طالبان در مذاکره با دولت کابل خواسته هایی مشابه حزب اسلامی را مطرح کرده است

طالبان در مذاکره با دولت کابل خواسته هایی مشابه حزب اسلامی را مطرح کرده است

یک مقام دولتی افغانستان باوجود رد طالبان، مذاکرات پنهانی دولت کابل با این گروه را تأیید کرد و گفت که در این گفت‌وگوها خواسته‌هایی مشابه با حزب اسلامی حکمتیار مطرح شده است.

به گزارش دفتر منطقه ای خبرگزاری تسنیم، با وجود اینکه گروه طالبان مذاکرات پنهانی این گروه با دولت کابل در دوحه قطر را رد کرده است اما یک مقام دولت افغانستان در گفت وگو با رادیو آزادی این گفت وگوها را تأیید کرد.

پیش از این، روزنامه گاردین گزارش داده بود که از زمان توقف گفت وگوهای صلح در پی کشته ملا اختر منصور رهبر سابق طالبان افغان، این مذاکرات اولین گفت وگوهایی است که میان این گروه و دولت کابل صورت گرفته است.

براساس این گزارش، «ملا عبدالمنان آخند» برادر ملاعمر نیز در مذاکرات پنهانی اکتبر و سپتامبر طالبان و دولت افغانستان در قطر حضور داشته است.

گفته می شود ملا عبدالمنان آخند با «معصوم استانکزی» رئیس امنیت ملی افغانستان دیدار و گفت وگو کرده است.

یک منبع در دفتر سیاسی طالبان در قطر به رادیو آزادی گفت که طالبان در این مذاکرات تقاضا کرد که این گروه به عنوان یک جنبش سیاسی به رسمیت شناخته شود، رهبران این گروه از فهرست سیاه سازمان ملل متحد خارج شود و زندانیان آنها آزاد شوند.

این در حالی است که حزب اسلامی حکمتیار نیز در جریان مذاکرات صلح با حکومت وحدت ملی نیز چنین خواسته هایی را مطرح کرده بود.

یک منبع طالبان نیز خبر داده که «ملا یعقوب» پسر ملا عمر نیز به احتمال زیاد بزودی به گروه دوحه خواهد پیوست.

به گفته این عضو شورای کویته، در این مذاکرات هیچ مقام پاکستانی حضور نداشت اما یک دیپلمات ارشد آمریکایی با دیگر طرفها مذاکره کرده است.

از سوی دیگر، «محمد سهیل شاهین» عضو ارشد و سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گزارش اخیر «گاردین» مبنی بر مذاکرات طالبان با دولت افغانستان در دوحه را رد کرد.

«هارون چخانسوری» سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان و «اسماعیل قاسمیار» عضو شورای عالی صلح نیز از دیدارهای ستانکزی با طالبان ابراز بی خبری کردند.

**نظرات شما کاربران عزيز براى ما بسيار مهم و سازنده خواهد بود**

نگارش: سايه ض.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

به هواداری او ذره صفت رقص کنان ««« »»» تا لب چشمه خورشيد درخشان برومطالبان در مذاکره با دولت کابل خواسته هایی مشابه حزب اسلامی را مطرح کرده است


TT / 0 --- TP / 0%

گردآوری شده توسط : سايه ض.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : بین المللی
برچسب ها : طالبان , مذاکره , مشابه , کابل

مطالب مرتبط