شوری که منجر به شعور نشود، مفید نخواهد بود/ جامعیت جریان عاشورا علت عدم کهنگی آن است

شوری که منجر به شعور نشود، مفید نخواهد بود/ جامعیت جریان عاشورا علت عدم کهنگی آن است

حجت‌الاسلام خلج با بیان اینکه شور باید توأم با شعور باشد و شور مطلق که انسان را به شعور نرساند، مفید نخواهد بود، گفت: علت عدم کهنگی ماجرای عاشورا و افزایش عشق به امام حسین (ع)، جامعیت آن در تمام ابعاد است.

حجت الاسلام ناصر خلج، کارشناس مسائل مذهبی و از واعظان کشور در گفت وگو با خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران تسنیم «پویا»، با تأکید بر اینکه نمی توان ماجرای عاشورا را تک بعدی نگاه کرد، گفت: همانطور که اگر یک آیه از قرآن یا یک بعد از ابعاد آن را کنار بگذاریم، نقص در آن پدیدار می شود، ماجرای امام حسین (ع) نیز به همین شکل است، به عبارت دیگر باید معرفت، حماسه و دیگر ابعاد آن را توأم با هم درنظر گرفت.

وی با تأکید بر اینکه برای بیان بُعد عالی جریان عاشورا باید تمام جنبه های معرفتی، سیاسی، اخلاقی، اجتماعی و ... مورد بررسی و مطالعه قرار داد، اظهار کرد: به عنوان مثال، خانواده از زن و فرزند در واقعه عاشورا حضور داشتند، لذا اگر بخواهیم ابعادی را از ماجرای امام حسین (ع) جدا کنیم، جفا کرده ایم، لذا لازم است همه را با هم درنظر گرفت.

حجت الاسلام خلج با بیان اینکه علت عدم کهنگی ماجرای عاشورا و افزایش عشق به امام حسین (ع)، جامعیت آن در تمام ابعاد است، یادآور شد: در این صحنه همه نوع آدمی اعم از پیر، جوان، نوجوان، زن، فرزند و حتی طفل شیرخوار حضور داشته است، حال بیاییم با استفاده از رفتارهای زیبای آنان در قبال امامشان الگوگیری کنیم و درس این ماجرای مهم را دریافت و علاوه بر بهره خودمان، آن را به دیگران عرضه کنیم.

شور به تنهایی مفید نخواهد بود

وی با تأکید بر لزوم بیان معارف امام حسین (ع) در هیئتها گفت: شور باید توأم با شعور باشد و شور صرفی که انسان را به شعور نرساند، مفید نخواهد بود و معرفت هم نیاز است توأم با شور باشد، چراکه هدف همگی ما محبان و شیعیان افزایش محبتمان نسبت به حضرت معصومین (علیهم السلام) است. در هیئتها باید خوراک مناسبی به مخاطبان ارائه شود، طوری که برای تمام گروه های سنی مکفی باشد و اینجاست که حوزه ها نقش سنگینی را عهده دارند.

حجت الاسلام خلج با اشاره به اینکه امروزه در تعدادی از هیئتها شور گفته می شود اما آنطور که باید و شاید به شعور حسینی پرداخته نمی شود، خاطرنشان کرد: اینجاست که سخنران باید هنرش را به کار گیرد تا با استفاده از شگردهایی مناسب معارف را به مخاطبان عرضه کند.

وی با بیان اینکه عدم شناخت امام (ع) علت اصلی نصیحت کردن امام توسط برخی افراد بود، تصریح کرد: اگر بدانیم هر آنچه داریم از امام عالم است، دیگر کسی این جرأت را به خود نمی دهد که در مقابل امام عرضه اندام کند و چه برسید به اینکه امام را نصیحت کنند.

*ضمن تشکر از حسن انتخاب شما، لطفا با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما کاربر عزيز، کمک کنيد*

گردآوری توسط: فرزاد خ.

فرهنگی هنری در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

حافظا بازنما قصه خونابه چشم ««« »»» که بر اين چشمه همان آب روان است که بودشوری که منجر به شعور نشود، مفید نخواهد بود/ جامعیت جریان عاشورا علت عدم کهنگی آن است


TT / 0 --- TP / 0%

گردآوری شده توسط : فرزاد خ.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : فرهنگی هنری
برچسب ها : شعور , نخواهد , جریان , عاشورا , شوری , کهنگی , جامعیت

مطالب مرتبط