راز صدای «جن ها» در «ریگ جن» / آیا اجنه ها از بیابان ایران کوچ کردند (5 عکس)

راز صدای «جن ها» در «ریگ جن» / آیا اجنه ها از بیابان ایران کوچ کردند

می‌گویند در منطقه ای از بیابان ایران به نام «ریگ جن» اجنه‌ها حضور دارند و حتی با یکدیگر صحبت می‌کنند و باعث اتفاقاتی برای گردشگرانی می‌شوند که به این منطقه بیابانی می‌روند، مباحثی که چهره ماندگار جغرافیای ایران به آن پاسخ می‌دهد.

عکس شماره 1 ⇩

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، ... «این کویر جن داره» ... جمله ای که هرزگاهی افرادی که برای تورهای بیابان و کویر گردی و سافاری یا وحش گشت (safari) به منطقه کویری و دارای تپه های ماسه ای (تلماسه) در کویر مرکزی ایران می روند می شنوند، ولی واقعاً این مکان محفلی برای اجنه ها است؟ حتی می گویند اجنه ها در این مکان با یکدیگر صحبت هم می کنند! ادعاهای که پرویز کردوانی - دکترای رشته عمران کویر از آلمان به آن پاسخ می دهد.

این چهره ماندگار جغرافیا در توضیح وجود اجنه در کویر مرکزی ایران که به «ریگ جن» معروف است، به تسنیم می گوید: وقتی افراد به منطقه ریگ جن می روند به دلیل شواهدی این تصور برای آنان بوجود می آید که این منطقه دارای جن است زیرا در این مناطق در داخل زمین فرو می روند و این رخداد زمانی رخ می دهد که کویر در مقاطعی خیس باشد و این تصور به وجود می آید که کویر جن دارد و اجنه این کار را انجام می دهند که باید عنوان کنم چنین چیزی حقیقت ندارد.

عکس شماره 2 ⇩
عکس   راز صدای «جن ها» در «ریگ جن» / آیا اجنه ها از بیابان ایران کوچ کردند

کردوانی در ادامه توضیح می دهد: الان در ریگ جن جاده ای به طول 70 کیلومتر کشیدند و خودروها می توانند وارد این منطقه شوند و افراد بر خلاف گذشته راحت تر می توانند به این منطقه بیابانی سفر کنند.

وی با بیان اینکه بنده خودم 50 سال پیش به ریگ جن سفر کردم و پس از آن نیز ده ها بار به این منطقه بیابانی رفته ام، درباره ادعای صحبت کردن اجنه در ریگ جن نیز توضیح می دهد: بنده خودم حتی شب هنگام در ریگ جن خوابیدم و ادعای صحبت کردن اجنه در ریگ جن نیز به دلیل برخورد شن ها است که صدای عین صحبت کردن ایجاد می کند و افراد تصور می کنند که اجنه با هم صحبت و گفت وگو می کنند.

عکس شماره 3 ⇩
عکس   راز صدای «جن ها» در «ریگ جن» / آیا اجنه ها از بیابان ایران کوچ کردند

این چهره ماندگار جغرافیا در ادامه عنوان می کند: البته الان دیگر آنقدر کویر خشک شده است که دیگر بحث خیس شدن بیابان مطرح نمی شود که افراد بخواهند در کویر فرو روند تا ذهنیت وجود "جن" پیش آید و جالب است الان که این اتفاق رخ نمی دهد باور دیگری به وجود آمده و عنوان می کنند که اجنه از این مناطق کوچ کردند! ولی در مجموع کویر علی الخصوص ریگ جن - اجنه ای ندارد و این اتفاقات فرو رفتن به دلیل کویر نمک زار و خیس است.

به گزارش تسنیم، ریگ جن منطقه ای کویری و دارای تپه های ماسه ای (تلماسه) در کویر مرکزی ایران است. این منطقه در جنوب سمنان، شرق دریاچه نمک، شمال انارک و غرب جندق قرار دارد. این منطقه به دلیل وسعت زیاد و نداشتن چشمه یا چاه آب در گذشته محل عبور کاروان ها نبوده و فقط در سال های اخیر چند گروه به آن منطقه رفتند.

عکس شماره 4 ⇩
عکس   راز صدای «جن ها» در «ریگ جن» / آیا اجنه ها از بیابان ایران کوچ کردند

ریگ جن منطقه ای کویری و پر از تپه های شنی و اطراف آن دارای باتلاق های نمکی است. این کویر در جنوب غربی و غرب دشت کویر، جنوب سمنان، جنوب شرق گرمسار، شرق پارک ملی کویر، شمال انارک و غرب جندق قرار گرفته است و وسعت تقریبی آن 3800 کیلومتر مربع است. هیچ گونه چشمه یا چاه آبی در این منطقه وجود ندارد.

عکس شماره 5 ⇩
عکس   راز صدای «جن ها» در «ریگ جن» / آیا اجنه ها از بیابان ایران کوچ کردند

در سال 1900 حدود 114 قبل سون هدین، کویرنورد بزرگ سوئدی از حاشیه غربی و جنوبی ریگ جن عبور کرد. او بعدها در کتاب کویرهای ایران به طور مفصل دربارهٔ ریگ جن نوشت. در سال 1930 آلفونس گابریل از جنوب ریگ جن گذشت. از 1376 تاکنون گروه هایی از کویر پیمایان با خودروهای بیابانی و حتی پیاده به نقاط مختلف ریگ جن رفته اند.

*****************************************

مسئول متن : داريوش و.

اجتماعی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

عيب می جمله چو گفتی هنرش نيز بگو ««« »»» نفی حکمت مکن از بهر دل عامی چندراز صدای «جن ها» در «ریگ جن» / آیا اجنه ها از بیابان ایران کوچ کردند (5 عکس)


TT / 0 --- TP / 0%

گردآوری شده توسط : داريوش و.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : اجتماعی
برچسب ها : اجنه , بیابان , ایران

مطالب مرتبط