چرا صدا و سیما پخش فوتبال ها را از سیگنال های ماهواره قطع کرد؟

چرا صدا و سیما پخش فوتبال ها را از سیگنال های ماهواره قطع کرد؟

فوتبال دنیا - مدتی است فوتبال‌های ملی و خارجی از روی سیگنال‌های ماهواره‌ای قطع شده است.

به گزارش سرزه به نقل از خبرگزاری خبرآنلاین؛ شاید خیلی از علاقه مندان فوتبال به دلیل داشته باشند که در رقابت های مقدماتی جام جهانی 2014 وقتی که تیم ملی ایران در لبنان به مصاف این کشور رفت، تصاویر دریافتی با مشکلاتی مواجه شد و پخش این مسابقه ناتمام ماند.اما پس از گذشت چندین روز از این بازی اصلی، معلوم شد که صداوسیما به دلیل مبلغ بالای حق پخش آن دیدار، از خیر پخش این بازی حساس گذشته بود، پس از بروز این اتفاق، عادل فردوسی پور در برنامه «90» با فراخوان از غلامرضا رفیعی مشاور حقوقی سازمان صداوسیما خواستار ارائه توضیحاتی در مورد این قضیه شد.

رفیعی که تلاش بسیار زیادی داشت تاعادل فردوسی پور را در مورد این موضوع قانع کند، علت عمده نبود پخش بازی تیم‏ ملی فوتبال ایران با لبنان را اینشکلی عنوان کرد: «در چهار سال گذشته و برای پکیج کلی مسابقات 4 میلیون دلار می دادیم، یکدفعه شد 40 میلیون دلار و با تخفیف می گویند 10 میلیون دلار، ما می گوییم فقط 5 میلیون دلار می دهیم که 25 درصد هم قیمت ها را زیاد کرده ایم.» اما پس از این مکالمه ی جنجالی و پاسداری عادل فردوسی پور از حق مردمی که به تماشای بازی‏های تیم ملی فوتبال ایران علاقه مند هستند، بالاخره صداوسیما مبلغی که باید برای پخش این مسابقات می‏ توجه کرد را واریز کرد و بازی‏های تیم ملی فوتبال ایران به شکل کامل به روی آنتن رفت اما با گذشت سه سال از نبود پخش مسابقه تیم ملی ایران با لبنان، صداوسیما پیش از مسابقات جام ملت‏های اروپا (یورو 2016) اعلام کرد که حق پخش تمامی این مسابقات را خریداری کرده و بازی‏های یورو 2016 از دو شبکه «ورزش» و «سه» به روی آنتن خواهد رفت.

اما این داستان از یک شکایت شروع شد. شکایت شبکه تلویزیونی قطری،از صدا وسیما. قضیه به یک اتفاق متداولی در تلویزیون ایران مربوط است؛ پخش مسابقات ورزشی بدون خرید حق پخش! شکایت شبکه قطری از تلویزیون ایران، درباره پخش رایگان بازی های فوتبال یورو 2016 است. پخش زنده این مسابقات از شبکه‏ های سوم سیما و برخی کانال های ماهواره‏ای صدا وسیما که به صورت رایگان در حال انجام بود، با شکایت یک تلویزیون قطری با نام Bein با محدودیت مواجه شد و سیمای جمهوری اسلامی ناگزیر شد که پخش ماهواره ای این بازی ها را متوقف کند.

البته صداوسیما در برخی دوره‏ های پیشین امتیاز مسابقات ورزشی نظیر المپیک را خریداری می‏ کرد؛ اما آن گونه که روزنامه الوطن چاپ دوحه مدعی شده، تلویزیون ایران بدون خرید حق پخش، مسابقات یورو ۲۰۱۶ را پخش زنده کرد.

بر اساس ادعای این نشریه، تلویزیون اتیوپی، موریتانی، الجزایر، تونس، چاد و ایران تصاویر را غیرقانونی از این شبکه می‏گیرند و پخش می‏ کنند و به همین دلیل، شبکه bein که حق پخش بازی‏ها را به صورت مجلسی تهیه کرده بود و به شبکه‏ های گوناگون به فروش رسانده، از ایران و چندین کشور دیگر در نهادهای قضایی بین المللی شکایت کرده و شکایت نامه‏ای را علیه شبکه های موریتانی، شبکه سه ایران و شبکه های تلویزیونی تونس و الجزایر تنظیم کرد و آن را تحویل یوفا داد. اتحادیه فوتبال اروپا هم بلافاصله واکنش نمایان کرده و تاکید کرده که جریمه ‏هایی را برای شبکه هایی که تخلف کرده‏ اند انتخاب خواهد کرد.

اما از اواسط یورو 2016 رویکرد صدا و سیما عوض شد. مسابقات فوتبال یورو ۲۰۱۶ در دو گروه C و D با برگزاری چهار دیدار اوکراین-لهستان، ایرلند شمالی-آلمان، جمهوری چک-کشور ترکیه و کرواسی-اسپانیا در ساعت ۲۰:۳۰ و ۲۳:۳۰ به وقت تهران به انجام رسانده میشد و بسیاری از مخاطبان پای تلویزیون نشسته بودند تا این بازی‏ها را از تلویزیون ایران نگاه بکنند؛ اما از همان شب برنامه عوض شد و بسیاری از مردمان قادر نبودند این بازی‏ها را از تلویزیون بینند. بخش قابل توجهی از تماشاگران تلویزیون، از سیگنال ماهواره‏ای، بازی های فوتبال را تماشا می‏ کردند که پس از اعلام شکایت از صداوسیما، تلویزیون از آن شب هیچ یک از چهار بازی را روی سیگنال‏های ماهواره‏ای انتشار نداد و آن دسته از تماشاگران که «ستاپ باکس» نداشتند یا کامیاب به دریافت سیگنال شبکه سه نشدند یا چنانچه گرفتند، به مکان یورو ۲۰۱۶ شاهد پخش مسابقات موتوجی پی بودند!

ظاهرا بنا بر دستورالعمل جدید، از آن شب به بعد بازی های فوتبال تنها از طریق ایستگاه‏ های زمینی صداوسیما انتشار داده شد.به هر حال برخی از کارشناسان عقیده دارند که حتی در صورتی که مسوولان صداوسیما امتیاز پخش مسابقات ورزشی را برای محدوده جغرافیایی ایران تهیه میکردند نیز حق پخش این مسابقات را روی سیگنال‏های ماهواره‏ای شبکه‏ های تلویزیون ایران نداشتند، چون وسعت دریافت سیگنال این شبکه‏ ها فرا‏تر از ایران است و طبیعتا صداوسیما نمی‏تواند مسابقه‏ای که رایت پخش آن را برای ایران خریداری کرده، به گونه‏ ای انتشار دهد که در سایر کشور‏ها قابل دریافت باشد.

پس از این اتفاق ها صدا و سیما بر آن شد تمام بازی ها را روی گیرنده های دیجیتال و ایستگاه های زمینی انتشار دهد تا هم بتواند با فروش سیستم های دیجیتالش هم جریمه هایش را جبران کند هم این که بتواند با وجود برنامه هایی همچون دورهمی و خندوانه، مردمان را دوباره به سوی صدا و سیما بکشاند.41257

****پيشنهادات شما براى ما بسيار مهم و سازنده خواهد بود****

نگارش توسط: شهناز ع.

ورزشی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

از دل تنگ گنهکار برآرم آهی ««« »»» کتش اندر گنه آدم و حوا فکنمچرا صدا و سیما پخش فوتبال ها را از سیگنال های ماهواره قطع کرد؟


TT / 100 --- TP / 11%

گردآوری شده توسط : شهناز ع.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : سیگنال
برچسب ها : ماهواره

مطالب مرتبط