک شرکت به نام سرمایه گذاری اقتصاد و رفاه فرهنگیان بوجود آمد و در طول یکسال اخیر اقدامات زیربنایی و عالی ای انجام شده است.

وی یادآور شد: با پشتوانه صندوق ذخیره فرهنگیان می توان به آینده اقتصاد تعلیم و پرورش امیدوار بود.

*******************

نگارنده : شهرام ل.

اجتماعی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

چو با حبيب نشينی و باده پيمايی ««« »»» به ياد دار محبان بادپيما راسرپرست جدید وزارت آموزش و پرورش کیست؟/ چرا نایب رئیس هیأت امنای صندوق ذخیره فرهنگیان جایگزین فانی شد؟


TT / 138 --- TP / 13%

گردآوری شده توسط : شهرام ل.
تاریخ گردآوری : 2016-10-20
در دسته بندی : فانی
برچسب ها : هیأت , صندوق , وزارت , ذخیره , جایگزین , امنای , فرهنگیان

مطالب مرتبط