حرف زدن کودک خیلی از پدر و مادر بعد از یک سالی بچه شان نگران حرف زدنش می شوند در مقاله ای که در زیر آورده شده است به توضیح نسبتا کاملی در مورد دیر حرف زدن خردسالان و اینکه آیا واقعا طبیعی است یا نه, توجه شده است

سن یک سالگی ، سنی است که کودک شما زبان میگشاید. روش های ساده ای در جهت تقویت تبحرهای گفتاری خردسالان یافت می شود که در این جا به شماری از آن ها اشاره شده است. نقطه عطف زمان خردسالی بچه تان زمانی است که او نخستین کلمه را بر زبان میاورد و این زمان محبوب ، در آلبوم خردسالتان به ثبت رسیده و جزء یکی از خاطرات به یادماندنی حیاتتان تلقی میشود و اما گاهی امکان می دارد صحبت نکردن خردسالان نوپا موجب دغدغه پدر و مادر شود. به نظر یکی از کارآزمودگان ، بسیاری از پدر و مادر ابراز دغدغه می کنند که آیا واقعا پیشرفت زبانی بچه هایشان عادی به چشم مییاید! در صورتیکه بیشتر اوقات پریشانی آن ها بیهوده و بی اساس است.

زمان طبیعی حرف زدن خردسالان

بطور طبیعی ، زمان زبان گشودن در خردسالان خیلی فرق می دارد. بیشتر خردسالان ، حتی آنهایی که بطور ذاتی بی صدا می باشند، سر آخر در این محدوده زمانی زبان باز می کنند. در صورتیکه شماری از بچه های ۱۲ ماهه چندین کلمه ساده ، مثل مامان ، بابا ، بالا و دد ، که کلماتی مشترک درمیان اغلب بچه ها است، می توانند نقل بکنند. اما کودکانی هم می باشند که تا سن ۱۵ تا ۱۸ ماهگی قادر نیستند صحبت کنند. به نظر دکتر رسکورلا ، خردسالان بین ۱۳ تا ۱۸ ماهگی نخستین کلمه را ذکر میکنند.

تبحرهای زبانی خردسالان

وقتی خردسالان به سن ۲ سالگی می رسند، در حدود ۷۰ در صد آن ها ۵۰ تا ۲۵۰ کلمه را بر زبان میاورند، که معمولا کلماتی مثل اسم ها ، فعل ها و صفات می باشند و همچنین می توانند عبارات را جوار هم گذارند و جملات دو یا سه لغتی بسازند مثل: شیر میخوام، هاپو بازی کنیم). گهگاه هم کودکانی می باشند که بتوانند جملات پیچیده تری نقل بکنند مثل ، بابا کی می یاد به منزل تا باهاش توپ بازی کنم؟

تعداد قابل ملاحظه ای از خردسالان ، در حدود ۱۰ تا ۱۲ در صد ، در این سن از لحاظ گفتاری از دیگران عقب تر می باشند. چنانچه کودک شما در ۲ سالگی کمتر از ۵۰ کلمه ذکر میکند و یا قادر نیست جملات دو لغتی بسازد، از جمله کودکانی است که دیر به حرف می افتند. به نظر دکتر رسکورلا ، دیر به حرف افتادن خردسالان زنگ خطری به شمار نمیرود ولی به ویژه در رابطه با بچه های ۵ ساله بهتر است که بحث را با دکتر کودک دربین بگذارید.

نگران کننده تر از همه عقب ماندگی در رابطه با فهمیدن گفتار و یا آن چه را که بچه تان درک می کند، است. یکی از متخصصان ذکر میکند: بیشتر خردسالان یک ساله می توانند دستورات ساده را عمل کنند. به عنوان نمونه ، کفشت را بیاب. چنانچه فرزند ۱۸ ماهه شما به چشم مییاید که بعضی چیزها را نمی فهمد، بهتر است که با دکتر او رایزنی کنید.

چنانچه صحبتهای کودک شما برای همگان غیر از شما نامفهوم است. اصلا نگران نشوید. یکی از متخصصان با مطالعه بین بچه های ۱۸ ماهه تخمین زده است که فقط ۲۵ در صد از آن چه را که بچه تان ذکر میکند، می تواند برای دیگران قابل درک باشد. (دربرابر هم شما فقط ۹۵ در صد از حرفهای او را متوجه می شوید). در آخر دکتر رسکورلا مییافزاید: توانایی حرف زدن دربین خردسالان فرق می دارد، تا ۳ سالگی نگران حرف زدن فرزند خود نباشید.

دانستنی ها

چنانچه کودک شما ذکر میکند:

آبه- آبه.

من توالت رفته باشم.

به آب میوه اشاره میدارد.

با حرکات سر و صورت به جانداران پشمالو اشاره میدارد.

شما نگوئید:

آبه می خوای

نه، رفته باشی، نیست. من رفتم

من به تو چیزی نمی دم مگه اینکه آب میوه بگی.

آیا واقعا خرگوش صورتی خود تو را می خوای؟

شما بگوئید:

آب می خواهی

بله ، شما توالت رفتید

آب میوه ، تو آب میوه می خواهی

آیا واقعا خرگوش صورتی خود تو را می خواهی یا خرس آبی ات؟

کمک به شکوفایی گفتار در خردسالان

پدر و مادر در پیشرفت زبانی کودکانشان نقش کلیدی دارند. دکتر استیو برمن ، متخصص در بهبودهای زبانی و استاد دانشگاه در ایالات متحده ذکر میکند: تحقیقات نمایان کرده که در پیشرفت زبان دو پارت حیاتی جالب توجه است: تعداد کلماتی که کودک می شنود و دوم میزان مددی که از دیگران می گیرد. با تشویق و حرف زدن بیشتر شما با خردسالتان ، دایره کلمات او توسعه پیدا میکند.

بعضی از راهکارهایی که نقش اساسی در گفتگو کودک دارد:

بلند و رسا حرف زنید.

به نظر یکی از متخصصان: هر کاری که کودک شما به انجام میرساند، از لباس بر تن کردن گرفته تا استراحت کردن، مجال خوبی برای بهره گیری از عبارات است. یک ماجرا دنباله دار ، همراهی کردن با اشاره ، لباست این جاست، سرت را بالا کن ، کلمات تازه ای را در ذهن او می سازد و همچنین نمایان میکند که هرچه ، اسمی دارد.

با موسیقی و موزون حرف زنید.

از وقتی که خردسالان پیش از حرف زدن با دانش حرکات آشنایی پیدا میکنند، حرف زدن به صورت آهنگین و با حرکات دست بازی کردن برای آن ها خیلی مفید و مفید است. مثل: با دست مثل عنکبوت قدم زدن یا حرکات دایره وار چرخ های اتوبوس مسافربری. کلپرلژنژ کارشناس خردسالان زیر سه سال ذکر میکند: معمولا بچه ها بیشتر کلماتی را که در آواز ها می شنوند را به راحتی بعلت واگذار میکنند.

عبارات را یکی یکی افزایید.

دکتر رسکورلا ذکر میکند: وقتی که فرزند نوپای شما بعضی چیزها را خود به خود ذکر میکند، آن لغت را به عبارات دیگرش افزایید. به عنوان نمونه ، چنانچه او ، توپ ، ذکر میکند به او بگوئید: توپ سرخ یا توپ بزرگ. این راهکار نه تنها دامنه کلمات او را زیاد میکند، بلکه به او مییاموزد که عبارات را مخلوط کند.

با اسم عبارات بازی کنید.

کودک شما باید بداند که هرچه اسمی دارد و همچنین می تواند با بهره گیری از همین اسامی مرتبط شود. کتاب مصور برای نمایان کردن و نامیدن اسامی خیلی مفید است. کودک از سن ۱۲ تا ۱۵ ماهگی ، بنام های ساده متکی است. در ۱۵ تا ۱۹ ماهگی کلماتی مثل فعل دویدن ، خوردن یا نشستن یا صفاتی مثل بنفش ، کوچک و خنک به کلمات او اضافه میشود. پیش از درخواست او جواب ندهید (مثل تیری که از تفنگ ول شود). به بچه تان اجازه دهید تا نیازهایش را پیش از اینکه شما سؤال بکنید ، اظهار کند.

چنانچه اغلب بعد از بیدار شدن از خواب تشنه است، فورا برای او آب نیاورید. بلکه در عوض اجازه دهید تا او از شما بخواهد، بعد از آن بگوئید: تشنه می باشی! الان برایت کمی آب می آورم. تمرین کنید و دو مرتبه تمرین و تمرین. به بچه تان اجازه دهید تا در هر مجال معقول از تبحرهای زبانی اش، به ویژه بایکدیگر سن و سال هایش بهره گیرد. به نظر یکی از متخصصان: وقتی که کودک شما نگاه میکند که بچه های دیگر حرف میزنند، او هم برای حرف زدن با دیگران تشویق می شود. بعضی از متخصصان گفتاری باور می دارند که بهره گیری از پستانک ، شیشه شیر و لیوان های دردار که موجب مکیدن به مدت طولانی می شوند، موجب نوک زبانی بچه ها شده و امکان می دارد حروف س و ز را ناجور تلفظ کنند.

تحمل کنید و صبور باشین. یکی از کارآزمودگان ذکر میکند: وقتی که خردسالان دنبال کلماتی می باشند که می خواهند اظهار کنند، مجال دهید، اگرچه معمولا برای پدر و مادر خسته کننده است. همچنین از پریدن بین صحبتهای خردسالان جهت کامل کردن جملاتشان بپرهیزید. با این کار به آن ها مجال می دهید تا از عبارات ذهنی خود بهره گیرند و شما قابلیتهای آن ها را باور خواهید کرد و این راه خوب ترین تشویق و ترغیب در همه مراحل است.