صنایع دستی کُردها

صنایع دستی کُردهاتصویر و عکس صنایع دستی کُردها

کردستان اصلیترین استان کشور از لحاظ تولیدات نازک کاری است

صنایع دستی به عنوان بخشی از میراث فرهنگی و نمادی از نوع زندگی فرهنگی یک جامعه، همواره نکته توجه می باشد. به علت ویژگی زندگی سنتی در بسیاری از نقاط کردستان و نبود استیلای بخش صنعتی، هنوز صنایع دستی استان از لحاظ کیفیت و گستردگی در سطح کشور مطرح می باشد، به گونه ای که فرش و گلیم کردستان به همراه محصولات ظریفه مانند شطرنج شهرت جهانی یافته است.

اصلیترین صنایع دستی استان کردستان عبارتند از: نازک کاری چوب، دست بافی، خراطی، ساخت زینت آلات محلی، سوزن دوزی و روکاری، سفال سازی، حصیربافی، گیوه دوزی، نمدمالی و ساخت محصولات چرمی. دستبافی شامل سجاده، موج، شال، جاجیم، گلیم، گلیمچه و پارچه تیپی است که در بیشتر نقاط شهری و روستایی کردستان آماده میشود. زینت آلات شامل انواع دستبند، گردن بند، سینه ریز، النگو، سربند، حلقه ای و گوشواره است. نازک کاری با چوب شامل قوطی دخانیات، شیرینی خوری، کیف زنانه، سینی، بشقاب، آجیل خوری و… می باشد.(سعیدیان، 1369، 1023).

قالی و گلیم

بهره گیری از رنگ های گیاهی، مخلوط نقش و اصالت نقش، موجب خوب تری کیفیت قالی و گلیم استان کردستان شده است. شهر سنندج و بیجار اصلیترین مرکز تولید گلیم و قالی می باشد. شهرت جهانی فرش سنندج و اعتبار آن در میان بازارهای جهانی سبب شده است که در دائره المعارف بریتانیا که از معتبرترین دائره المعارف های دنیاست، عبارت « سنه» را که کردی سنندج است به نوعی قالی سرشناس ترجمه کرده اند.

محصولات نازک کاری

کردستان اصلیترین استان کشور از لحاظ تولیدات نازک کاری است. هنر نازک کاری مخلوط قطعات بسیار کوچولو از انواع چوب های توجه کرد شده طبیعی می باشد که با ظرافت ویژه در کنار هم قرار گرفته و موجب ایجاد شدن قطعات بسیار ظریف چوبی همانند قلمدان و سایر محصولات می گردد. علاوه بر نازک کاری، اروسی سازی، منبت و معرق سنندج نیز از شهرت و اعتبار برخوردار است.

جولایی ( نساجی سنتی )

کارگاه های تولید پارچه لباس کردی مردانه به جولایی سرشناس است. این پارچه ها ده سانتیمتر عرض و در حدود بیست و یک متر طول دارند. محصولاتی همانند جاجیم یا رختخواب پیچ و جانمازها هم حاصل کار جولاها می باشد که به صورت سنتی تهیه و به بازار عرضه می گردد.

کلاش

در مناطق کردنشین نوعی گیوه به نام کلاش تولید می شود که هماهنگی جالبی با لباس کردی دارد. رویه این کفش از نخ پنبه ای بافته شده و زیره آن از پارچه ی فشرده شده ساخته شده است، به همین علت کفشی بسیار سبک، نرم، قابل انعطاف و متناسب با محیط کوهستانی است. تولید کلاش در اصل ویژه به اورامان بوده ولی اکنون در تمام شهرهای کردستان تولید می شود.

ساخت ابزار و آلات موسیقی

پیشرفت ساخت صنایع دستی چوبی به علت وجود چوب درختان جنگلی مرغوب و استعداد فراوان در زمینه آموزش و آموزش موسیقی ایجاب کرده استان کردستان به یکی از مناطق عرضه لوازم موسیقی، به مخصوص موزیک کلاسیک مبدل شود که نمونه آن ساخت دف، دیوان، تار، سه تار، ویولن، قانون و سنتور می باشد. سایر صنایع دستی استان عبارتند از: زرگری سنتی، سفالگری، ساخت مصنوعات چرمی، کارددوزی و خراطی ( استانداری کردستان، 1389 ).

شاخص ترین تولیدات صنایع دستی استان کرمانشاه نیز عبارتند از: گلیم، قالی، گیوه و سازهای سنتی. در کنار آن ها صنایع دستی دیگری نیز وجود دارد، از جمله: جاجیم بافی، چاقوسازی و ابزارآلات فلزی، قلم خانمی منبت، معرق، پارچه دستباف، نازک کاری چوب و ریزه کاری چوب، نمدمالی، مصنوعات چرمی، ساخت زیورآلات محلی، چیغ بافی، فلزکاری، دوخت های سنتی( رودوزی) گلیم گل برجسته، سفالگری، دیزاین سنتی، سبدبافی، نساجی ( موج بافی و اهرامی بافی )، تراش شیشه، رنگرزی سنتی، دیزاین فرش، تذهیب، نگارگری، خراطی و مجسمه سازی.

**لطفا نظر خود را در مورد سايت سرزه در انتهاي صفحه بنويسيد**

نگارش: شرمين م.

هنرهای سنتی در بخش فرهنگی و هنری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

کاهل روی چو باد صبا را به بوی زلف
««« »»»
هر دم به قيد سلسله در کار می‌کشی

صنایع دستی کُردها

TT / 48 — TP / 7%

نظر دهید