به چه صورت معضل حافظه کم در گوگل اندروید و iOS را از بین بریم؟! (4 عکس)

چگونه مشکل حافظه کم در اندروید و iOS را برطرف کنیم؟!

عکس شماره 1 ⇩

همه ما می دانیم که مقدار حافظه در دسترس تلفن های همراه از آنچه مخابره می شود کمتر است، به این علت که قسمتی از این حافظه به Operating System سیستم عامل و فایل های دستگاه ای اختصاص پیدا میکند. پس اگه از فقدان حافظه عذاب میکشید، در این مقاله با ما همراهی کنید.

کلیک – حتما تاکنون برای شما هم رقم خورده که از هشدارهای گاه و بیگاه دستگاهتان در رابطه با فقدان حافظه کلافه شده باشید. به طور مثال، قصد جدید منتقل کنی یک نرم افزار یا کل Operating System سیستم عامل را دارید و اتفاقا مقدار محیط آزاد حافظه شما ظاهرا بیشتر از حجم مورد نیاز است، اما دستگاه به خاطر فقدان فضا از این جدید منتقل کنی ممانعت می کند!

اگرچه در ظاهر محیط موجود بیشتر از حجم نرم افزار مورد نظر شما است، اما در واقع خود Operating System سیستم عامل هم برای پردازش عملیات نصب نرم افزار به مقداری فضا نیاز دارد و به این سبب است که در چنین مواقعی با پیغام خطا در رابطه با حافظه روبرو می شویم.  در ذیل با راهکار رویارویی با چنین حالتهایی در Operating System سیستم عامل گوگل اندروید و iOS آشنایی پیدا خواهیم کرد.

وقتی گوگل اندروید حافظه کم می آورد!

برنامه های اندرویدی به سه نوع از حافظه بهره میگیرند. فضایی برای خود نرم افزار، فضایی برای داده های نرم افزار و فضایی برای ذخیره داده های مخفی یا همان کَش. احتمالاً بتوان نقل کرد از نام مورد سوم هم پیداست که احتمالاً مشکل آفرین خواهد بود و اتفاقا چنین هم هست! کش ها از دید گوگل اندروید معمولا به عنوان محیط خالی انتخاب میشوند و کاربر را به غلط می اندازند. پس در زمان دریافت خطای فقدان حافظه، زدودن این داده های مخفی نرم افزار ها قادر هست به عنوان یکی از راه های اثرگذار قلمداد شود. البته نحوه اجرای این راه بستگی به نسخه گوگل اندروید شما و کمپانی معمار دستگاه شما دارد. اما با این حال، کلیّت این داستان چیزی همانند مراحل زیر است:

 1. به تنظیمات دستگاه و بخش برنامه های نصب شده یا مدیریت برنامه ها بروید.
 2. با حرکت به چپ یا راست به زبانه دانلود شده ها برسید. در این حال، لیستی از برنامه های نصب شده تان همراه با فضایی که اشغال کرده اند را نگاه خواهید کرد.
 3. بر روی بیشتر یا منو کلیک کرده و منظم سازی به واسطه سایز را بر گزینید. با این کار برنامه های شما بر حسب فضایی که اشغال کرده اند از پرحجم به کم حجم منظم می شوند.
 4. بر روی یک نرم افزار کلیک کنید. در پنجره گشوده شده، در بخش حافظه قادر هستید مقدار محیط اشغال شده توسط این نرم افزار و داده های آن را بینید. در اینجاست که باید به سراغ تطهیر کش یا همان داده های مخفی بروید. البته داده های اصلی برنامه هم قابل تطهیر می باشند که چنین کاری در اکثر نکات اصلا توصیه نمی شود.
 5. این کار را برای هر برنامه ای که صلاح می دانید تکرار کنید.

عکس شماره 2 ⇩
عکس به چه صورت مشکل حافظه کم در گوگل اندروید و iOS را از بین بریم؟!

در Operating System سیستم عامل گوگل اندروید البته راه دیگر و راحت تری هم برای تطهیر این داده های اضافی وجود دارد:

 1. تنظیمات را گشوده و به بخش حافظه بروید. این بخش به تفصیل به شما نمایان میکند که چقدر از حافظه توسط چه نوع داده هایی اشغال شده اند.
 2. بر روی گزینه ای همچون اطلاعات روی حافظه مخفی یا Cached Data لمس کنید و اگه قصد حذف آنها را دارید، پیغام به تصویر کشیده شده را تایید نمایید.

عکس شماره 3 ⇩
عکس به چه صورت مشکل حافظه کم در گوگل اندروید و iOS را از بین بریم؟!

معمولا در تلفن های اندرویدی غیر پرچمداری که از کارت حافظه خارجی حمایت می کنند به خاطر کاهش مخارج خاتمه یافته دستگاه، شاهد حافظه داخلی بسیار کمی می باشیم. این مساله ایجاب میکند که کاربران چنین سیستم هایی معضلات به نسبت زیاد تری هم داشته باشند. چراکه به هر حال بسیاری از فایل های دستگاه ای و حتی نرم افزار ها می باشند که صرفا با حافظه داخلی سروکار دارند و بود و عدم حافظه خارجی فرقی به حالشان ندارد. این مورد اگرچه برای ما اذیت کننده است، اما علل فنی ویژه خودش را هم دارد که اصلی ترین آنها، ازدیاد امنیت و پایداری دستگاه است. اما به هر حال، در چنین موقعیتی چه باید کرد؟

برای نصب یک نرم افزار جدید یا جدید منتقل کنی آن در این وضعیت، در حالیکه راه های بالا افاقه نکند، ترفندی جز حذف بعضی برنامه های کم کاربرد و غیر لازمتان ندارید. راه دیگر، دقت به قابل جابجایی بودن بعضی برنامه ها است، چراکه بعضی از برنامه ها می باشند که به شما اجازه انتقالشان به کارت حافظه خارجی را می دهند. این قابلیت از صفحه برنامه در تنظیمات قابل مشاهده است. اگه چنین توانایی ای برای بعضی برنامه ها موجود بود و همچنان مشکل حافظه هم داشتید، در انجام این جابجایی درنگ نکنید.

البته نمی شود از یاد برد که راه های حرفه ای تری هم برای برطرف سازی مشکل فقدان حافظه در گوگل اندروید وجود دارند که فراگیری آنها نیازمند داشتن تجربه و دانستن یک سری پیش احتیاج ها است.

به هر حال، دفعه بعد که قصد خرید یک موبایل کردید حتما تلاش کنید به فکر حافظه داخلی بالای ۱۶ یا ۳۲ گیگابایت باشید!

وقتی iOS به خاطر فقدان حافظه، جدید منتقل کنی نمی شود!

خوشبختانه گرفتاری ها و پیچیدگی های iOS در زمینه حافظه، کمتر از گوگل اندروید است، مخصوصا وقتی که برخلاف گوگل اندروید، داده های مخفی یا کش ها را محیط خالی گمان نمیکند و پیش از جدید منتقل کنی هر یک از برنامه ها، از چندین و چون فضاهای خالی حافظه اش آگاه است.

با این حال، هنوز هم یک مشکل البته کوچک وجود دارد. صحیح در زمان ارائه نسخه هفتم این Operating System سیستم عامل بود که کاربران نسخه ششم آن برای دریافت این جدید منتقل کنی با یک مشکل جدید روبرو شدند؛ عدم وجود حافظه کافی برای جدید منتقل کنی Operating System سیستم عامل.

داستان از این قرار بود که در دستگاه، حافظه کافی برای دریافت جدید منتقل کنی موجود بود، اما فضایی برای پردازش فرایند جدید منتقل کنی عدم. به این سبب بود که کمپانی اپل در نسخه هشتم سیستم عاملش، محیط مورد نیاز برای این فرایند را کم کرد؛ اما احتمالاً هنوز هم کسانی باشند که وقتی به چنین معضلی گرفتار شوند. برای آزاد سازی فضا در این Operating System سیستم عامل، دو راه ساده وجود دارد.

راه نخست آن است که عکس ها و تصاویر، فیلمها یا داده های بیهوده و غیر لازمتان را کنار زنید تا به محیط مورد نیاز برای جدید منتقل کنی که حدود ۶ گیگابایت است دسترسی یابید. برای انجام این کار:

 1. دستتان را روی یک آیکن روی صفحه اصلی نگه دارید تا آغاز به کوتاهی کند.
 2. نشانه ضربدر را برای حذف نرم افزار مربوطه تان لمس کنید تا خود نرم افزار و تمام داده های مرتبطش کنار زده شوند.
 3. با فشردن دکمه منزل، عملیات انتها پیدا میکند.

راه بعدی، حذف داده ها و اطلاعات نرم افزار ها است:

 1. به تنظیمات بروید.
 2. گزینه General و بعد از آن Usage را بر گزینید.
 3. بعد از آن Manage Storage را بر گزیده و چندین ثانیه برای بار گزاری کامل اطلاعات چشم انتظار باشید تا لیستی از برنامه ها و محیط اشغال شده توسط آنها نشان داده شود.
 4. وجود نشانه < در="" کنار="" هر="" گزینه="" بیانگر="" آن="" است="" که="" فایل="" های="" آن="" نرم="" افزار="" قابل="" حذف="" شدن="" می="" باشند.="" روی="" آنها="" برای="" پی="" بردن="" به="" جزئیات="" شان="" کلیک="">
 5. گزینه Edit را بفشارید و برای حذف هر کدام از فایل ها، بر روی نشانه سرخ موجود در جوار آن لمس کنید. مد نظر گرفته باشید که این فایل ها بعدا از طریق iCloud قابل بازیابی نمی باشند، مگه فیلم ها یا کتاب هایی که از آیتیونز خریداری شده باشند که در این حالت بعدا مجدداً قابل دریافت اند.
 6. بعد از اتمام کار بر روی Done کلیک کنید.

عکس شماره 4 ⇩
عکس به چه صورت مشکل حافظه کم در گوگل اندروید و iOS را از بین بریم؟!

و اما در نهایت می رسیم به راهی امن تر که برای نصب به روزرسانی های iOS خوب تر است و خطر حذف و از دست دادن فایلها را هم به دنبال ندارد: بهره گیری از یک رایانه و نرم افزار iTunes.

 1. درحالی که iTunes روی رایانه شما در حال اجراست و به اینترنت متصل هستید، دستگاه iOS خود را با کابل به آن متصل کنید.
 2. دستگاهتان را از بین لیست به نمایش درآمده بر گزینید و به بخش General بروید.
 3. گزینه Back Up Now را برای پشتیبان گیری از داده هایتان بر روی سرویس iTunes بر گزینید. از یاد نبرید که برای ازدیاد امنیت، تیک Encrypt Device را فعال کرده باشید.
 4. وقتی عملیات پشتیبان گیری به اتمام رسید، بر روی Check for Updates کلیک کنید. اگه جدید منتقل کنی موجود بود، اقدام به نصب آن کنید. مزیت این راهکار آن است که لازم به محیط اضافه برای پردازش فرایند جدید منتقل کنی نیست و این کار بر عهده رایانه شما قرار دارد.

****************

تهیه شده توسط: آذرخش س.

تبلت و موبایل در بخش آموزش و ترفند سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بيا به ميکده و چهره ارغوانی کن ««« »»» مرو به صومعه کان جا سياه کارانندبه چه صورت معضل حافظه کم در گوگل اندروید و iOS را از بین بریم؟! (4 عکس)


TT / 442 --- TP / 31%

گردآوری شده توسط : آذرخش س.
تاریخ گردآوری : 2017-01-11
در دسته بندی : تبلت و موبایل
برچسب ها : برطرف , اندروید

مطالب مرتبط