سیاستمدار صادق (21 عکس)

سیاستمدار صادق

خبرگزاری تسنیم به‌مناسبت دومین سالگرد درگذشت «عالم عامل» آیت‌الله مهدوی‌کنی پرونده ویژه‌ای با عنوان «سیاستمدار صادق» تدارک دیده است که روند انتشار مطالب آن از امروز آغاز می‌شود.

عکس شماره 1 ⇩

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، 29 مهرماه سال 1393 تاریخ درگذشت آیت الله محمدرضا مهدوی کنی، مردی از تبار السابقون انقلاب اسلامی است که عمر با برکت 84 ساله خود را تماماً به مجاهدت گذرانده است. از ابتدا با انقلاب و امام همراه شده و تا آخرین روز عمرش ثابت قدم بوده است و به اذعان دوست و اعتراف دشمن در پستی و بلندی ها و تکانه های روزگار، او در یک صراط مشخص گام برداشته است.

او به حق از بزرگان و اکابر انقلاب اسلامی است، اما هیچ زمان خود را نسبت به «ولی »اش، «اکبر» و رایش را «افضل» ندانست و هیچگاه انقلاب را برای خود هزینه نکرد؛ در عوض برای انقلاب هزینه های فراوان داد.

رمز ثبات قدمش، «اصولی» بودن اوست؛ او برای خود «معیار» و «محک» عمل و رفتاری غیر از «خودش»، «منافعش» و «خانواده و فرزندانش» داشت. پراگماتیست و عمل گرا نبود که هرجا منافعش چرخید، «حق» را هم به همان سمت بچرخاند و دور نفعش را خط کشیده و همان را سیبل آرمانی انقلاب معرفی کند، بلکه این فرآیند همواره برعکس بود. او به «تکلیف» عمل می کرد اما تعریفش از تکلیف هم با آنچه این روزها لقلقه زبان برخی هاست تفاوت می کرد. این روزها برای بعضی ها تکلیف یعنی فروختن نیاز به اسم امتیاز؛ اما اراده آیت الله معطوف به قدرت برای قدرت نبود.

خبرگزاری تسنیم به مناسبت دومین سالگرد درگذشت این عالم عامل، پرونده ویژه ای با عنوان «سیاستمدار صادق» تدارک دیده است که روند انتشار مطالب آن از امروز آغاز می شود. در این پرونده گزارش هایی از زندگی و اقدامات آیت الله به همراه گفت وگوهای قابل توجهی از شخصیت های سیاسی و فرهنگی کشور از جناح های مختلف گردآوری شده است. آنچه در ادامه می خوانید گزارشی از زندگی نامه آیت الله محمدرضا مهدوی کنی است:

محمدرضا مهدوی کنی چهاردهم مردادماه سال 1310 در روستای کن در اطراف تهران به دنیا آمد. وی که از خانواده ای اهل فضل بود، تحصیلات دبستانی خود را در کن گذارند و سپس وارد مدرسه لرزاده از مدارس مذهبی معروف زمان خود شد و سه سال از محضر آیت الله برهان بهره بود. او در چهارده سالگی پا به حوزه علمیه گذاشت.

آیت الله مهدوی کنی در 17 سالگی

عکس شماره 2 ⇩
عکس  سیاستمدار صادق

17 سالگی آیت الله مهدوی کنی برای او آغاز حضور در مسیری است که آینده او را رقم می زند. وی در این سال به اذن پدر برای ادامه تحصیل به قم مهاجرت می کند و نزد اساتید و آیات عظامی چون آیت الله مشکینی، حاج شیخ عبدالجواد سده ای(جبل عاملی)، شهید صدوقی، سلطانی، مجاهدی، رفیعی قزوینی، شعرانی، علامه طباطبایی، آیت الله العظمی بروجردی، امام خمینی(ره)، آیت الله العظمی گلپایگانی رضوان الله تعالی علیهم دروسی نظیر عالی فقه، اصول فقه، تفسیر، حکمت، کلام و دروس خارج فقه و اصول را فرا می گیرد.

وی در قم از حضور سه استاد بیشتر تاثیر گرفت؛در جهت گیری های فقهی و روش برخورد با مسائل فقهی، آیت الله بروجردی، در فلسفه و آشنایی با قرآن، افکار و اندیشه های نو، علامه طباطبایی و در حوزه سیاست و اخلاق تاثیرگیری از امام راحل بیشتر از سایر اساتید بر این طلبه جوان موثر افتاد.

آیت الله مهدوی کنی آشنایی با امام خمینی(ره) را از جمله مهمترین اتفاقات زندگی خود می داند، آشنایی او با حاج آقا "روح الله" با یک سوال و تردید در یکی از تکالیف شرعی آغاز شد.

آشنایی آیت الله مهدوی کنی با امام (ره)

وی در مصاحبه ای درباره آشنایی اش با امام خمینی(ره) می گوید "ابتدای آشنایی من با حضرت امام، به نخستین مشکل فکری آن زمان من و پاسخ حضرت امام برمی گردد. از آمدن آیت اللّه بروجردی به قم، چیزی نگذشته بود که آیت اللّه سیّد ابوالحسن اصفهانی، به رحمت خدا پیوست. پس از رحلت آقا سیّد ابوالحسن اصفهانی، سخن از مرجعیت آقای بروجردی بود. رژیم شاه هم در آن روز سیاستش بر این بود که مرجعیت، در ایران باشد; زیرا خود را تنها حکومت شیعه می دانست و می خواست از این راه، توجه شیعیان جهان را به خود جلب کند. البته به این سیاست (یعنی بودن نهاد مرجعیت عامه در ایران) تا آخر پایبند نماند و در این اواخر، به خاطر تضادی که با منافعش به وجود آمده بود، سیاست عکس آن را دنبال می کرد و تلاش می ورزید، مرجعیت عامه در ایران نباشد!

اما در آن دوران، یعنی دوران آقای بروجردی، تلاش می ورزید که مرجعیت در ایران باشد; از این روی، پس از رحلت آقا سید ابوالحسن اصفهانی، شاه پیام تسلیت خود را برای آقای بروجردی ارسال داشت و رسانه ها هم، به گونه ای از ایشان تبلیغ می کردند.

آیت الله مهدوی کنی(ره) در کنار امام(ره)

عکس شماره 3 ⇩
عکس  سیاستمدار صادق

البته، مقام علمی و شخصیتی آقای بروجردی، برای بسیاری شناخته شده بود و نیاز به این تبلیغات و مطرح کردن ها نبود. این توجه و گرایش رژیم شاه به ایشان، اگر اثر منفی نداشت، به طور مسلم تأثیر مثبت برای ایشان نداشت.

چنان که استادم، مرحوم آقای برهان، به خاطر همین توجه رژیم شاه به آقای بروجردی، با اینکه مقام علمی آن بزرگوار را می ستود، برای تقلید،کسی را به ایشان ارجاع نمی داد و در عوض، آقای شاهرودی را در نجف و آقای حجت را در ایران، برای تقلید معرفی می کرد و می گفت: تأیید مرجع، مربوط به حوزه ها و علماست، چرا باید رژیم شاه دخالت کند؟» در هر صورت، ما به پیروی از مرحوم برهان، از آقای حجت تقلید می کردیم.

به قم که آمدم، طلبه های تهرانی به من گفتند: «با وجود حضرت آیت اللّه بروجردی، جایی برای تقلید از آقای حجت نیست.» اینان، مرا در باب تقلید، به تردید افکندند و در این مسأله سرگردان بودم، تا این که مرحوم مولایی، که از سردمداران طلبه های تهرانی بود و حجره اش در فیضیّه، مرکز گردهم آیی طلاب تهرانی، به من گفت: «بهتر است شما این مسأله را از حاج آقا روح اللّه بپرسی. ایشان برای نماز، به مدرسه فیضیّه می آید. نظر ایشان در این مورد، صائب است.»

آیت الله محمدرضا مهدوی کنی در محضرامام خمینیسال 1360

عکس شماره 4 ⇩
عکس  سیاستمدار صادق

آقای مولایی هنگام نماز، حضرت امام را به من نشان داد. پس از نماز، خدمت آقا رفتم. عرض کردم: «آقا من از آقای حجت تقلید می کنم، به نظر شما،چه کسی اعلم است؟ ایشان نفرمود چه کسی اعلم است، ولی فرمود: «شما از آیت اللّه بروجردی تقلید کنید.» من هم، به فرموده ایشان، تقلیدم را از آقای حجت، به آقای بروجردی برگرداندم.» این، نخستین آشنایی بود که پس از آن هم ادامه داشت و بیشتر شد."

ازدواج با فرزند مرحوم آیت الله حاج شیخ زین العابدین سرخه ای

این مبارز انقلابی در سال 1338 و در سن 28 سالگی با خانم قدسیه سرخه ای فرزند مرحوم آیت الله حاج شیخ زین العابدین سرخه ای ازدواج کرد.

مرحوم آیت الله مهدوی کنی در کتاب خاطرات خود درباره ازدواجش با خانم سرخه ای اینطور می گوید: ازدواج ما مقدماتی داشت. در ابتدا علاقه داشتم در قم ازدواج کنم، چون می خواستم که در قم بمانم زیرا به خاطر علاقه به تحصیل قصد نداشتم این شهر را رها کنم، اما مرحوم پدرم به این کار رضایت نداد. ایشان چون سالخورده بود مایل بود که از قم به تهران بیایم.

با صبیهٔ مرحوم آیت الله حاج شیخ زین العابدین سرخه ای وصلت کردم. شاید علت اصلی اش سابقهٔ آشنایی و دوستی ایشان با پدرم بود. همسرم تحملشان خوب بود. چون روحانی زاده بودند، زندگی طلبگی و روحانی را پذیرفته بودند و می دانستند که یک طلبهٔ روحانی چگونه زندگی می کند. البته با وضع زندگی داخلی ما نیز آشنا بودند، چون در کن رفت وآمد داشتند و فرهنگ خانوادهٔ ما برای ایشان شناخته شده بود.

خانم سرخه ای همسر مرحوم آیت الله مهدوی کنی

عکس شماره 5 ⇩
عکس  سیاستمدار صادق

فعالیت های آیت الله مهدوی کنی قبل از انقلاب اسلامی

وی بعد از ازدواج، دوباره برای ادامهٔ تحصیل به قم می رود و پس از دو سال به دلیل شرایط زندگی و اصرار پدر در سال 1340 یعنی سالی که آیت الله بروجردی رحلت می کنند به تهران می آید و در مدرسه مروی به تدریس علوم حوزوی مشغول شد.

از جمله فعالیت های مهم آیت الله مهدی کنی در این سالها عضویت در مجمعی سیاسی بود که افرادی چون آیات و حجج اسلام سعادت پرور(پهلوانی)، محمدی گیلانی، محفوظی، خادمی اصفهانی، شمس، سمندری، جنیدی، حاج شیخ عباس ورامینی در آن حضور داشتند.

عکس شماره 6 ⇩
عکس  سیاستمدار صادق

بخشی از فعالیت های این مجمع تحلیل فضای سیاسی کشور بود، اعضا سعی می کردند با خرید کتب کمونیست ها و ماتریالیست ها، پس از مطالعه و مباحثه در برابر آنها پاسخ تهیه کنند و در جریانات سیاسی وقت حضور داشته باشند.

از دیگر برنامه های آیت الله مهدوی کنی فعالیت در مجامع علمی و سیاسی با حضور برخی دوستان خود مانند حضرات آیات شهید مطهری، شهید بهشتی و موسوی اردبیلی بوده است.

جامعه روحانیت مبارز

یکی از مهمترین تشکل های روحانیت کشور "جامعه روحانیت مبارز" است که در سال 1356 زیرنظر امام خمینی (ره) و با هدف سامان دهی بیشتر به مبارزات روحانیون مبارز تهران تاسیس شد. آیت الله مهدوی از موسسین اصلی این تشکل بود و همواره نام ایشان با این تشکل مهم مقارن بود.

نقش و اثرگذاری جامعه روحانیت مبارز تنها به دوران امام (ره) منتهی نشد. حضور فعال این تشکل و اعضای برجسته آن در مناصب مختلفی نظیر ائمه جماعات و جمعه سراسر کشور، فقهای شورای نگهبان، اعضای مجلس خبرگان رهبری، مجلس شورای اسلامی و هدایت و رهبری نیروهای اصولگرا در انتخابات متعدد از جمله نقش ها و حضور پرقدرت این نهاد در زمان های حساس انقلاب و نظام است.

مسجد جلیلی اوج فعالیت های مبارزاتی آیت الله مهدوی کنی

آیت الله مهدوی کنی از سال 1342 امام جماعت مسجد جدید التاسیس جلیلی در میدان فردوسی شد. این مسجد پایگاه مناسبی برای فعالیت های اجتماعی و سیاسی وی شد.

هر چند وی در زمان طلبگی به فعالیت و مبارزات سیاسی مشغول شده بود، ولی حضور در مسجد جلیلی باعث فعالیت های عمیق تر و تاثیر گذار وی شد که بازداشت های پیاپی او را نیز در بر داشت.

آیت الله مهدوی کنی در مسجد جلیلی

عکس شماره 7 ⇩
عکس  سیاستمدار صادق

وی درباره فعالیت های خود در این مسجد می گوید: برای جوانان، برنامه ویژه ای ریختم و سخنران های آگاه و پرشور و انقلابی را دعوت می کردم که برای مردم صحبت کنند و خودم هم سخنرانی داشتم و در سخنرانی، مقیّد بودم به گونه ای از امام یاد کنم و نام آن بزرگوار را زنده نگه دارم. این کار در آن روزگار مشکل بود و نمی شد در آن جوّ فشار و خفقان شدید حاکم، نام امام را برد، از این روی، برای زنده نگه داشتن یاد و نام امام، به هر طریق حتّی به عنوان بیان مسائل شرعی از رساله، پیش رفتم و این هدف را پیگیری کردم.

در بین دو نماز شروع کردم به بیان مسائل شرعی، از عروةالوثقی. مسأله را می خواندم و دیدگاه امام را با تصریح به نام ایشان، هم بیان می کردم. از سازمان امنیت مرا خواستند و گفتند: «از این پس حق نداری اسم این آقا را ببری!» از آن پس، در هنگام گفتن مسئله اسم امام را نمی بردم، بلکه می گفتم: «آقا چنین می فرمایند.» باز مرا خواستند و گفتند: «نباید بگویی آقا چنین فرمود!» از آن پس، می گفتم:«استاد ما چنین می فرمایند.» باز مرا خواستند و گفتند: «این را هم نباید بگویی! چون معلوم است که منظور شما کیست.» گفتم: «آخر مردم مقلّد ایشان هستند، باید مسأله دینی خود را بفهمند و…» آن مأمور گفت: «کاری نکن که جایی بیندازمت که عرب نی بیندازد!

عکس شماره 8 ⇩
عکس  سیاستمدار صادق

مبارزاتی که پای آیت الله را به زندان شاه باز کرد

آیت الله مهدوی کنی همواره در فعالیت های خود به نقش آگاهی بخشی روحانیون در منابر اعتقاد داشت، طرح مباحث آگاهی بخش در منبر مسجد جلیلی پای آیت الله مهدوی کنی رابه کرات به بازداشت و زندان باز کرد که یکی از آخرین آنها در رمضان سال 1353 بود که پس از منبر، دستگیر و برای سه سال به بوکان تبعید می شود. وی پس از دو ماه به تهران احضار و دوباره به زندان رفت.

آیت الله مهدوی کنی در خاطرات خود به این مسائل اشاره می کند؛ مسائلی که گویای خفقان موجود و سفاکی رژیم شاهنشاهی است" ابتدا نمی دانستم برای چه مرا به زندان آورده اند. بعد که اطلاع یافتم همزمان با آوردن من به تهران، آقایان طالقانی، لاهوتی و هاشمی رفسنجانی را هم گرفته اند، دانستم که در ارتباط با یک پرونده مشترک باید باشد و محتوای آن پرونده عبارت بود از: کمک مالی به خانواده زندانیان سیاسی و دادن پول برای تهیه اسلحه که البته این دومی، دست کم، نسبت به بنده یک اتهام بود; زیرا من، به مشی مسلحانه عقیده نداشتم.

مرحوم آیت الله مهدی کنی در این دوران چندین بار مورد شکنجه ماموران ساواک قرار می گیرد"از جمله شکنجه هایی که می کردند و بسیار دردناک و کشنده بود، آویزان کردن از سقف بود. چشم هایم را بسته بودند و از دو دست، از سقف آویزانم کرده بودند. با کابل می زدند و می چرخاندند. خون از پاهایم زیاد آمده بود. گاهی که پاهایم به زمین می رسید، احساس می کردم، زیر پاهایم نرم است و پاهایم، با چیزی نرمی تماس می گیرد. بعدها فهمیدم، آن چیز نرم که پاهایم به آن می خورده، خون بوده که از دیگر شکنجه شده ها آنجا ریخته و روی هم انباشته شده و بسته است.

عکس شماره 9 ⇩
عکس  سیاستمدار صادق

در حالی که از سقف آویزان شده بودم و بازجو مرا می چرخاند و می زد، شمارش معکوس می داد و می گفت: «چرا خودت را به کشتن می دهی. به زودی قلبت را از کار می اندازم. هرچه زودتر اقرار کن و خودت را از این گرفتاری نجات بده.» ولی من در آن حال، این آیه شریفه را می خواندم: «ربنا افرغ علینا صبراً و ثبت اقدامنا وانصرنا علی القوم الکافرین» واقعاً این آیه به من آرامش می داد. به یاد دارم، هنگامی که این آیه شریفه را تلاوت می کردم، فردی به نام اسدی، که بازجوی من بود، می گفت: «چی چی می گویی؟ ربنا! ربنا!» گفتم: «با خدای خودم هم حق ندارم صحبت کنم؟» این احساس آرامش را هم در سلول و زیر شکنجه داشتم و هم در تبعید. خوشحال بودم از این که برای خدا، سختی می بینم.

در نهایت وی به چهار سال زندان محکوم می شود که پس از دو سال و همراه با فضای سیاسی سال 55 به همراه برخی دیگر از زندانیان سیاسی آزاد می شوند. مبارزات آیت الله مهدوی کنی(قدس سره) علیه حکومت طاغوت تا پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی زیر نظر حضرت امام(ره) ادامه داشت.

تاسیس دانشگاه امام صادق (ع)

در آستانه پیروزی انقلاب اسلامی آیت الله مهدوی کنی به این فکر افتاد پس از پیروزی انقلاب، دانشگاه ها با وضعیت موجود، پاسخ گوی نیازهای انقلاب نخواهند بود، لذا پیروزی انقلاب و درگیری و تعطیلی دانشگاه ها ضرورت تاسیس دانشگاه متناسب با ظرفیت های انقلاب اسلامی در کنار دانشگاه های دیگر را برای ایشان مسجل کرد.

آیت الله مهدوی کنی در کنار امام و جمعی از انقلابیبون

عکس شماره 10 ⇩
عکس  سیاستمدار صادق

بر همین اساس دانشگاه امام صادق(ع) در سال 61 تاسیس شد، برخی از مؤسسین، زمینی را در خیابان ولیعصر(عج) به این دانشگاه اهدا کردند که برای دانشگاه کوچک بود، تا اینکه مکان فعلی دانشگاه (پل مدیریت) که یک مرکز غیر دولتی بود معرفی و پس از طی مراحل قانونی به دانشگاه امام صادق(ع) تبدیل شد.

آثار و یادگارهای آیت الله مهدوی کنی

از آیت الله مهدوی کنی آثار علمی مختلفی به یادگار مانده است که تقریرات درس های خارج فقه آیات عظام بروجردی و خمینی(رحمت الله علیهما)، کتاب نقطه های آغاز در اخلاق عملی، کتاب اصول و مبانی اقتصاد اسلامی در قرآن، کتاب بیست گفتار کتاب شرح دعای افتتاح، تدریس خارج فقه در دانشگاه امام صادق علیه السلام و مدرسه علمیه مروی برای دانشجویان و طلّاب دوره های عالی تدریس آیات الاحکام در مدرسه مروی و آیات اقتصادی در دانشگاه امام صادق علیه السلام، تدریس دوره های اخلاق اسلامی در دانشگاه امام صادق علیه السلام و حوزه علمیه مروی، صدها سخنرانی علمی در محیط های حوزوی و دانشگاهی مصاحبه های علمی با مطبوعات و شبکه های تلویزیونی، راهنمایی چندین پایان نامه کارشناسی ارشد و دکتری از جمله این آثار محسوب می شود.

آیت الله مهدوی کنی در جبهه های حق علیه باطل

عکس شماره 11 ⇩
عکس  سیاستمدار صادق

مسئولیت های اجرایی آیت الله مهدوی کنی

عضویت در حلقه اولیه شورای انقلاب از طرف حضرت امام خمینی(ره) ؛(اولین سمت ایشان که در زمان حضور حضرت امام(ره) در پاریس به ایشان سپرده شد. عضویت در کمیته استقبال از حضرت امام خمینی(ره)، سرپرستی کمیته انقلاب اسلامی (به عنوان اولین نهاد انقلابی مسلّح برای حفظ انقلاب به پیشنهاد شهید مطهری(ره) و دستور حضرت امام خمینی(ره))،عضویت به عنوان فقیه در شورای نگهبان قانون اساسی

آیت الله مهدوی کنی در کنار شهید رجایی

عکس شماره 12 ⇩
عکس  سیاستمدار صادق

نمایندگی حضرت امام خمینی (ره) در هیئت حل اختلاف مسئولان نظام و چندین مأموریت مشابه در حوادث مهم دوران انقلاب وزارت کشور در کابینه شهید رجایی و شهید باهنر، نخست وزیری پس از شهادت شهیدان رجایی و باهنر، عضویت در ستاد انقلاب فرهنگی به حکم حضرت امام خمینی(ره)، عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی به حکم حضرت امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری، مسئولیت ستاد کمک رسانی به مردم مناطق بمباران شده، عضویت در شورای بازنگری قانون اساسی، ریاست مرکز رسیدگی به امور مساجد، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، مؤسس و دبیرکل جامعه روحانیت مبارز، ریاست دانشگاه امام صادق علیه السلام - تولیت حوزه علمیه مروی به همراه موقوفات وابسته، به حکم حضرت امام خمینی(ره) و ریاست مجلس خبرگان رهبری از جمله مسئولیت های اجرایی وی است.

وزارت کشور

آیت الله مهدی کنی در سال 1360 مسئولیت وزارت کشور را بر عهده داشت در خاطره ای درباره حادثه هفتم تیر و شهادت شهید بهشتی اینچنین می گوید" در شب حادثه، در محل کارم بودم که صدای انفجار مهیبی را شنیدم. پس از تفحص، روشن شد که محلّ انفجار متأسفانه سالن اجتماعات حزب جمهوری اسلامی بوده است. ابتد، خبر شهادت شهید بهشتی را به ما ندادند. گفتند: ایشان مجروح است و در بیمارستان بستری. بالاخره، شهید رجائی، خبر شهادت شهید مظلوم را به من داد، در حالی که شدیداً متأثر بود. از عمق جان گفت: «فلانی کمرمان شکست.»انصافاً فرد لایق و مدیری را از دست دادیم که نمونه آن را نداشتیم."

ریاست جمهوری آیت الله خامنه ای

بعد از شهادت شهید رجایی (ره)، آیت الله خامنه ای از سوی نیروهای اسلام گرا نامزد انتخابات ریاست جمهوری شد. آیت الله مهدوی کنی نیز به عنوان نامزد احتمالی ریاست جمهوری اعلام آمادگی کردند که بعد از مدتی به نفع آیت الله خامنه ای از دور رقابت انتخابات کنار کشید.

وی در کتاب خاطرات خود در مورد این دوره حساس آمده است: "...بالاخره یک روز قبل از انتخابات چون بر حسب ظاهر من نیز نامزد شده بودم مثل سایر کاندیداها مصاحبه کردم ... در پایان هم گفتم اما با تمام این حرف ها بنده فکر می کنم بهترین کسی که این نقش را می تواند ایفا بکند آیت الله خامنه ای است. بنابراین بنده الآن اعلام انصراف می کنم و از ملت می خواهم به ایشان رأی بدهند ... بعد از اینکه انتخابات تمام شد و آراء اعلام شد و آیت الله خامنه ای به ریاست جمهوری انتخاب شدند. هیئت دولت را تشکیل دادیم ...بنده همان جا استعفانامه خودم را نوشتم و برای آیت الله خامنه ای فرستادم تا دست ایشان در انتخاب نخست وزیر باز باشد ...»

عکس شماره 13 ⇩
عکس  سیاستمدار صادق

سپر دفاع از ولایت فقیه

بعد از پیروزی اصلاح طلبان در انتخابات ریاست جمهوری در سال 1376، فضای کشور دچار نوعی فضاسازی علیه ارکان و نهادهای انقلابی نظام شد. تلاش روزنامه های زنجیره ای برای تحدید اختیارات ولایت فقیه و ترویج افکار مختلف فکری و عقیدتی در این سالها بیشتر شد. از جمله شخصیت هایی که در این دوره تلاش کرد با سخنرانی ها و نگارش مطالبی به مقابله با این جریان برخیزند، آیت الله مهدوی کنی بود.

فتنه 88 دفاع از جایگاه ولایت و آرا مردم

در وقایع بعد از انتخابات سال 1388 و در شرایطی که عدد قابل توجهی از خواص لغزیدند از جمله شخصیت هایی که از ابتدا در مقابل این جریان عمارگونه ایستاد و تلاش کرد با تبیین صحیح اوضاع از جایگاه ولایت حفاظت کند، شخصیت آیت الله مهدوی کنی بود. وی در قالب سخنرانی ها و بیانیه ها، بر این نکته تأکید کردند که مهمترین مشکل اصحاب فتنه این بود که در مقابل ولایت فقیه ایستادند.

عکس شماره 14 ⇩
عکس  سیاستمدار صادق

وی در خرداد ماه سال 89 در مصاحبه‏ ای حوادث بعد از انتخابات را مصداق فتنه دانست و با اشاره به مواضع رهبر انقلاب در حوادث بعد از انتخابات اینچنین گفته بود" به نظر من اگر مواضع ایشان در این دوران فتنه نبود نمی توانستیم این انقلاب را حفظ کنیم، افراد معترض موضع گیری ها و برنامه هایی را در روزهای پس از انتخابات اجرا کردند که در آن مقطع دشمن به این جریان امیدوار شد و وقتی دشمن به یک جریانی امیدوار می شود، معلوم است که آن ها در مسیر انحراف افتاده اند. باید این قضایا زود تر جمع می شد و این اتهامات علیه نظام مطرح نمی شد تا دشمنان بیش از این شاد نمی شدند."

آیت الله مهدوی کنی در تحلیل حماسه نهم دی ماه نیز اینگونه می گوید" ملت بیدار و انقلابی ایران پس از گذشت 30 سال از انقلاب شکوه مند خود در روز عاشورای حسینی سال 88 با حادثه غیرمنتظره ‏ای روبرو شد و ناگهان مشاهده کرد که گروهی به بهانه تقلب در انتخابات ریاست جمهوری با شعارهای ضدانقلابی و ضدعاشورایی به صحنه آمدند و با توهین به مقدسات و رفتار و گفتار نابهنجار، عاشورای حسینی را به سخره گرفته و عملا اثبات کردند که مسئله انتخابات بهانه ای بیش نبوده و این ها با اساس انقلاب و دستاوردهای آن مخالفند."

فرزندان آیت الله مهدوی کنی

آیت الله مهدوی کنی در مراسم عمامه گذاری دانشگاه

عکس شماره 15 ⇩
عکس  سیاستمدار صادق

حاصل ازدواج آیت الله مهدوی کنی و سرکار خانم سرخه ای 2 دختر به نام مریم و مهدیه و یک پسر به نام سعید است.

همسر مریم مهدوی کنی آقای ابراهیم انصاریان است، این خانواده دو فرزند به نام های ضحی و زهیر دارند. مهدیه مهدوی کنی همسر حجت الاسلام میرلوحی از مسئولان دانشگاه امام صادق(ع) است، فرید و زهرا نیز فرزندان این خانواده هستند.

آیت الله مهدوی کنی در دفتر کارش در دانشگاه امام صادق(ع)

عکس شماره 16 ⇩
عکس  سیاستمدار صادق

حجت الاسلام سعید مهدوی کنی پسر آیت الله مهدوی کنی است که با دختر حجت الاسلام شهیدی محلاتی رئیس فعلی بنیاد شهید ازدواج کرده و سه فرزند به نام های سلما، اسماء و ثنا دارند. وی هم اکنون ریاست دانشگاه امام صادق را بر عهده دارد.

آیت الله مهدوی کنی در رای گیری

عکس شماره 17 ⇩
عکس  سیاستمدار صادق

آخرین بیعت با امام راحل و ارتحال آیت الله مهدوی کنی

آیت الله مهدوی کنی (قدس سره) عصر روز چهاردهم خرداد 1393، پس از شرکت در مراسم سالگرد ارتحال امام خمینی(ره) دچار عارضه قلبی شد و در بیمارستان بستری شد.

همسر آیت الله مهدی کنی در این زمینه می گوید:"بعد از اینکه از مراسم سالگرد ارتحال حضرت امام به منزل برگشتند، حالشان بد شد. اتفاقاً جمعیت زیاد بود و ما با هم، با یک ماشین به مراسم رفتیم. در آنجا جدا شدیم و موقع برگشتن همدیگر را گم کردیم و راننده ایشان مرا پیدا نکرد، ایشان از اینکه مرا پیدا نکرده بودند، بسیار ناراحت می شوند ـ که هر وقت یادم می آید خیلی دلم می سوزد ـ و به منزل برمی گردند. من مدتی در مرقد امام «رحمه الله علیه» منتظر ماندم تا حاج آقا بیایند، ولی بالاخره همراه با یکی از دوستان برگشتم. به منزل آمدم و به ایشان عرض کردم: خیلی از وقت ناهارتان گذشته است، ناهار بیاورم؟ گفتند: اول نماز!حرف اول را در زندگی ایشان،«نماز» می زد. شاید رستگاری ایشان در همین بود که به نماز اول وقت فوق العاده اهمیت می دادند."

عکس شماره 18 ⇩
عکس  سیاستمدار صادق

آیت الله مهدوی کنی در مراسم ارتحال امام خرداد 93

مسئولیت تیم درمانی آیت الله مهدوی کنی ابتدا بر عهده دکتر صفی در بیمارستان بهمن تهران بود و سپس این مسئولیت با درخواست خانواده آیت الله به دکتر ولایتی واگذار می شود. پروفسور مجید سمیعی از متخصصان مغز و اعصاب مطرح دنیا نیز بر بالین یار دیرین امام حاضر می شود اما به بهبودی آیت الله امیدوار نیست.

ولایتی رئیس تیم پزشکی آیت الله مهدوی کنی درباره بیماری ایشان نقل می کند" بیماری آیت الله مهدوی کنی از 14 خرداد آغاز و حدود چهار ماه و نیم طول کشید. ایشان روز حادثه، پس از سکته قلبی در منزل به نزدیک ترین بیمارستان محل اقامت ( بیمارستان بهمن) منتقل شدند. بلافاصله پس ازانتقال ایشان به بیمارستان، قلب شان با ماسا‍‍ ‍‍‍ژ و شوک الکتریکی و با تلاش تیم پزشکی به کار افتاد. اما با توجه به اینکه مدت نسبتا طولانی سلول های مغز از اکسی‍‍ژن محروم شده بودند به بخش قشر خاکستری مغز صدمات جبران ناپذیری وارد شد به گونه ای که تا حدود زیادی این قسمت ها از بین رفت. "

فرزند آیت الله مهدوی در کنار پدر در بیمارستان

عکس شماره 19 ⇩
عکس  سیاستمدار صادق

به گفته ولایتی حداقل سه بار ریه ایشان عفونت کرد، البته اگر به هوش می آمدند به دلیل صدمات مغزی دچار تشنج می شدند. از این رو به اجبار تحت نظر متخصصین بیهوشی و جراحان داخلی اعصاب ایشان را در حالت خواب نگه می داشتیم. قدرت برون دهی قلب باید 50 درصد باشد در حالی که برای ایشان به اندازه یک سوم حداقل ظرفیت لازم کار می کرد و قدرت برون دهی قلب ایشان قبل از حادثه هم 10 تا 15 درصد بود و در واقع قلب ضعیفی داشتند.

وی علت مرگ آیت الله مهدوی کنی را اختلال ریتم بطنی قلب دانست و درباره آخرین روز زندگی وی گفته است به دنبال عارضه قلبی و پس از حدود 2 ساعت تلاش بی وقفه رئیس بخش قلب بیمارستان مسیح دانشوری، رئیس آی سی یو و متخصصین ریه بیمارستان شهید رجایی، ایشان دار فانی را وداع گفتند.

تشییع پیکر آیت الله مهدوی کنی در مسجد دانشگاه امام صادق(ع)

عکس شماره 20 ⇩
عکس  سیاستمدار صادق

پیکر آیت الله مهدوی کنی پس از وداعی باشکوه در دانشگاه امام صادق(ع) و اقامه نماز توسط رهبری معظم انقلاب اسلامی در دانشگاه تهران تا حرم حضرت عبدالعظیم حسنی بر روی دستان مردم و دانشجویان باوفا تشییع شد و طبق وصیتش در کنار مزار مرحوم آیت الله مجاهد حاج ملا علی کنی(ره) در این حرم به خاک سپرده شد.

مزار آیت الله مهدوی کنی در حرم حضرت عبدالعظیم

عکس شماره 21 ⇩
عکس  سیاستمدار صادق

اگر پيشنهادى داريد در قسمت نظر بنويسيد

گردآورنده: سرافراز ث.

سیاسی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

گفتم ای سلطان خوبان رحم کن بر اين غريب ««« »»» گفت در دنبال دل ره گم کند مسکين غريبسیاستمدار صادق (21 عکس)


TT / 0 --- TP / 0%

گردآوری شده توسط : سرافراز ث.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : سیاسی
برچسب ها : صادق

مطالب مرتبط