مرز شلمچه به اتباع غیرایرانی اختصاص داده شد/ امیدواریم 12 مقر موقت برای صدور ویزا از امروز فعال شوند

مرز شلمچه به اتباع غیرایرانی اختصاص داده شد/ امیدواریم 12 مقر موقت برای صدور ویزا از امروز فعال شوند

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: برای پیش گیری از ایجاد ازدحام در مرزها، بر اساس مصوبه ستاد مرکزی اربعین مرز شلمچه برای خروج و ورود زائران غیرایرانی اختصاص داده شده و آنها اجازه خروج از مرزهای دیگر را ندارند.

سعید اوحدی در مکالمه با خبرنگار فرهنگی «نسیم آنلاین»، با بیان این که تا به امروز بیش از 330 هزار نفر در سامانه سماح نام نویسی کرده اند، گفت: تنها 17 روز از ماه محرم گذشته است و آمار نام نویسی کنندگان در این سامانه به 330 هزار نفر رسیده است؛ در حالی که سال گذشته نام نویسی در سامانه از اوایل ماه صفر آغاز شده بود و این رقم نمایان کننده استقبال خوب مردمان است.

وی ادامه داد: باید آمادگی پذیرایی از حدود 2 میلیون زائر را در موسوم اربعین داشته باشیم، به خصوص این که از روز پیش عملیات های خوبی علیه گروهک تروریستی داعش در عراق شروع شده و به چشم مییاید محیط اربعین امسال تا حدودی متاثر از پیروزی های مردمان عراق باشد.

رئیس سازمان حج و زیارت بیان داشت: قرار بود از شنبه 24 برج مهر، در 12 نقطه کشور مقرهای موقت از سوی عراق برای صدور ویزا به وجود آید که بنا به علل داخلی عراق، نمایندگان این 12 مرکز طی دو روز پیش وارد کشور شده اند و امیدواریم از امروز کار صدور ویزا در این مراکز شروع شود و امسال در 16 مرکز صدور ویزا را خواهیم داشت.

اوحدی تصریح کرد: پیشنهادمان به زائران این است که از طریق مراجع قانونی و دفاتر زیارتی که در بر می داری مجوز سازمان حج هستند، نسبت به نام نویسی برای اربعین و صدور ویزا اقدام کنند که بعضا شاهد مشکلاتی که سال گذشته برای برخی از زائران ایجاد شده بود، نباشیم.

وی اضافه کرد: بر اساس مصوبات ستاد مرکزی اربعین که در وزارت کشور به ثبت رسانده شده، تقسیمات کشوری برای مدیریت جمعیتی صورت گرفته است تا شاهد ازدحام جمعیت در مرزهای کشور نباشیم؛ البته این تقسیم بندی تنها از طریق سامانه سماح امکان پذیر است؛ از این رو به هر میزانی که ویزا خارج از سامانه سماح صادر شود شاهد بی نظمی و نبود امکان مدیریت جمعیت در مرزها ایجاد خواهیم بود.

رئیس سازمان حج و زیارت با بیان این که در سامانه سماح تقسیمات کشور لحاظ شده و وقت خروج و ورود زائران از مرزها نیز تعیین می شود، گفت: این سامانه هیچ محدودیتی برای نام نویسی زائران ندارد و تا 15 صفر نیز فعال خواهد بود.

اوحدی بیان داشت: بر اساس مصوبات ستاد مرکزی اربعین همه مخارجها از طریق درگاه آنلاین و سامانه سماح توجه کرد می شود و زائران دیگر نیازی به تهیه کرد ارزش دار ندارند. به واژه دیگر زائران مخارجها را به صورت ریالی از سامانه توجه کرد می کنند و خود سامانه با هماهنگی هایی که با بانک مرکزی انجام شده، مبلغ را به ارزش دار مبدل میکند و این کار برای پیش گیری از هرگونه سوءاستفاده انجام شده است.

وی ادامه داد: سال گذشته مسئولیت کمیته اسکان، تدارکات، موکب ها، تغذیه و پشتیبانی با سازمان حج و زیارت بود که امسال بر اساس مصوبات ستاد مرکزی اربعین همه این مسئولیت ها هم داخل کشور و هم داخل عراق به ستاد نو سازی عتبات عالیات واگذار شده است و سازمان حج و زیارت تنها مسئولیت نام نویسی و اعزام و بعثه ولی امر مسلمین نیز تنها مسئولیت کمیته فرهنگی را بر عهده دارد.

رئیس سازمان حج و زیارت درباره اختصاص مرز شلمچه به اتباع غیر ایرانی خاطر نشان کرد: برای مدیریت جمعیت در مرزهای کشور و پیش گیری از ایجاد ازدحام کمیته زیرساخت ها اقدامات خوبی را برای توسعه خدمات رفاهی از جمله بهره برداری از پایانه شلمچه به انجام رسانده است؛ همچنین برای مدیریت جمعیت در مرزها ستاد اربعین مصوب کرد که مرز شلمچه برای اتباع غیرایرانی انتخاب شود تا آنها با مشکلاتی مواجه نشوند؛ از این رو نیروی انتظامی امکانات خود را در این مرز مستقر کرده است؛ البته از خروج اتباع غیرایرانی از سایر مرزها پیش گیری خواهد شد.

-لطفا نظر خود را در مورد سايت سرزه در انتهاي صفحه بنويسيد-

تهیه کننده: پيمان ث.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

به عمری يک نفس با ما چو بنشينند برخيزند ««« »»» نهال شوق در خاطر چو برخيزند بنشانندمرز شلمچه به اتباع غیرایرانی اختصاص داده شد/ امیدواریم 12 مقر موقت برای صدور ویزا از امروز فعال شوند


TT / 95 --- TP / 14%

گردآوری شده توسط : پيمان ث.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : فرهنگی هنری
برچسب ها : موقت , فعال , اختصاص , ویزا , امیدواریم , اتباع , شلمچه

مطالب مرتبط