سوغاتی های شگفت انگیز ماه رجب

سوغاتی های فوق العاده ماه رجب
رجب ماه ریزان خداست ؛ ایزد در این ماه رحمت[خود] را بر بندگانش فرو مى ریزد.»

اگه انسان با نگاه کرده ی بصیرت و اطلاع به حیات خود بنگرد متوجه میشود در تمام عمر خویش، زیر ریزش رحمت الهی قرار دارد. نعمت های مادی و معنوی که حیات بی آن ها دست نیافتنی و طاقت فرسا خواهد بود. درمیان ایام سال روز ها و ماههایی یافت می شود که سرعت پذیرایی و ریختن رحمت الهی دوبرابر می شود و انسان را غرق در رحمت و مغفرت الهی می کند. به طوری که گویی انسان به صورت vip مورد پذیرش الهی قرار می گیرد. یکی از این ایام پر خیر و برکت ماه رجب است، ماه با فضیلتی که (حتى) در وقت جاهلیت به آن احترام مى‌ گذاشتند.[1]

در اهمیت روزه داری در این ماه شریف همین بس که در منابع روایی از پیامبر گرامی دین اسلام (صلی لله علیه و اله) گفته شده است: «ماه رجب، ماه هایلایت خدا از میان ماه ‌هاست و آن، ماه خداست. هر کس ماه رجب را بزرگ بدارد، فرمان خدا را بزرگ داشته است و هر که فرمان خدا را بزرگ بدارد، [خدا] او را وارد بهشت ‌هاى پُرنعمت مى ‌کند و رضایت بزرگ ‌ترِ خویش را براى او واجب مى‌ سازد.»

ماه رجب و پذیرایی خاص الهی
در جهان هستی رازهایی نهفته است که واقعیت و چیستی آن ها برای انسان خاکی روشن نمی باشد، یکی از این رموز با اهمیت، پذیرایی خاص الهی در ماه فرخنده رجب است، در منابع اسلامی روایات انبوه ای در اهمیت این ماه الهی یافت می شود که انسان را متعجب و مشتاق استفاده از آن می کند.

در روایتی خیلی قشنگ و گرانبها از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و اله و سلم) گفته شده است که فرمودند: «رَجَبٌ شَهرُ اللّه ِ (الأصَبُّ)، یَصُبُّ اللّه ُ فیهِ الرَّحمَةَ على عِبادِهِ؛[2] رجب ماه ریزان خداست ؛ ایزد در این ماه رحمت[خود] را بر بندگانش فرو مى ریزد.»

همچنین در منابع روایی جناب راوندى- به گزارش ابن عبّاس-: آورده است: «ماه رجب که آمد، پیامبر خدا، مسلمین را دور خود جمع کرد و میان آنان به سخنرانى پرداخت، خدا را حمد و ثنا گفت و از پیامبران سابق، یاد کرد و بر آنان، درود فرستاد. بعد از آن فرمود: «اى مسلمین! ماه بزرگ و مبارکى بر شما سایه افکنده است و آن، ماهى پراز رحمت است. در این ماه، رحمت بر کسى فرو مى‌ ریزد که او را بندگى کند، نه بر بنده مشرک، و نه بر کسى که در دین اسلام، بدعت‌ گذار است.»[3]

فرشته جارچی در ماه رجب
درمیان انبوه روایاتی که گویای اهمیت و جایگاه ماه رجب است، یک روایت خاص یافت می شود که آدمهای گنهکار و نادم را امیدوار قسمتش و مناجات و رابطه با خدا در این ماه خاص می کند.

در منابع روایی از پیامبر اکرم (صلی الله علیه و اله) گفته شده است: «ایزد در آسمان هفتم، فرشته ‌اى گماشته است که به آن، «داعى» نقل کنند، و چون ماه رجب آید، آن فرشته هر شبِ آن ماه را تا بامداد، ندا مى ‌دهد: «خوشا بر ذاکران! خوشا بر طاعت کنندگان!.»، ایزد هم مى ‌فرماید: «من، همنشین کسى می باشم که با من، همنشین باشد، و مطیع کسى می باشم که اطاعتم کند، و آمرزنده کسى می باشم که از من آمرزش بخواهد. ماه، ماه من است و بنده، بنده من و رحمت، رحمت من. هر که مرا در این ماه بخواند، جوابش مى‌ نقل کنم، و هر که از من[چیزى‌] بخواهد، عطایش مى ‌کنم، و هر که از من هدایت گاز زد، راه ‌نمایش خواهم بود. این ماه را رشته‌اى‌ (ریسمانى) بین خود من و بندگانم گذاشته ‌ام. هر کس به این رشته (ریسمان) چنگ زند، به من مى ‌رسد.»[4]

سوغاتی های فوق العاده ماه رجب
آن دسته اشخاصی که وقت را غنیمت شمرده و به جایگاه و اهمیت ماه رجب معرفت و اطلاع یافتند، خوب ترین توشه و سوغاتی را از این ماه رحمت قسمت خود کردند، سوغاتی های شگفت انگیزی که عارفان طریق الی الله یک سال تمام را به انتظار حلول این ماه شریف نشسته اند.

در منابع روایی جناب راوندى- به گزارش ابن عبّاس-: آورده است: «ماه رجب که آمد، پیامبر خدا، مسلمین را دور خود جمع کرد و میان آنان به سخنرانى پرداخت، خدا را حمد و ثنا گفت و از پیامبران سابق، یاد کرد و بر آنان، درود فرستاد. بعد از آن فرمود: «اى مسلمین! ماه بزرگ و مبارکى بر شما سایه افکنده است و آن، ماهى پراز رحمت است. در این ماه، رحمت بر کسى فرو مى‌ ریزد که او را بندگى کند، نه بر بنده مشرک، و نه بر کسى که در دین اسلام، بدعت‌ گذار است.»

1- نجات از جهنم و جواز وارد شدن در بهشت: از جمله روایات امیدوار کننده ای که در منابع روایی گویای اهمیت ماه رجب است، روایاتی است که اهمیت روزه داری را در این ماه به بندگان خدا یادآور می شود.

در اهمیت روزه داری در این ماه شریف همین بس که در منابع روایی از پیامبر گرامی دین اسلام (صلی لله علیه و اله) گفته شده است: «ماه رجب، ماه هایلایت خدا از میان ماه ‌هاست و آن، ماه خداست. هر کس ماه رجب را بزرگ بدارد، فرمان خدا را بزرگ داشته است و هر که فرمان خدا را بزرگ بدارد، [خدا] او را وارد بهشت ‌هاى پُرنعمت مى ‌کند و رضایت بزرگ ‌ترِ خویش را براى او واجب مى‌ سازد.»[5]

و یا این که جناب صدوق در کتاب پاداش اعمال و عقاب اعمال از موسی بن جعفر (ع) می گه: «کسى که یک روز در ماه رجب روزه بگیرد، آتش جهنّم به سایز یک 100 سال از او فاصله مى ‌گیرد، و کسى که سه روز (در این ماه) روزه بگیرد، بهشت براى او واجب مى ‌شود.»[6]

2- چند برابر شدن حسنات و محو شدن گناهان: عبادت و بندگی در این ماه خدا، و طلب عفو قسمتش از باری تعالی، از اهمیت و ارزش 100 چندان برخوردار است، به این علت که بنا به آموزه های روایی در این ماه حسنات چند برابر می شود و دربرابر روزه داری و رابطه با خدا گناهان بخشیده می شود؛ کما این که جناب صدوق از موسی بن جعفر(ع) می گه: «رجب ماه عظیمى است، که خدا حسنات را در آن دوبرابر مى‌ سازد، و گناهان را در آن محو مى‌ کند.»

پی نگاشت:
[1].پاداش الأعمال و عقاب الأعمال، ص54.
[2]. عیون أخبار الرضا (ع): ج‌2، ص71، ح331.
[3]. بحار الأنوار، ج‌94، ص47، ح33.
[4].إقبال الأعمال، ج‌2، ص628.
[5]. کنزالعمّال: ج 12 ص 323 ح 35217. «خِیَرَةُ اللَّهِ مِنَ الشُّهورِ شَهرُ رَجَبٍ، وهُوَ شَهرُ اللَّهِ، مَن عَظَّمَ شَهرَ رَجَبٍ فَقَد عَظَّمَ أمرَ اللَّهِ، ومَن عَظَّمَ أمرَ اللَّهِ أدخَلَهُ جَنّاتِ النَّعیمِ، وأَوجَبَ لَهُ رِضوانَهُ الأَکبَرَ»
[6]. پاداش الأعمال و عقاب الأعمال، ص53. «مَنْ صَامَ یَوْماً مِنْ رَجَبٍ تَبَاعَدَتْ‌ عَنْهُ النَّارُ مَسِیرَةَ مِائَةِ سَنَةٍ وَ مَنْ صَامَ ثَلَاثَةَ أَیَّامٍ وَجَبَتْ لَهُ الْجَنَّة»

*****************

تهیه شده توسط: سودابه ی.

مطالب گوناگون مذهبی در بخش مذهبی سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

چنان بزی که اگر خاک ره شوی کس را ««« »»» غبار خاطری از ره گذار ما نرسدسوغاتی های شگفت انگیز ماه رجب


TT / 151 --- TP / 13%گردآوری شده توسط : سودابه ی.
تاریخ گردآوری : 2018-04-11
در دسته بندی : سوغاتی
برچسب ها :
مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :