شروط استخاره تلفنی و نظرات مراجع در خصوص استخاره تلفنی (2 عکس)

شرایط استخاره تلفنی و نظرات مراجع در خصوص استخاره تلفنی
تصویر شماره 1 ⇩

استخاره تلفنی این روز ها از نمونه های بهره گیری از تکنولوژیهای تازه برای امور دینی مردم است

استخاره تلفنی + شروط گرفتن استخاره تلفنی

استخاره تلفنی این روز ها یکی از نمونه های بهره گیری از تکنولوژیهای تازه برای امور دینی مردم است. استخاره به معنای طلب خیرکردن و یکی از آدابی است که برخی مسلمین به هنگام دودل بودن بین دو عمل گوناگون به انجام میرسانند.

با وارد شدن فناوری به جهان هرروز مردم، برخی فعالیت های مذهبی هم با لوازم دیجیتالی صورت میگیرد؛ مانند استخاره با پیامک یا تلفن ثابت. استخاره تلفنی این روز ها یکی از نمونه های بهره گیری از تکنولوژیهای تازه برای امور دینی مردم است.

استخاره تلفنی

عده‌ای با برقراری پیوندهایی بین دین و تکنولوژی کارکردهای مثبت و سازنده‌ای از اینترنت ارائه داده و برخی آن را به ابزاری برای سوء استفاده تبدیل کرده‌اند که در این رابطه مسئله استخاره با تلفنهای هوشمند شایسته تأمل است.

در تماس با شماره استخاره تلفنی، تلفن گویا میگه که شما با پایگاه حجت الاسلام والمسلمین «...» تماس گرفته اید. با فشاردادن شماره راجع به استخاره، آغاز از مخاطب خواسته می شود که شروط استخاره را بشنود.

هفت شرط در این قسمت به مخاطب گوشزد می شود که عبارتند از:

1- استخاره صلاح شما در به انجام رساندن یا ندادن کاری را معلوم می کند.

2- اختیار در به انجام رساندن یا ندادن کار باید بر عهده فرد باشد.

3- برای هر کاری تنها یک با ر می توان استخاره گرفت.

4- استخاره نمی بایست موجب دوری از عقل و دانش شود.

5- نیت نمی بایست خلاف شرع باشد.

6- پیش از استخاره پژوهش و رایزنی انجام شود.

7- باید دقت کرد که استخاره تنها صلاح فرد را معلوم می کند نه دلخواه او را.

بعد از شنیدن شروط استخاره، دعا استخاره انتشار می شود که با نوایی مذهبی، ترجمه پارسی دعا استخاره به مخاطب عرضه می شود. در این دعا ذکر میشود که پروردگارا چنانچه این کار برا من خیر است، آن را برا من مقدر کن. بعد از استخاره شماره پیگیری به فرد داده می شود و مخابره می شود ثمره استخاره تا دو ساعت دیگر رو شبکه قرار می گیرد که با تلفن می توان ثمره استخاره و آیه مورد استناد آن را شنید.


اما مساله این است که برخی از متخصصان دین نقل کرده اند استخاره های که به صورت اس ام اسی و نوار ضبط شده است، بی اعتبار می باشند.

نظر مراجع درباره استخاره تلفنی:

شیخ عباس قمی در کتاب مفاتیح الجنان از محدث کاشانی و او هم از مدخل منظوم پژوهشگر طوسی ساعاتی را برای استخاره گفته که این امر نمایان کننده لزوم در نظرگرفتن وقت عالی ای برای انجام استخاره است، اما این روز ها با بهره گیری از دستگاه های الکتریکی و آنلاین در هر ساعت از شبانه روز قادر هستید استخاره بگیرد.

دفتر پاسخگویی به سوالات شرعی آیت الله العظمی نوری همدانی درباره انجام استخاره های تلفنی، آنلاین و به طور کلی دستگاه های هوشمند گفت: چنانچه استخاره کننده برای انجام این استخاره از قرآن مجید یا تسبیح بهره میگیرد، استخاره موثق است.

هم استخاره و هم فردی که استخاره را به انجام میرساند باید از شروط ضروری بهره مند باشند. وی اضافه کرد: انجام استخاره ها و ارائه جواب های تصادفی که از پیش نوشته یا ضبط شده معتبر نیست. استخاره کننده باید برای فردی که درخواست کرده با بهره گیری از تسبیح یا قرآن مجید استخاره را به انجام رساند نه این که نتایج آن از پیش وجود داشته باشد.

نماینده دفتر پاسخگویی به سؤالات آیت الله العظمی مکارم شیرازی: هم استخاره و هم فردی که استخاره را به انجام میرساند باید از شروط ضروری بهره مند باشند.

دفتر پاسخگویی به سؤالات شرعی آیت الله العظمی وحید خراسانی: استخاره کننده در انجام استخاره بی اثر نیست، حال فرد استخاره کننده، با وضو بودن، رو به قبله بودن و خلوص وی در انجام استخاره با اهمیت است. بعضیها هم با تفضل پروردگار از آیات مطلب هایی را درمی پیدا کنند که سایرین قادر نیستند. نمی توان گفت انجام این استخاره ها که از فرد استخاده کننده هیچ اطلاعاتی در دست نیست معتبر باشد.

عیوب استخاره تلفنی:

تصویر شماره 2 ⇩
تصویر شروط استخاره تلفنی و نظرات مراجع در خصوص استخاره تلفنی

استخاره تلفنی با معضلات قانونی همراهی می کند

اما از طرف دیگر، گرفتن استخاره تلفنی با معضلات قانونی هم همراه است. کانون گسترش فناوری اطلاعات و رسانه های دیجیتال هم مخابره کرده تا به حال هیچ اجازه ای برای تبلیغات استخاره تلفنی فرستاده نشده و این طوری نکات در نظر ما مشکل شرعی و عرفی دارد.

مخاطبان پیام های بازرگانی می توانند صحت نوشته های ارسالی را از طریق واحدهای کانون گسترش فناوری اطلاعات پیگیری کنند و پس مجوز شبکه های اجتماعی که یک شکل آن تلفن گویا است، بنا به ضوابطی ارایه می شود که تلفن های استخاره از این قاعده مستثنا می باشند.

ثمره این صحبت دستندرکاران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، این است که استخاره های تلفنی غیر مجاز می باشند. پس به خودی خود، استخاره های اس ام اسی هم غیر مجاز به حساب مییایند.

--براى بالا بردن سطح کيفي سايت سرزه لطفا نظرات خود را در انتهاى صفحه براى ما بفرستيد--

گردآورنده : رخشا ث.

مطالب گوناگون مذهبی در بخش مذهبی سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

گل در بر و می در کف و معشوق به کام است ««« »»» سلطان جهانم به چنين روز غلام استشروط استخاره تلفنی و نظرات مراجع در خصوص استخاره تلفنی (2 عکس)


TT / 235 --- TP / 29%

گردآوری شده توسط : رخشا ث.
تاریخ گردآوری : 2018-03-11
در دسته بندی : استخاره
برچسب ها : نظرات

مطالب مرتبط