شهرستان خلخال در جایگاه دوم محصولات سردرختی استان اردبیل قرار دارد

شهرستان خلخال در جایگاه دوم محصولات سردرختی استان اردبیل قرار دارد

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خلخال گفت: شهرستان خلخال در تولید محصولات سردرختی در دومین جایگاه استان اردبیل قرار گرفته و امسال بیش از 20 هزار تن انواع سیب در خلخال تولید شده است.

به گزارش خبرگزای فارس از اردبیل، هادی ذبیحی عصر امروز در بازدید از برداشت محصولات سردرختی سیب در شهرستان خلخال بیان کرد: شهرستان خلخال پس از شهرستان مشگین شهر در جایگاه دوم محصولات سردرختی استان اردبیل قرار دارد.

وی با اشاره به کوهستانی و مرتفع بودن و خنک بودن آب و هوا در شهرستان خلخال و شرایط دما به خصوص در ماه های آخر رشد تصریح کرد: سیب خلخال از نظر طعم، کیفیت، مزه و رنگ پذیری در پاییز به خوب ترین شرایط خود می رسد که برداشت آن از نخست مهرماه آغاز شده و تا 15 آبان ماه ادامه دارد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خلخال گفت: محصول سیب به عنوان ممر درآمد روستاییان شهرستان خلخال در جایگاه ویژه ای نگاه کن باغداران منطقه واقع بوده و در مقایسه با سایر درختان میوه اتم دار و خشکباری، کمتر از سرمای دیررس بهاره مصون می ماند.

ذبیحی افزود: کشت این محصول از قدیم الایام در خلخال شایع بوده و رحلت کرده ارقام بومی و با کیفیت مثل ارقام توزلی و خره پوست که از نظر بو، رنگ و خوشمزگی شگفت انگیز است، نکته کشت بوده و رقم سیب خانکشی که زودرس، آبدار و برای مصرف جدید خوری بسیار مناسب بوده در شهرستان کشت می شده که متاسفانه با ورود ارقام سیب زرد و قرمز لبنانی از چرخه کشت حذف و کمتر در شهرستان خلخال در باغات میوه این نوع ارقام به چشم می خورد.

وی سطح زیر کشت محصول سیب شهرستان خلخال را یک هزار و 800 هکتار عنوان کرد و ادامه داد: یک هزار و 200 هکتار از این باغات بارور بوده که امسال بیش از 20 هزار تن سیب در شهرستان خلخال تولید و به بازار مصرف روانه می شود.

ذبیحی با اشاره به پایین آمدن تمایل مصرف کنندگان و کاهش مشتری پسندی و حساسیت این ارقام به تنش های محیطی همچون مرطوب بودن خاک و حساسیت به آفات چوب خوار بیان کرد: ضروری است کشاورزان منطقه با مشاوره گیری از کارشناسان جهاد کشاروزی شهرستان خلخال برای جایگزینی و کشت ارقام مطلوب و مرغوب، پربازده، مشتری پسند و اصلاح دستگاه های آبیاری غرقابی به قطره ای اقدام کنند تا محصولات خوب برای بازار به فروش رسان در سال های آینده در شهرستان کشت و به عمل آید.

وی در بخش دیگری از سخنان خود افزود: بیشترین محصول سیب در روستاهای بخش مرکزی و شاهرود تولید می شود که برای حمایت از کشاورزان نیازمند زیرساخت های سردخانه ای در شهرستان برای انبار این محصول هستیم که از سرمایه گذاران در این بخش حمایت می کنیم.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خلخال با تقدیر از تلاش یک ساله باغداران در عرصه باغداری و کشاورزی گفت: باغداران به خنک شدن حالت هوا عنایت داشته باشند و سریعا با افزایش توان نیروی انسانی در باغات محصولات را استخراج کنند.

*******************

نگارنده : منيژه ع.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

با دوستان مضايقه در عمر و مال نيست ««« »»» صد جان فدای يار نصيحت نيوش کنشهرستان خلخال در جایگاه دوم محصولات سردرختی استان اردبیل قرار دارد


TT / 32 --- TP / 6%

گردآوری شده توسط : منيژه ع.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : خلخال
برچسب ها : محصولات , جایگاه , سردرختی

مطالب مرتبط