علت زود سفید رنگ شدن موها و 8 اقدام پیشگیرانه

دلیل زود سفید شدن موها و 8 اقدام پیشگیرانه


سفید رنگ شدن موها به همراه ازدیاد سن طبیعی و ارگانیک است اما یکی از آزاردهنده ترین اتفاق ها در حیات هر فردی قادر هست سفید رنگ شدن زودهنگام موها باشد

زود سفید رنگ شدن موها، علل و راه چاره ها

سفید رنگ شدن موها قبل از سن ۳۰ سالگی نمایان کننده نابود شدن رنگدانه های مو است. کاهش چشمگیر رنگدانه ها، موها را خاکستری می کند در صورتیکه نابود شدن مطلق آنها، منتهی به سفیدی کامل موها می شود.

عوامل فراوانی در نابود شدن رنگدانه های مو دخیلند که در ذیل به شرح آنها توجه میکنیم:

ژنتیک: سفید رنگ شدن مو در ۲۰ سالگی برای سفید رنگ پوستان و در ۳۰ سالگی برای مشکی پوستان به عنوان سفید رنگ شدن زودرس مو انتخاب میشود. سفید رنگ شدن پیش از موعد مو بیشتر جنبه ژنتیکی دارد.

فقدان ملانین: در بسیاری از نکات، فقدان ملانین علت مهم سفیدی موها ست. تولید ملانین بستگی به تغذیه و مقدار دریافت پروتئین دارد. فقدان مواد مغذی در بدن باعث می شود مقدار ملانین در زیر سطح قابل قبول باشد.

هورمون ها: هورمون ها نقش اصلی ای بر روی رنگدانه های مو دارند و عدم اعتدال هورمونی قادر هست علت بسیار مهم سفید رنگ شدن زودهنگام موها باشد.

شروط پزشکی: مریضیهای خودایمنی به سلول های بدن هجوم می کنند و این شروط شامل فولیکول های مو هم می شود و از این رو، امکان می دارد شاهد سفید رنگ شدن زودرس موها باشید. فقدان ویتامین ب ۱۲ یا معضلات غده هیپوفیز یا تیروئید هم قادر هستند باعث سالخوردگی زودرس شوند. خبر خوب این است که اگه بیماری معالجه شود، آثار فیزیکی سالخوردگی زودرس از جمله سفید رنگ شدن موها قادر هست معکوس شود. البته سفید رنگ شدن موها بنابراین علل پزشکی نادر هستند.

استرس مزمن: اگرچه در رابطه با این مورد موضوع وجود دارد، بعضی پژوهش ها ارتبط بین استرس و سفید رنگ شدن موها را نمایان کرده اند. محققان کاهش فولیکول های مو از طریق کاهش سلول های بنیادی در موش هایی که تحت شروط مضطربکننده قرار گرفته بودند را دیدند. اگرچه تحقیقهای انبوه ای در زمینه آثار استرس بر سفید رنگ شدن زودرس موها انجام نشده است، اما شواهدی وجود دارند که از پیوند قوی بین آنها گزارش میکنند.

مواد شیمیایی محصولات مو: گهگاهی اوقات بهره گیری از شامپوهای شیمیایی، صابون، رنگ مو، و ... به طور مستقیم باعث سفید رنگ شدن ناگهانی موها می شود. بعضی عفونت های آلرژیک هم در بروز این اتفاق موثرند.

عوامل بیرونی: تغییرات رنگ مو قادر هست ناشی از عوامل خارجی مثل آب و هوا، ناپاکی هوا، قرار گرفتن در معرض دود دخانیات، استعمال دخانیات، و یا قرار گیری در معرض بعضی مواد شیمیایی خاص باشد.

فقدان ویتامین: فقدان ویتامین B۱۲ قادر هست سفید رنگ شدن موها را تسریع کند. گیاهخواران و وگان ها براساس محدودیت هایی که در برنامه غذایی خود اعمال می کنند امکان می دارد در معرض خطر زیاد تری نسبت به سفید رنگ شدن زودرس موها واقع باشند. اشخاصی که داروهای ضدحاملگی به کار میبرند و آنهایی که معضلات گوارشی یا راجع به شکم و کولون دارند هم با این خطر ازدیاد یافته مواجه هستند.

گام های پیشگیرانه جهت پیش گیری از سفید رنگ شدن زود هنگام مو ها

پرهیز از غذاهای فراوری شده: از مصرف غذاهای فراوری شده پرهیز کرده و مصرف آرد سفید رنگ و قندهای پالایش شده را محدود کنید. این مواد غذایی فقط سطح انرژی تان را کم کرده و در عوض چیزی از آنها نمیگیرید. بدن و موهای شما برای جوان ماندن احتیاج به مواد غذایی سالم دارند.

آشامیدن آب کافی: اگه به اندازه کافی به اندامتان آبرسانی نشود، موادمغذی برای دستیابی به فولیکول های موهایتان به زحمت می افتند. فقدان آب و موادمغذی باعث سفید رنگ شدن زودتر موهایتان خواهند شد.

کاهش استرس: با تمرینات تمدد اعصاب و تکنیک هایی مثل ورزش یوگا، تنفس پر عمق، مدیتیشن و امثال آن، استرس خود را به هر نحو ممکن، کم کنید. یک ملحفه خوب نه تنها باعث می شود بهتر استراحت بکنید، بلکه سفید رنگ شدن موهایتان را هم کندتر می کند. خواب کافی هم راه خوبی برای کاهش استرس است و هم بدن، پوست و موهایتان را سالم نگه می دارد.

ورزش هرروز: داشتن گردش خون و جریان خون خوب از طریق ورزش، برای پیش گیری از سفید رنگ شدن زودهنگام موها ضروری است و باعث می شود مواد مغذی ضروری، آسانتر به موها و کف سرتان برسد.

مصرف پروتئین: برای تولید ملانین، رنگدانه های موهایتان، به پروتئین احتیاج است. برای پیش گیری از سفید رنگ شدن موها، باید به مقدار کافی موادغذایی پراز پروتئین مثل بوقلمون، مرغ، و سویا به کار برید.

مصرف ویتامین های گروه ب: باید خوراکی هایی پراز این ویتامین ها مثل نان های غلات کامل، موز، تخم مرغ، لبنیات، مرغ، گوشت و سبزیجات برگ سبز به کار برید.

مصرف روی: یکی از خوب ترین راه ها برای پیش گیری از سفید رنگ شدن ناگهانی موها، خوردن موادغذایی پراز روی مثل شلغم، اسفناج، کبد گاو، دانه آفتابگردان، بادام هندی، عدس، بادام، زرده تخم قارچ و مرغ، است.

دریافت کافی ید: ید ماده معدنی دیگری است که برای حفظ رنگ موها بسیار مهم است. موادغذایی پراز ید عبارتند از: موز، هویج، اسفناج و ماهی. و سلنیوم! سلنیوم هم قادر هست به پیش گیری از سفید رنگ شدن موها یاری رساند. موادغذایی پراز سلنیوم عبارتند از: ماهی تن، ماهی سالمون، ذرت، گندم، دانه سویا، گردو، آجیل و دانه آفتابگردان.---------------------------------------------------

متن از : شهداد ه.

سلامت پوست و مو در بخش سلامت سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

نخست موعظه پير صحبت اين حرف است ««« »»» که از مصاحب ناجنس احتراز کنيدعلت زود سفید رنگ شدن موها و 8 اقدام پیشگیرانه


TT / 246 --- TP / 28%گردآوری شده توسط : شهداد ه.
تاریخ گردآوری : 2017-06-04
در دسته بندی : موها
برچسب ها : سفید , پیشگیرانه
مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :