«سعد حریری» امروز تأیید نامزد «مقاومت» برای ریاست جمهوری لبنان را اعلام می کند

«سعد حریری» امروز تأیید نامزد «مقاومت» برای ریاست جمهوری لبنان را اعلام می کند

خبرگزاری فارس: «سعد حریری» امروز تأیید نامزد «مقاومت» برای ریاست جمهوری لبنان را اعلام می‌کند

یک روزنامه سعودی با اشاره به این که رئیس جریان «المستقبل» دیگر تأیید خود را از نامزدی رئیس فراکسیون «تحول و اصلاح» پنهان نمی‌کند، اعلام کرد که وی امروز این مسئله را از تلویزیون این کشور علنی خواهد کرد.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، شدت تنش سیاسی در لبنان با نزدیک شدن به وقت اعلام تأیید«سعد الحریری» رئیس جریان «المستقبل» (نزدیک به عربستان سعودی) از «میشل عون» رئیس فراکسیون «تحول و اصلاح» بالا گرفته است.

روزنامه سعودی «الشرق الاوسط» گزارش داد که «نبیه بری» رئیس پارلمان لبنان که مخالف این کاندیداتوری است، نقل میکنید که این مسئله عواقب وخیمی در پی خواهد داشت.

به گزارش این روزنامه، منابع آگاه لبنان اعلام کردند که سعد الحریری امروز تأیید کاندیداتوری عون را اعلام خواهد کرد و این مسئله از طریق یک سخنرانی تلویزیونی خواهد بود تا ابعاد موضعگیری خود را توضیح دهد.

برخی از منابع اطلاعاتی نیز می گویند که الحریری به این سبب اعلام نامزدی عون را به تأخیر انداخت که همزمان با ترور «وسام الحسن» رئیس سرویس اطلاعاتی این کشور بوده است. در مقابل بری نیز سقف مخالفت خود را زیاد کرده و صراحتا اعلام کرده که با دوگانه «سنی-مسیحی» مقابله خواهد کرد.

به گزارش این روزنامه، با نزدیک شدن به وقت اعلام این حمایت از رئیس جریان تحول واصلاح در رای گیری ریاست جمهوری لبنان، مواضع فرق می داری سربرآورده است. الحریری صراحتا به همه از انتخاب خود نقل کرده است و دیگر حمایت او از نامزدی عون مخفیانه نیست. حزب الله نیز که همپیمان عون است به همراه حزب «نیروهای لبنانی» که اخیرا با او ائتلاف کرده اند، این مسئله را تأیید می کند. در مقابل «سلیمان فرنجیه» رئیس جریان «المرده» و نبیه بری رهبری اپوزیسیون علیه عون را بر عهده دارد. همچنین احزاب چپگرای هم پیمان کشور سوریه و مسیحیان مستقل و برخی افراد مستقل مسلمان را نیز می توان به لیست مخالفان اضافه کرد.

بنا بر این گزارش، در صورتی که «ولید جنبلاط» رهبر حزب سوسیالیست ترقی خواه با نامزدی عون موافقت کند، وی در جلسه آینده پارلمان به عنوان رئیس جمهور انتخاب خواهد شد، ولی در صورت مخالفت یا بی طرفی جنبلاط، الحریری باید 25 رأی از فراکسیون خود یعنی المستقبل را کسب کند؛ فراکسیونی که 36 نماینده در پارلمان دارند.

الشرق الاوسط در پایان گزارش خود مینگارد، برخی ازمنابع وابسته به بری میگویند که روند نامزدی عون «لبنان را دجار آشفتگی بزرگی خواهد کرد… و امکان دارد این کشور به سوی هرجی و مرجی سوق داده شود که در منطقه حکمفرماست». این منابع می گویند که الحریری و عون علیه مکالمه ی ملی کودتا کرده اند.

در همین راستا، روزنامه الاخبار لبنان گزارش داد که الحریری جندی پیش با برگزاری نشستی با مسئولان جریان المستقبل درباره گزینه های جلو روی این جریان در پرونده ریاست جمهوری سخن گفت و تأکید کرد که یا باید «حالت همچنان بدین صورت باقی بماند؛ یعنی که این که خلأ[ریاست جمهوری] حاکم باشد» یا این که «به علامت اعتراض به وضع موجود، از دولت کناره گیری کرد» یا این که «در پی برون رفت تازه ای بود و ایده نامزد توافقی را مطرح کرد» در غیر این موارد باید «به صورت جدی به تأیید نامزدی عون برای ریاست جمهوری فکر کرد»(جزیئات بیشتر).

«شیخ نعیم قاسم» معاون سید حسن نصرالله نیز حین نقد از المستقبل، درباره نقش مخرب عربستان در تداوم خلأ ریاست جمهوری اعلام کرد که اگه ریاض «با رای گیری ریاست جمهوری لبنان موافقت کند، فردا رئیس جمهور انتخاب خواهد شد، زیرا جریان المستقبل(به ریاست سعد الحریری) قادر نیست بدون موافقت ویژه عربستان بر آن شوی کند».

شیخ نعیم قاسم با تاکید بر حمایت «حزب الله» از نامزدی عون برای رای گیری ریاست جمهوری لبنان، گفت: اگه رقبای سیاسی خواستار حل این بحران هستند، قادر هستند طی 24 ساعت آن را حل کنند. می توان با مکالمه میان جریان های گوناگون بر سر انتخاب میشل عون به توافق رسید و هرگونه بحث و مکالمه خارج از این دایره هدر دادن وقت است.

*نظر يادتان نرود*

تهیه از: شهاب ط.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

دلم رميده شد و غافلم من درويش
««« »»»
که آن شکاری سرگشته را چه آمد پيش

«سعد حریری» امروز تأیید نامزد «مقاومت» برای ریاست جمهوری لبنان را اعلام می کند

TT / 73 — TP / 11%

نظر دهید