سریال های تلویزیون شاخص ماه محرم طی سال ها (8 عکس)

سریال های شاخص ماه محرم طی سال ها

تصویر و عکس شماره 1 ⇩

سریال های شاخص ماه محرم طی سال ها 

طبق رسم صدا و سیما در دهه نخست محرم همیشه سریال انتشار داده میشود و در طی سال های گذشته برخی ا سریال ها ماندگار شدند. هنر اثرگذار ترین ابزار برای پیشبرد امر فرهنگی و ذهنیت سازی است، از همین رو توجه به هنر آئینی و گسترش آن در رسانه های فراگیری چون سینما و تلویزیون

از درجه اهمیت فراوانی برخوردار است، فرهنگ عاشورا نمونه هایی کامیابی در عرصه ی تصویر داشته که فهرستی از آن در زیر می آید.

کلکسیون تلویزیونی «شب دهم»

تصویر و عکس شماره 2 ⇩
تصویر و عکس سریال های شاخص ماه محرم طی سال هابی‌شک، حسن فتحی یکی از خوب ترین و ماندگارترین آثار تلویزیونی برای ماه محرم را ساخته است. مجموعه‌ای که به‌نوعی سردمدار سریال‌های محرمی است.

«شب دهم» داستان سربه‌راه شدن است. حیدر خوشمرام جوان پرشروشور کوچه‌پس‌کوچه‌های پایین‌شهر، دلباخته شاهزاده قجری می‌شود. عشقی که برای وصالش باید شرط شاهزاده زن را جامه‌عمل پنهان بکند و در اوج حکومت ارتشی ۱۰ شب تعزیه به‌پا کند.

حسین کمک و کتایون ریاحی، دو عاشق سریال «شب دهم» در کنار ثریا قاسمی، رویا تیموریان، پرویز پورحسینی، پرویز فلاحی‌پور، اکرم محمدی و… ایفای نقش می‌کنند.

کلکسیون تلویزیونی «وفا»

تصویر و عکس شماره 3 ⇩
تصویر و عکس سریال های شاخص ماه محرم طی سال هاسال ۸۵ بود که محمدحسین لطیفی، همزمان با دهه نخست محرم آنتن شبکه سه سیما را با سریال «وفا» تسخیر کرد.«وفا» روایتگر فرازونشیب‌های عشق فرزندی یهودی به فرزندی مسلمان، به‌نام وفا، ساخته‌وپرداخته ذهن علیرضا افخمی و سیدسعید رحمانی است.

داستان با داستان حضور جاسوسی از اسرائیل در کشورمان و اتهام به ژوبین (پسر یهودی)، آغاز می‌شود و با روایت داستان عشق وی به دختر مسلمان لبنانی ادامه پیدا می‌کند.«وفا» جزو آثاری بود که پوریا پورسرخ را بیش‌ازپیش به مردمان شناساند. هانیه توسلی،پوریا پورسرخ، فرهاد قائمیان، فرهاد اصلانی از هنرپیشگان این کلکسیون تلویزیونی بودند.

کلکسیون تلویزیونی «مسافرت سبز»

تصویر و عکس شماره 4 ⇩
تصویر و عکس سریال های شاخص ماه محرم طی سال هامحمدحسین لطیفی در حکم کارگردان و مجید اوجی به‌عنوان تهیه‌کننده، سال ۸۰ «مسافرت سبز»؛ عاشقانه‌ای متفاوت در حال‌وهوای محرم را به شبکه سوم سیما بردند. به گزارش پارس ناز دنیل وسبرگ؛ پسر ایرانی‌الاصل، پس از سال‌ها زندگی در آلمان با پی‌بردن به رازی، برای یافتن خانواده عمده خود راهی کشورمان می‌شود و همین داستان هایی را رقم می‌زند که «مسافرت سبز» آن را روایت می‌کند.

لطیفی برای ساخت این کلکسیون تلویزیونی از حضور بهترین‌هایی چون، امین تارخ، پارسا پیروزفر، لادن مستوفی، آزیتا حاجیان و…استفاده کرد.

کلکسیون تلویزیونی «معصومیت نابود شده»

تصویر و عکس شماره 5 ⇩
تصویر و عکس سریال های شاخص ماه محرم طی سال هاداوود میرباقری براساس قصه‌ای از حسن میرباقری و محمد بیرانوند، «معصومیت نابود شده» را نمایش داد و در بهار سال ۸۲ در شبکه سه به نمایش قرار داد .«معصومیت نابود شده» روایتگر تاروپود زندگی شوذب؛ یار امام علی(ع) است که در دوراهی عشق به ماریا نصرانی؛ همسرش و حمیرا؛

دختر یهودی و فریبکار، گرفتار می‌شود و داستان آنچنان پیش می‌رود که شوذب دل به عشق حمیرا می‌بندد و راهی سیستم خلافت امویان می‌شود.سارا خوئینی‌ها با درخشش در این کلکسیون تلویزیونی، قادر بود جایزه خوب ترین بازیگر زن در فستیوال تلویزیونی سال ۸۴ را از آن خود کند.

امین تارخ، فریبا کوثری ٬سارا خوئینی‌ها، امین زندگانی،حدیث فولادوند و داریوش فرهنگ از هنرپیشگان این کلکسیون تلویزیونی تاریخی بودند.

کلکسیون تلویزیونی «مختارنامه»

تصویر و عکس شماره 6 ⇩
تصویر و عکس سریال های شاخص ماه محرم طی سال هاداوود میرباقری کارگردان و محمد بیرانوند و حسن میرباقری در جایگاه نگارنده، سه راس مثلث سریال «معصومیت نابود شده»، پس از موفقیت این کلکسیون تلویزیونی به بهانه ساخت سریال «مختارنامه» برای چندمین‌بار کنار هم قرار گرفتند.

«مختارنامه» از سری پروژه‌های الف مخصوص تلویزیون، قیام خونین مختار ثقفی را که به بهانه خونخواهی امام حسین(ع) و اصحاب عاشورا پاگرفته است را به تصویر می‌کشد.فیلمبرداری سریال ۲۰ میلیاردی « مختارنامه» از سال ۸۳ کلید خورد و تا سال ۸۸ در شهر‌هایی چون تهران، قزوین، تاکستان، آبادان و… ادامه داشت و سرانجام در پاییز ۸۹ آنتن شبکه نخست سیما را از آن خود کرد.

کلکسیون تلویزیونی «بانو»

تصویر و عکس شماره 7 ⇩
تصویر و عکس سریال های شاخص ماه محرم طی سال هاکلکسیون تلویزیونی «بانو» به کارگردانی فرید سجادی‌حسینی در سال ۸۷ از شبکه سوم سیما انتشار داده شد .
بانو یا همان ملک خاتون که به دشنام و به‌خاطر بروز مشکلاتی از شهر خود مهاجرت کرده حالا پس از ۲۰ سال برای احقاق حقش به کاشانه خود برگشته است و در این میان زندگی‌اش با داستان‌هایی گره می‌خورد.

بانو، فریبا کوثری است و داریوش ارجمند، ساره بیات، کاوه خداشناس، شهاب کسراییان و زهرا سعیدی دیگر هنرپیشگان این کلکسیون تلویزیونی بودند.

کلکسیون تلویزیونی «پریدخت»

تصویر و عکس شماره 8 ⇩
تصویر و عکس سریال های شاخص ماه محرم طی سال ها«پریدخت» سامان مقدم، قصه فرزندی است مانده بر سر دوراهی عشق نادر و نصرت، عشقی که تراژدی را برای هرسه آن‌ها رقم می‌زند.«پریدخت» سال‌های ۱۳۱۴ تا ۱۳۳۴ را برای مخاطبانش روایت می‌کند و به‌واسطه روایت داستان در ماه محرم و گره‌خوردن مفاهیم عاشورایی با اثر، شب‌های محرم از شبکه دوم سیما انتشار داده شد.

لیلا حاتمی در این سریال در نقش پریدخت نمایان ساخته شده و علی مصفا و کامبیز دیرباز، نقش‌های مقابل وی را ایفا می‌کنند. «پریدخت» دومین سریالی بود که لیلا حاتمی و علی مصفا مقابل یکدیگر بازی کرده و خاطره‌ خوش «کیف انگلیسی» را زنده کردند.

****************************

متن از : ايرانبانو ه.

سینما و تئاتر در بخش فرهنگی و هنری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ما مرد زهد و توبه و طامات نيستيم ««« »»» با ما به جام باده صافی خطاب کنسریال های تلویزیون شاخص ماه محرم طی سال ها (8 عکس)


TT / 131 --- TP / 16%

گردآوری شده توسط : ايرانبانو ه.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
Notice: Undefined offset: 1 in /www/serze/index.php on line 141

در دسته بندی :
برچسب ها :

مطالب مرتبط