صحبتهای برج آذر معماریان در ستایش شریک زندگیش علی معلم

حرف های آذر معماریان در ستایش همسرش علی معلم


در شرف سالروز درگذشت علی معلم، همسر این سینماگر با تاکید بر این که ساخت مستندی از حیات او در حال انجام است، بیان داشت: علی معلم همیشه جانب حق را می‌گرفت.

مصاحبه با ماه آذر معماریان همسر مرحوم علی معلم

ماه آذر معماریان در گفت‌وگویی در رابطه با جزئیاتی از برگزاری مراسمی برای سالروز درگذشت علی معلم در قطعه هنر مندان بهشت زهرا، توضیح داد:

روز دوشنبه ۲۱ اسفندماه همزمان با سالروز مرگ علی معلم، مراسمی را در قطعه هنر مندان بهشت زهرا به انجام خواهیم رساند. برهمین اساس دوشنبه ساعت ۹ و نیم بامداد ازجلوی خانه سینما شماره۲ واقع در خیابون وصال به طرف بهشت زهرا حرکت خواهیم کرد و آنجا برنامه‌ای تدارک نگاه شده است و بنا است که هنر مندان حاضر در مهمانی سخنرانی‌هایی داشته باشند.

او در رابطه با دغدغه‌های انتشار نشریه «جهان عکس» در نبود علی معلم، بیان کرد:

پس از درگذشت علی معلم، پسرمان مهار نشریه را قبول کرد و بنا بر اینکه رشته تحصیلی ارتباط می داری هم داشته و از خردسالی در همین محیط بزرگ شده است، روند انتشار نشریه تحولی نکرد و با وجود آن که شمار زیادی از مجلات در همین یک سال مبتلا معضل شدند ولی «جهان عکس» با ریختن مخاطب مواجه نشد و من هم مسئولیت اجرایی کارها را بر عهده داشتم و به این ترتیب راه علی معلم ادامه یافته است. جناب آقای معلم از کسانی بود که جادوی بزرگ فکر کردن را می‌دانست و هرگز درگیر چشم و هم چشمی‌هایی که در جامعه امروز ما موج می‌زند نبود و همیشه آن چیزی که برای خود می‌خواست را برای دیگران هم می‌خواست و خودخواهی بیش از حد نداشت و دگرخواه بود. او هیچ وقت از ارایه دانشش به دیگران کوتاهی نکرد و همین امر سبب ایجاد رفاقت با همکارانش شده بود. نهایتا هم همین نحوه، تمدید کار «جهان عکس» را تا به حال درپی داشته است.

معماریان با تاکید بر اینکه "علی معلم انسان صداقت بود و هیچ‌گاه برای مصلحت دوران صحبتی نمی‌زد و همیشه جانب حق را می‌گرفت" گفت:

علی معلم با موجود بودن چنین شخصتی افزون بر آن که بسیاری از هنرمندانی که با او دوست بودند، از نبود او متاسف بودند در این یک سال با اظهار تاسف و افسوس آدم‌هایی مواجه شدیم که حتی امکان داشت معلم با آن ها برخوردهایی تندی هم داشته است.

همسر علی معلم در رابطه با آثار به‌جامانده از این صاحب نظر سینما بیان کرد:

علی معلم در زمان زندگیش بیشتر سرمقاله‌هایش مخصوصا آنهایی که از اهمیت زیاد تری بهره مند بودند را به عنوان کتاب «یادداشت‌هایی از یک دوران سپری نشده» انتشار داد. البته کتاب دومی هم اینک پس از مرگ این هنرمند در حال تولید و انتشار است. اکنون ساخت مستندی هم از حیات علی معلم در حال انجام است که در مراحل نخستین تولید قرار دارد. ساخت این مستند بوسیله خانواده‌اش در حال انجام است و به خاطر آن که معلم در جشنواره‌های خارجی فراوانی هم حاضر بوده و چهره‌ای شناخته شده در دنیاست میبایست مستندی باشد که شایسته او و فعالیت‌های ارزشمندش باشد. پس ما بنا داریم که با تیمی حرفه‌ای که تجربه چنین کاری را داشته است، ساخت این مستند را قبل ببریم.

معماریان در انتها بیان کرد:
به یاد دارم که زمانی پسرم از پدرش در خواست تا مستندی مربوط به حیات او بسازد ولی ایشان مقاومت کرد و احتمالاً این امتناع به خاطر کاری‌های زیادی بود که شوق داشت آن ها را به انجام رساند و فکر نمی‌کرد یک روزی به این سرعت ما را رها خواهد کرد و حقیقتا بسیار چیزها در دنیا غیرقابل پیش‌بینی است.

علی معلم سال ۱۳۴۱ در دامغان به دنیا آمد و در رشته‌ی سینما درس خواند، در دهه‌ی شصت فعالیت مطبوعاتی خود را از سر گرفت و در سال ۷۱ با تاسیس ماهنامه «جهان عکس» فصل تازه‌ای را در مطبوعات و رسانه‌های سینمایی رقم زد. معلم که به واسطه‌ی تولید و اجرای برنامه‌هایی چون «نبرد هنر»، «از عبارت تا عکس»، «سینمای اندیشه» و ...به چهره‌ای شناخته شده مبدل شده بود، نخستین ضیافت سینمایی و تلویزیونی اختصاصی ایران را تاسیس کرد و تندیس حافظ را به منظومه‌ی سینمای کشور اضافه کرد.

فعالیت معلم تنها به عرصه‌ی مطبوعات و رسانه‌ها محدود نمی‌شد، «شوکران»، «گاو خونی»، «عروسی به روش ایرانی» و «آل» از جمله تجربیات او در مقام تهیه‌کنندگی بود. دریافت مدرک دکتری افتخاری به احترام فعالیت‌هایش در عرصه‌ی فرهنگ و هنر هم یکی دیگر از عناوین متعدد او به شمار می‌رفت.

-لطفا نظر خود را در مورد سايت سرزه در انتهاي صفحه بنويسيد-

تهیه کننده: پونه ر.

سینما و تئاتر در بخش فرهنگی و هنری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

مبادا جز حساب مطرب و می ««« »»» اگر نقشی کشد کلک دبيرمصحبتهای برج آذر معماریان در ستایش شریک زندگیش علی معلم


TT / 193 --- TP / 27%

گردآوری شده توسط : پونه ر.
تاریخ گردآوری : 2018-03-11
در دسته بندی : ستایش
برچسب ها : معماریان , آذر

مطالب مرتبط