سفیر جدید ما در سیاره قرمز

سفیر تازه ما در سیاره سرخ

امروز چهارشنبه 28 مهر 95، مدارگرد اروپایی ـ روسی «اگزومارس» در مدار مریخ قرار می‌گیرد و سطح‌نشین «اسکیاپارلی» در سطح این سیاره فرود می‌آید.

 این دو فضاپیما 24 اسفند 1394 از پایگاه فضایی بایکونور قزاقستان به فضا پرتاب شدند و بعد از طی مسافتی 500 میلیون کیلومتری به سیاره سرخ رسیدند. اگزومارس بزرگ‌ترین برنامه کاوش حیات در مریخ است. داده‌های حاصل از این برنامه فضایی 2/1 میلیارد یورویی (4100 میلیارد تومان) امکان می دارد سرنخ‌هایی از حیات احتمالی رحلت کرده یا حال این سیاره در اختیار دانشمندان گذارد.

با ورود این دو فضاپیمای تازه‌نفس زمینی به مریخ، تعداد فضاپیماهای فعال در این سیاره به عدد 9 می‌رسد. چنین رکوردی در تاریخ کاوش‌های فضایی مریخ بی‌سابقه است.

جست‌وجوی حیات در سیاره سرخ

برنامه فضایی اگزومارس محصول همکاری مشترک نگاه کن سازمان‌های فضایی اروپا و روسیه است. نخستین مرحله از این برنامه فضایی موسوم به «اگزومارس 2016»، مربوط به ماموریت مدارگرد گازهای کمیاب (مدارگرد اگزومارس) و سطح‌نشین اسکیاپارلی است.

در این مرحله، مدارگرد اگزومارس به دنبال ردیابی گازهای کمیابی در گاز بزن مریخ است که احتمالا بر اثر فعالیت‌های زندگی کردی رحلت کرده یا حال این سیاره تولید شده‌اند؛ گازهایی مانند گاز متان. این مدارگرد همچنین در جستجوی شواهدی از وجود حیات میکروسکوپی در سیاره سرخ است و چگونگی تغییرات شیمیایی و رطوبت را در سطح مریخ بررسی می‌کند.

سطح‌نشین اسکیاپارلی ماموریتی چندین روزه در مریخ دارد. زیرا بعد از اتمام ظرفیت باتری‌اش دیگر قادر به ادامه ماموریت نیست. ولیکن در همین مدت کوتاه و در وقت فرود و سپس نشستن در مریخ داده‌هایی از گاز بزن این سیاره جمع‌آوری می‌کند، اما این کار هدف عمده ماموریت اسکیاپارلی نیست. این سطح‌نشین کوچولو قرار است تکنولوژی فرود روی مریخ را امتحان کند.

تجربه حاصل از این امتحان به مهندسان در دیزاین سامانه فرود مریخ‌نورد غول‌پیکر اگزومارس مدد می‌کند. پرتاب این مریخ‌نورد در سال 1398/2020 مرحله دوم برنامه فضایی اگزومارس است.

مریخ‌نورد اگزومارس آزمایشگاهی سیار برای کشف حیات در مریخ است. این مریخ‌نورد با مته حفاری خود می تواند تا عمق دو متری مریخ را سوراخ کند و نمونه‌برداری به انجام رساند. سپس این نمونه‌ها را با ابزارهای بسیار پیشرفته‌اش امتحان می‌کند. شاید در یکی از این نمونه‌ها، نشانه‌هایی از حیات یافت شود.

مریخ؛ سوژه‌ای گیرا برای کاوش‌های فضایی

مریخ در سال‌های گذشته از کانون‌های عمده کاوش‌های فضایی بوده است. میهمانان تازه زمینی در حالی به مریخ می‌رسند که دانشمندان اطمینان می دارند رحلت کرده روی سطح این سیاره آب مایع جریان داشته است. حتی بتازگی شواهدی نیز از وجود جریان‌های فصلی روی سطح مریخ در وقت حال نگاه شده است. این کاوش‌ها نشان می‌دهد احتمالا مریخ می‌توانسته رحلت کرده میزبان حیات باشد.

مریخ نزدیک‌ترین و محتمل‌ترین گزینه برای کشف حیات در مکانی غیر از زمین است. همین موضوع جذابیت این سیاره را برای کاوش‌های فضایی دو چندان کرده است. به‌طوری‌که سازمان‌های فضایی بزرگ دنیا و برخی شرکت‌های خصوصی فضایی طرح‌های بلندپروازانه‌ای برای اعزام انسان به سیاره سرخ و حتی مسکونی‌کردن آن دنبال می‌کنند.

 

منبع:جام جم

نظرات شما مايه دلگرمى ماست

گردآورنده: پانته‌آ ش.

نجوم و فضا در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

ای سرو ناز حسن که خوش می‌روی به ناز ««« »»» عشاق را به ناز تو هر لحظه صد نيازسفیر جدید ما در سیاره قرمز


TT / 56 --- TP / 11%

گردآوری شده توسط : پانته‌آ ش.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : نجوم و فضا
برچسب ها : سفیر , سیاره

مطالب مرتبط