شیوه آموزش ارگونومی در آموزش عالی ایران اثربخش است

شیوه آموزش ارگونومی در آموزش عالی ایران اثربخش است

استاد دانشگاه کوئینز کشور کانادا نقل کرد: شیوه تعلیم ارگونومی به صورت پکیجی از دانش‌های موردنیاز اثربخش‌تر از برخی کشورهای توسعه یافته است.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد از شیراز، جون ماری استونسون امشب در حاشیه همایش نگاه کن المللی ارگونومی بیان داشت: علم ارگونومی دانش خوب تر کردن محیط کار و کاهش ضایعات استخوانی و عضلانی است.

وی اضافه کرد: باید تمام افراد در محیط کار اطلاع بیشتری در رابطه با این علم داشته باشند و اگه دانش افراد زیاد بشود روی کارایی آنها موثر خواهد بود.

این استاد دانشگاه تصریح کرد: اگه صادقانه بخواهیم بیان کنیم ساختار تعلیم علم بهداشت حرفه ای و ارگونومی در کشورمان نسبت به بسیاری کشورهای توسعه یافته خوب تر است چون همه جانبه به آن گریه نکرده می شود اما در کشورهای توسعه یافته یک بعدی و از جنبه هایی خاص به آن توجه میشود.

وی سپس ادامه داد: در کشورهای توسعه یافته یا حداقل در کشور کانادا جنبه های محیطی ارگونومی به فرمی که در کشورمان تدریس می شود خیلی موردتوجه نیست و به عنوان مثال مسائلی مانند اثر ارتعاش یا ناپاکی نوری به صورت یک کورس و پکیج کامل ارائه نمی شود.

این استاد دانشگاه متذکر شد: زنان به اندازه مردان از نظر بدنی قوی نیستند و دیزاین محیط کار همچنان براساس جنسیت مردان است و اگه آن را بهبود دهند که برای زنان هم متناسب شود مقدار زیانها کاهش کشف میکند.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار فارس در رابطه با متولی تحقق نتایج تحقیقات دانشگاهی در محیط های کار نقل کرد: اجرایی شدن اصول ارگونومی در برخی شرکت های بخش خصوصی و صنایع بسیار خوب بوده اما این وظیفه دولت است که با گذاشتن استانداردهای مشخص کاری کند صنایع و واحدهای گوناگون از آن تبعیت کنند.

استونسون با ذکر یک مثال در رابطه با بلند کردن بار بیان داشت: نگاه کن دیسک های ستون فقرات عصب وجود ندارد و بد بلند کردن بار دیسک ها را تخریب می کند اما فرد متوجه نمی شود تا وقتی که به بافت اطراف دیسک و عصب های اطرافی برسد که دیر شده و خوب تر است از ابتدا اصول بلند کردن تندرست اجسام یاد گرفته شود.

***با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما کاربران عزيز، يارى نماييد***

نگارنده: شهربانو گ.

استان ها در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

چون عمر تبه کردم چندان که نگه کردم ««« »»» در کنج خراباتی افتاده خراب اولیشیوه آموزش ارگونومی در آموزش عالی ایران اثربخش است


TT / 92 --- TP / 27%

گردآوری شده توسط : شهربانو گ.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : اثربخش
برچسب ها : شیوه , ایران , ارگونومی

مطالب مرتبط