شروع به کار نخستین نیروگاه برق با بهره گیری از امواج در هاوایی امریکا (8 عکس)

راه اندازی اولین نیروگاه برق با استفاده از امواج در هاوایی امریکا

عکس شماره 1 ⇩

کمی دورتر از سواحل هاوایی، یک شناور بلند در آب‌ها‌ی دریا در نوسان است و از جزر و مد امواج برای تولید نیروی برق استفاده می‌کند.
یک کابل ۵/۱ کیلومتری در زیر دریا تعبیه شده و پس از اتصال به سیستم برق یک پایگاه ارتشی، انرژی موجود در کابل وارد شبکه برق اوهایو می‌‌شود.

به گزارش کلیک، در آینده‌ای نزدیک اولین نمونه از انرژی برق تولید شده توسط امواج در امریکا، وارد خطوط شبکه این کشور خواهد شد.
حرکت بی‌انتهای اقیانوس‌ تقریبا قادر به تامین انرژی مورد نیاز یک چهارم از انرژی امریکاست و البته وابستگی این کشور به نفت، گاز و زغال را هم به طرز قابل توجهی کم خواهد کرد.

عکس شماره 2 ⇩
عکس افتتاح اولین نیروگاه برق با بهره گیری از امواج در هاوایی امریکا
در این عکس که در تاریخ ۲۶ جولای سال جاری گرفته شده، پاتریک کراس، یکی از متخصصان کانون انرژی طبیعی هاوایی، دانشگاه هاوایی، در حال نمایان کردن مدلی کوچولو از سیستم انرژی امواج به نام Lifesaver است که شبیه دونات بوده که حرکات امواج را به نیروی برق تبدیل می‌کند. این سیستم در خلیج Kaneohe هاوایی نصب شده است. کابل‌هایی که در وسط قرار دارند با حرکت امواج به بالا و پایین حرکت کرده و چرخ‌های ژنراتورها را در سیستم دونات شکل Lifesaver به حرکت در می‌آورند. سیستم Lifesaver در ایستگاه امتحانی انرژی امواج نیروی دریایی در خلیج Kaneohe بر پا شده است. این طور که برآورد شده حرکت بی‌انتهای اقیانوس‌ قادر به تامین انرژی مورد نیاز یک چهارم از کل امریکاست و البته وابستگی این کشور به نفت، گاز و زغال را هم به طرز قابل توجهی کم خواهد کرد. اما فناوری‌ انرژی امواج هنوز فاصله بسیار زیادی با صنایع تولید انرژی از باد و خورشید دارد.

برای دستیابی به این هدف، نیروی دریایی امریکا یک ایستگاه امتحانی در هاوایی برپا کرده و امیدوار است روزی قادر باش از این تکنولوژی به‌منظور تولید انرژی تمیز و تجدیدپذیر برای استفاده در ایستگاه‌های انرژی منتقل کنی زمینی بهره گرفت و ضمنا نیروی برق ضروری برای مناطق ساحلی در مکان‌هایی از دنیا که در زمینه تامین انرژی با کمبود مواجه‌اند، را هم تامین کرد.
جوزف برایان، معاون دستیار نیروی دریایی در طی یکی از بازدیدهای ایستگاه امتحانی در رابطه با پروژه این طور نقل کرد که: ”انرژی بیشتر از مکان‌های بیشتر تبدیل به نیروی سریع‌تر، انعطاف‌پذیرتر و قوی‌تری می‌شود. از این رو ما همواره به دنبال شیوه‌هایی تازه برای قدرتمند‌تر کردن ماموریت‌مان هستیم.“

عکس شماره 3 ⇩
عکس افتتاح اولین نیروگاه برق با بهره گیری از امواج در هاوایی امریکا
در این عکس که در تاریخ ۲۶ جولای سال جاری گرفته شده، یک مدل از ایستگاه امتحانی انرژی امواج در خلیج Kaneohe هاوایی، کابل‌های زیر دریا که وظیفه نگه‌داشتن سیستم را عهده‌دارند، نشان می‌دهد. کابل‌هایی که در وسط قرار دارند با حرکت امواج به بالا و پایین حرکت کرده و چرخ‌های ژنراتورها را در سیستم دونات شکل Lifesaver به حرکت در می‌آورند. سیستم Lifesaver در ایستگاه امتحانی انرژی امواج نیروی دریایی در خلیج Kaneohe بر پا شده است. این طور که برآورد شده حرکت بی‌انتهای اقیانوس‌ قادر به تامین انرژی مورد نیاز یک چهارم از کل امریکاست و البته وابستگی این کشور به نفت، گاز و زغال را هم به طرز قابل توجهی کم خواهد کرد. اما فناوری‌ انرژی امواج هنوز فاصله بسیار زیادی با صنایع تولید انرژی از باد و خورشید دارد.

به نظر می‌رسد که هاوایی از همان ابتدا برای همین کار ساخته شده باشد. هر موج‌سواری تائید می‌کند که یکی از نعمت‌های این منطقه موج‌های بسیار توانا آن است. هزینه انرژی برق در این جزیره بالاتر از هر جای دیگری در امریکاست که دلیل اصلی این امر هم وابستگی سنگین به نفتی است که از دریا استخراج می‌شود و البته بنا به درخواست‌ قانونی مردم‌ قرار است تا سال ۲۰۴۵ صد درصد انرژی جزیره از منابع تجدیدپذیر تامین شود.
با این وجود متخصصان امر معتقدند که تکنولوژی تولید انرژی از امواج برای اینکه بتواند جایگزین عالی و ارزان‌قیمتی برای سوخت‌های فسیلی باشد هنوز ۵ یا ۱۰ سال فاصله داریم.

عکس شماره 4 ⇩
عکس افتتاح اولین نیروگاه برق با بهره گیری از امواج در هاوایی امریکا

یکی از علل این امر، مساله دیزاین است که متخصصان هنوز در حال کار روی آن هستند. بعضی از شناورها حرکت بالاوپایین امواج را ذخیره می‌کنند، در حالی که در سایر نمونه‌ها حرکت پهلوبه‌پهلوی آنها ذخیره می‌شود. متخصصان این حوزه می‌گویند دستگاهی که بتواند از تمام حرکات اقیانوس بهره گیرد، خوب ترین گزینه خواهد بود.
همچنین دستگاه‌ها و سایر تجهیزات مورد استفاده برای ذخیره انرژی امواج باید بتوانند در برابر طوفان‌های توانا ایستادگی کرده، ضربات مداوم دریا را تحمل کرده و در برابر تاثیرات فرسایشی (خورنده) آب‌شور از مقاومت ضروری برخوردار باشند.
در این زمینه پاتریک کراس، یکی از متخصصان کانون انرژی طبیعی هاوایی در دانشگاه هاوایی که به برپایی ایستگاه امتحانی نیروی امواج مدد می‌کند این طور اضافه می‌کند که: ”شما باید چیزی دیزاین کنید که بتواند برای مدتی طولانی در آب باقی مانده و از سوی دیگر از خطرات موجود هم جان سالم به در ببرد“.

عکس شماره 5 ⇩
عکس افتتاح اولین نیروگاه برق با بهره گیری از امواج در هاوایی امریکا
این عکس و تصویر که در سال ۲۰۱۵ گرفته شده و از طرف شرکت Northwest Energy Innovations انتشار داده شده، خدمه‌ای که عهده‌دار استقرار سیستم انرژی امواج Azura بودند را نشان می‌دهد. سیستم انرژی امواج Azura را نشان می‌دهد که حرکات امواج را به نیروی برق تبدیل می‌کند. این طور که برآورد شده حرکت بی‌انتهای اقیانوس‌ قادر به تامین انرژی مورد نیاز یک چهارم از کل امریکاست و البته وابستگی این کشور به نفت، گاز و زغال را هم به طرز قابل توجهی کم خواهد کرد. اما فناوری‌ انرژی امواج هنوز فاصله بسیار زیادی با صنایع تولید انرژی از باد و خورشید دارد.

یکی از اهداف بلندمدت امریکا کاهش آلایندگی‌های کربنی به میزان یک سوم از سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۳۰ است و بسیاری از ایالت‌‌ها به دنبال توسعه طرح‌های بیشتری برای تولید انرژی‌های تجدیدپذیر در دهه‌های آینده هستند.
جوزه زایاس، مدیر دفتر فناوری‌های انرژی باد و برق در وزارت انرژی امریکا که کمک‌های مالی ضروری برای برپایی ایستگاه هاوایی را فراهم می‌کند این طور می‌گوید که امریکا بدون اینکه نیازی به دست‌اندازی به آب‌های حساس مثل آب‌های دریایی حفاظت شده داشته باشد، قادر به تامین ۲۰ تا ۲۸ درصدی انرژی‌های مورد نیاز خود از امواج‌ است.
زایاس: ”وقتی که به این مساله فکر می‌کنید که همه ایالت‌ها در سواحل خود از نعمت آب فراوان بهره‌مند‌اند… متوجه می‌شوید که پتانسل بالقوه بسیار زیادی برای بهره گیری از انرژی امواج در این مناطق وجود دارد.“

عکس شماره 6 ⇩
عکس افتتاح اولین نیروگاه برق با بهره گیری از امواج در هاوایی امریکا

در حال حاضر تکنولوژی تولید انرژی از امواج در همان مرحله‌ای است که صنایع انرژی خورشیدی و بادی در دهه ۸۰ میلادی بودند. دولت سرمایه‌گذاری‌هایی هنگفتی روی صنایع انرژی خورشیدی و بادی کرد و اعتبار مالیاتی بسیار زیادی هم به آنها اختصاص داد و اینها ایجاب کرد که نهایتا این دو منبع طبیعی انرژی به اندازه‌ای کم هزینه شوند که قدرت رقابت با سوخت‌های فسیلی را داشته باشند.
طبق گزارشات انتشار داده شده از سوی گروه تجاری Marine Energy Council، اگه چه دولت امریکا و بخش ارتشی این کشور طی دهه گذشته حدود ۳۳۴ میلیون دلار در زمینه تحقیق روی انرژی دریایی سرمایه‌گذاری کرده‌اند، اما انگلستان و بعضی دیگر از کشورهای اروپایی بیش از ۱ میلیارد دلار در این زمینه خرج کرده‌اند.

عکس شماره 7 ⇩
عکس افتتاح اولین نیروگاه برق با بهره گیری از امواج در هاوایی امریکا

این عکس و تصویر که در سال ۲۰۱۶ توسط شرکت نروژی Fred. Olsen گرفته شده، سیستم انرژی امواج Lifesaver را نشان می‌دهد که حرکات امواج را تبدیل به نیروی برق می‌نماید. این سیستم در ایستگاه امتحانی انرژی امواج نیروی دریایی امریکا در خلیج Kaneohe هاوایی مستقر شده است. این طور که برآورد شده حرکت بی‌انتهای اقیانوس‌ قادر به تامین انرژی مورد نیاز یک چهارم از کل امریکاست و البته وابستگی این کشور به نفت، گاز و زغال را هم به طرز قابل توجهی کم خواهد کرد. اما فناوری‌ انرژی امواج هنوز فاصله بسیار زیادی با صنایع تولید انرژی از باد و خورشید دارد.

الکساندر ویسر، مدیر پروژه ایستگاه امتحانی هاوایی: ”در زمینه تولید انرژی از امواج حدود یک دهه با اروپایی‌ها فاصله داریم.“
برای مثال مرکز انرژی دریایی اروپایی‌ها در اسکاتلند، در بر می داری ۱۴ اسکله متصل به شبکه است و طی ۱۳ سال گذشته تعداد زیادی از ابزارهای انرژی جزر و مدی از سر تا سر دنیا را در خود گنجانده است، یا مرکز Wave Hub انگلستان هم در بر می داری چنین اسکله‌هایی است. کشور چین هم در حال ساخت و تست تعداد بسیار زیادی از این مراکز است.
پروژه امتحانی نزدیک خلیج Kaneohe اگه چه بسیار کوچولو است اما پرچم‌دار توسعه انرژی از امواج در امریکا محسوب می‌شود. این ایستگاه در بر می داری دو شناور است که به فاصله ۸۰۰ متری و ۵/۱ کلیومتری ساحل لنگر انداخته‌اند.
یکی از آنها به نام Azura که تقریبا ۴ متر بالاتر از سطح دریا و ۱۵ متر زیر آن امتداد پیدا می‌کند، حرکات افقی و عموی امواج را به ۱۸ کیلووات برق تبدیل می‌کند، که برای تامین انرژی چندین خانه کافی است. شرکت Northwest Energy Innovations، واقع در پرتلند که با نیروی دریایی امریکا همکاری می‌کند، به دنبال دیزاین مدلی است که قادر به تولید حداقل ۵۰۰ کیلووات انرژی است که این مقدار برای تامین نیاز صدها خانه کافی است.

یک شرکت نروژی دیگر شناور قرار گرفته در اوهایو را دیزاین کرده که عرضی ۱۵ متری داشته و شبیه یک دونات و با نام Lifesaver از آن یاد می‌شود. برای لنگر کردن این انگشتر (با ارتفاع تقریبی یک متر) به سطح اقیانوس از کابل‌های متعددی بهره گرفته شده است. هنگامی که دربا شناور را تکان می‌دهد، کابل‌ها به حرکت درآمده و چرخ‌های ژنراتور به چرخش در می‌آیند. این شناور قادر به تولید ۴ کیلووات برق است.
ایستگاه‌های امتحانی دیگری توسط سایر پژوهشگران در اورگن و کالیفرنیا در حال راه‌اندازی یا توسعه بیشتر هستند. برای مثال مدیریت اجرای ایستگاه Cal Wave بر عهده دانشگاه ایالتی پلی‌تکنیک کالیفرنیاست و مسئولان دانشگاه امیدوارند با بهره گیری از این ایستگاه، انرژی ضروری برای پایگاه نیروی هوایی Vandenberg را تامین نمایند.
از ساحل که بینید شناورهای هاوایی را به سختی می‌توان دید اما توسعه دهندگان به دنبال افزایش گیرا این دستگاه‌ها و فعالیت همزمان آنها هستند، ایده‌ای که شاید سرنوشتی مشابه توربین‌های بادی یابد. شاید فعالان محیط‌زیست، گروه‌های گردشگری و … با استقرار این تعداد شناور مخالفت کنند.

عکس شماره 8 ⇩
عکس افتتاح اولین نیروگاه برق با بهره گیری از امواج در هاوایی امریکا
این عکس و تصویر که در سال ۲۰۱۶ توسط شرکت نروژی Fred. Olsen گرفته شده، سیستم انرژی امواج Lifesaver را نشان می‌دهد که حرکات امواج را تبدیل به نیروی برق می‌نماید. این سیستم در ایستگاه امتحانی انرژی امواج نیروی دریایی امریکا در خلیج Kaneohe هاوایی مستقر شده است. این طور که برآورد شده حرکت بی‌انتهای اقیانوس‌ قادر به تامین انرژی مورد نیاز یک چهارم از کل امریکاست و البته وابستگی این کشور به نفت، گاز و زغال را هم به طرز قابل توجهی کم خواهد کرد. اما فناوری‌ انرژی امواج هنوز فاصله بسیار زیادی با صنایع تولید انرژی از باد و خورشید دارد.

در این رابطه استیو کُپف، مدیرعامل شرکت Northwest Energy Innovations اضافه می‌کند: ”مسلما هیچ کس دوست ندارد وقتی که از ساحل به دریا نگاه می‌کند، با سیل عظیمی از توربین‌های بادی یا ابزارهای تبدیل انرژی امواج به برق مواجه شود“.

**************************

تهیه شده توسط: شهران س.

تازه های فناوری در بخش دانش و فناوری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

حکم مستوری و مستی همه بر خاتم تست ««« »»» کس ندانست که آخر به چه حالت برودشروع به کار نخستین نیروگاه برق با بهره گیری از امواج در هاوایی امریکا (8 عکس)


TT / 219 --- TP / 12%

گردآوری شده توسط : شهران س.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : تازه های فناوری
برچسب ها : هاوایی , امواج , امریکا , نیروگاه

مطالب مرتبط