به چه صورت طرح کسب و کارم را بنگارم؟

چگونه طرح کسب و کارم را بنویسم؟

نگاشتن طرح کار و کسب فکرهای تازه ای را در ذهن شما بوجود مییاورد و چنانچه سبکی اصولی آماده کنید جاده افتتاح کار و کسب مدِنظرتان برایتان ترسیم می شود و افزون بر این قادر هست در قانع کردن سرمایه گذاران و متخصصان بانک برای دریافت وام بسیار کمک کننده باشد.
ماهنامه معیشت: نگاشتن طرح کار و کسب فکرهای تازه ای را در ذهن شما بوجود مییاورد و چنانچه سبکی اصولی آماده کنید جاده افتتاح کار و کسب مدِنظرتان برایتان ترسیم می شود و افزون بر این قادر هست در قانع کردن سرمایه گذاران و متخصصان بانک برای دریافت وام بسیار کمک کننده باشد.

1. بازار های هدف خود را تشخیص دهید

انتخاب بکنید که کدامین پارت از جمعیت محلی یا حتی سایر نقاط دور دست تر درپی بهره گیری از محصولات یا خدمات شما هستند؟ برای این کار حدس و گمان و رای زنی با دوستان کافی نیست و میبایست تحقیقات دقیق تری را آغاز کنیم. افزون بر این میبایست از دیدگاه فردی که از بیرون به طرح شما می نگرد هم بهره گیرید. نکات زیر را انتخاب بکنید:

- آیا واقعا بازاری معقول و قابل اطمینان برای محصول شما یافت می شود؟
- مشتریان بالقوه در چه رده سنی هستند؟

سبک زندگی آنها چطور است؟

- آیا واقعا محصول شما دست کم برای یک گروه خاص از افراد گیرا است؟
- آیا واقعا تنها افراد پولدار قادر به خرید آن خواهندبود؟
- آیا واقعا مشتری ارمانى شما در ناحیه خاصی میزید؟

2. حجم بالقوه بازار پیش رویتان را برآورد بکنید

این بسیار مهم است که به صورت تخصصی به تولید محصول برای طیفی خاص از افراد بپردازید و در آن حوزه تولیدی متمایز و مرغوب سازید؛ مثلا چنانچه شما صابون میسازید، قادر هستید همه اشخاصی را که در دنیا نیازمندند برای شست و شوی خود از صابون بهره گیرند بازار هدف خود گذارید؛ اما آیا واقعا نیاز یک مکانیک و نیاز یک خردسال بایکدیگر شبیه اند و می توان با یک محصول به نیاز هر دو جواب گفت؟ بهره گیری از اطلاعات آماری قادر هست کمک بزرگی به ما بکند. در مثال صابون می میبایست قدری به این نکات دقت کنیم:

- چندین در صد از اشخاصی که ما قادر هستیم محصولمان را به آنها عرضه کنیم بزرگ سال اند؟ یا چقدر از آنها زیر هشت سال دارند؟
- مصرف صابون هر فرد در بازه زمانی یک ساله یا یک ماه چقدر است؟
- ما می توانیم چقدر از سهم بازار را کسب بکنیم؟
- در صورت وارد شدن ما به بازار عکس العمل سایر رقیب ها چطور خواهدبود؟

3. احتیاج های نخستین کمپانیتان را تشخیص دهید

آیا واقعا در نظر دارد کمپانی بزرگی راه بیندازید یا دوست دارید در آغاز امر تنها به صورت تک نفره و با افتتاح یک خط تلفن در محل حیاتتان کسب و کاری تازه را آغاز کنید؟ کاملا معلوم است که مقدمات کار و احتیاج های ما برای دو نکته ای که گفتیم از زمین تا آسمان فرق می دارد. میبایست فهرستی از نکاتی که به آنها نیاز خواهیم یافت، آماده کنیم. این موارد امکان می دارد ملموس و قابل مشاهده باشند، مانند محل کار، میز، صندلی و... یا ناملموس مانند وقت لازم برای یافتن مشتری یا پیشرفت کیفیت محصول یا خدمتی که در اختیار قرار میدهیم.

4. نمونه هایی از کالای خود آماده کنید

بهتر است با دقت انبوه نمونه هایی مرغوب برای ارائه به مشتریان جدید آماده کنید تا به کمک آنها نظر مشتریان بالقوه خود را جلب کنید. چک کنید که به چه نکاتی نیاز دارید؟ احتمالاً در این جاده برای پژوهش و توسعه به منابع مالی نیاز داشته باشید یا برای تولید محصول به کمک چندین کارمند یا دستیار احتیاج داشته باشید یا در دیزاین ظرف تولیدتان میبایست از یک مهندس یا طراح کمک بگیرید؛ در هر حال از هیچ کوششی دریغ نکنید. نکته بسیار مهم این است که در تولید محصول استانداردها را مراعات کنید. مراعات استاندارد از دو جنبه کار شما را راحت می کند: ابتدا اینکه قادر هستید اعتماد مشتری ها را جلب کنید و دوم اینکه درست به انجام رساندن هر مرحله کار شما را در مرحله بعدی آسان می کند.

5. جاهای موردعلاقه برای کار و کسب خود را تشخیص دهید

بهتر است ابتدا به بنگاه های املاک سری بزنید و با محیط کلی بازار آشنایی پیدا کنید. قادر هستید پیش بینی بکنید که لازم است تا چه مقداری برای کرایه مکان هزینه کنید. امکان می دارد این مرحله قدری ناامیدکننده باشد؛ اما شما ناامید نشوید. احتمالاً بتوانید با جست و جوی بیشتر جاای معقول پیدا بکنید. در بعضی موارد هم لازم است ریسک را بپذیریم و برای استقرار در جاای معقول، حسابی هزینه کنیم؛ اما در عوض امکان می دارد این کار به برگ برنده ما مبدل شود. تجربه نمایان کرده است که گاهی چنانچه محل کار ما بسیار نوین و خیره کننده باشد، یا اینکه بسته بندی محصولاتمان بسیار باکلاس و لوکس باشد، تقاضا برای بهره گیری از محصول یا خدمتی که ارائه میدهیم، شدیدا تحت اثر قرار می گیرد. چنانچه دوست دارید خوب پول دربیاورید میبایست زیرکانه و به جا سرمایه گذاری کنید.

6. هزینه افتتاح کسب و کارتان را معلوم کنید:

تمام مخارجهای محسوس و غیرمحسوس برای افتتاح کار و کسب را در فهرستی برای خود شما بنگارید. مبلغی را هم برای موارد لازم یا غیرمترقبه حدس زنید. با خود شما اندیشید که آیا واقعا برای آغاز کار مثلا به چندین رایانه توسعه یافته نیاز دارید یا قادر هستید با یک خط تلفن روی میز کارتان به امور رسیدگی کنید. هر عنصری را که حقیقتا نیاز دارید در لیست خود وارد کنید؛ اما لازم نیست که در تخمین هزینه ها دشوار گیرانه عمل کنید، بلکه میبایست در این مورد خوش بینی باشید. چنانچه برآورد شما غیرمنطقی به چشم مییاید، قادر هستید گزینه های دیگری را جانشین کنید و مخارجتان را از نو برآورد بکنید. در آغاز کار لازم نیست زیاد به خود شما دشوار بگیرید. قادر هستید با موارد لازم آغاز به فعالیت کنید. نکاتی را که در توان شما است آماده کرده و کار را آغاز کنید. حال به خوبی میدانید که به چه مقدار بودجه برای افتتاح کسب و کارتان نیاز دارید.

7. از دیدگاه یک سرمایه گذار به داستان بینید

چنانچه شما می خواستید در تولید تولیدی سرمایه گذاری کنید خواستید چه اطلاعاتی را دارا باشید اطلاعات سودمند و قابل اطمینانی را گردآوری نمایید و در اختیار سرمایه گذاران گذارید. اهمیتی نمی دارد که این اطلاعات کاملا در چارچوب علمی باشند یا اینکه به زبان فنی و تخصصی آماده شده باشند، بلکه مهم این است که این اطلاعات بتواند به سرمایه گذار یاری رساند و اعتماد وی را به برنامه جلب کند. همانگونه که گفتیم چنانچه مراحل را به خوبی گذرانیم و استانداردها را مراعات کنیم، بسیار ساده تر قادر هستیم سرمایه گذار یا مشتری را برای شراکت یا خرید ترغیب کنیم.

8. شناسایی سرمایه گذاران بالقوه

بانکها و سایر سرمایه گذاران بخاطر باحال بودن ایده شما یا شخصیتتان به شما وام نخواهندداد. آنها از دستور کارها و راهکارهای خاص کنترل ریسک بهره میگیرند و کارایی و بازدهی برنامه شما را با جدیت چک میکنند. سرمایه گذاران معمولا سرمایه شرکت، ظرفیت آن، وثیقه های در دسترس، خصوصیتهای شرکت و شروط آن را انتخاب میکنند.

پس میبایست تلاش کنیم که موارد نقل شده را به خوب ترین اوضاع منتقل بکنیم تا در جلب نظر سرمایه گذاران و کسانی که به صورت بالقوه قادر هستند در تامین مالی به ما یاری رسانند پیروز شویم.

--- لطفا نظر خود را در مورد سايت سرزه در انتهاي صفحه بنويسيد ---

نگارش توسط : سهراب ه.

موفقیت و شادکامی در بخش خانه و خانواده سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بدان سان سوخت چون شمعم که بر من ««« »»» صراحی گريه و بربط فغان کردبه چه صورت طرح کسب و کارم را بنگارم؟


TT / 398 --- TP / 32%گردآوری شده توسط : سهراب ه.
تاریخ گردآوری : 2018-04-11
در دسته بندی : کارم
برچسب ها :
مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :