طریقه پس انداز کردن برای زمان بازنشستگی (3 عکس)

شیوه پس انداز کردن برای دوران بازنشستگی
اوضاع صندوق های بازنشستگی داخل کشور تمجیدی ندارد. شروط اقتصادی هم به گونه ای است که بسیاری از افراد بالای 50 سال را دلواپس اوضاع بازنشستگی و سود خود کرده است.

همه این عوامل دستبدست همدیگر داده اند تا مسئله ای با عنوان برنامه ریزی اقتصادی برای سنین بازنشستگی اهمیت زیادی یابد. حادثه ای که احتمالاً کمتر کسی به آن اندیشیدند ولی بنا بر بی ثباتی اقتصاد و غیرقابل پیشگویی بودن بازار ها، امری حیاتی به چشم مییاید.

برای اینکه در جریان راهکارهای برنامه ریزی و قانون های اقتصادی در سن بازنشستگی قرار بگیرید ما دو زمان قبل از بازنشستگی یعنی 50 تا 60 و زمان بعد از بازنشستگی یعنی 60 تا 70 سال را محاسبه کرده ایم و برای هر کدامین از آن ها پیشنهاد اقتصادی و برنامه ریزی خاصی برایتان انتخاب کرده ایم. از راهکارهای پس انداز گرفته تا راهکارهای محاسبه سرمایه لازم برای بازنشستگی و البته راههای افزایش این سرمایه لازم. چنانچه هنوز فکری به حال زمان بازنشستگی خود نکرده اید خوب تر است کمی بیشتر با ریزه کاری های آن آشنایی پیدا کنید تا بتوانید این زمان شیرین را بی دردسر و دلهره گذرانید.

تصویر شماره 1 ⇩

راهکارهای پس انداز کردن

50 تا 60 سالگی، کار و پس انداز

به صورت متوسط سن بازنشستگی در جهان حدود 64.2 برای آقایان و 64 برای بانوان برآورد شده است. البته این داخل کشور خیلی مصداقی ندارد. به این علت که سن بازنشستگی مردم کشورمان بعلت مقررات سابق تقریبا حدود 55 سال است. ولی بنا بر مقررات تازه، این سن به محدوده 60 سال رسیده و بنا بر آن قادر نیستید زیر این سن بازنشسته شوید. پس بایستی در سن 50 سالگی فکر بازنشستگی را از سر بیرون کرده و درپی پس اندازی برای 60 سالگی و سپس باشید. معمولا حدود نصف جمعیت سالمند قبل از بازنشستگی کامل کار را بعلت بیماری و معضلات بی خیال میشوند. همچنین حدود یک سوم هم به حدی از تمکن مالی می رسند که دیگر برایشان بازنشستگی کامل خیلی اهمیتی نداشته و قادر هستند به سادگی روی پای خود بایستند. با این حال بایستی حساب و کتاب کار را مراعات کرد. ولی چطور؟

سرمایه کافی برای بازنشستگی دارید؟

به صورت متداول و به واسطه استانداردهای بین المللی، ذکر میکنند شما بایستی در 50 سالگی معادل 5.2 برابر سود سالیانه تان پس انداز داشته باشید. یعنی فرض کنیم شما اکنون در 50 سالگی ماهی دو میلیون تومان سود دارید. یعنی سالانه حدود 24 میلیون پول در می آورید. چنانچه میخواهید در زمان بازنشستگی فشار زیادی به شما وارد نشود، بایستی حدود پنج برابر این مبلغ یعنی حدود 120 میلیون تومان پس انداز و یا سرمایه داشته باشید. معمولا در این روش این مسئله را انتخاب میکنند که شما حدود 80 در صد سرمایه خود را به صورت انتقاد دارا نبوده و به صورت منزل و یا سرمایه غیرنقدی دیگری از آن سودمند میشوید.

با چه فرمولی پس انداز را بیشتر کنید

فرض میکنیم شما قبل از سن 50 سالگی می باشید و هنوز به سن کهنسالی و یا بازنشستگی نزدیک نشده اید. طبق نظر متخصصان مالی چنانچه بنا بر همان عدد 5.2 که نقل کردیم، پس انداز کافی ندارید خوب تر است در هر سال حدود 18 تا 20 در صد سود خود را پس انداز کنید. برای اشخاصی که وارد 50 سالگی شده اند این عدد توصیه ای حدود شش در صد است. مسلما این عددها ایجاب میکنند شما کمتر خرج کرده و یا زندگی دشوارتری داشته باشید. ولی بنا بر اهمیت زمان بازنشستگی و دشواری آن معمولا متخصصان پیشنهاد میکنند از طریق جمع و جور کردن زندگی به این اعداد رسید تا بعدا گرفتار گرفتاری های بزرگ تری آشامید. مثلا سفارش میکنند بنا بر رفته فرزندها از منزل، منزل خود را به فروش رسانده و مکان کوچولوتری بگیرید یا اینکه عادات خرید و خوراکی خود را تغییر دهید تا پول زیاد تری در جیب شما بماند.

چطور برای این کار انگیزه یابیم

مطمئنا به هر کسی نقل بکنید از همین الآن 20 در صد سود خود را برای آتیه بی خیال بشو، به سادگی آن را پس میزند و تلاش میکند بیشتر به فکر اوضاع امروز خود باشد تا بازنشستگی. به همین خاطر معمولا کسانی که مشورت مالی می دهند، برای افراد یک حساب و کتاب ساده میکنند و تصویری از آتیه جلو روی آن ها می گذارند که احتمالاً تاکنون متوجه آن نشده بودند. معمولا متخصصان مالی سن امید به زندگی را گوشزد میکنند. مثلا فرض کنید شما در سن 60 سالگی بازنشسته می شود.

بنا بر سن امید به زندگی حدود 80 تا 83 سال داخل کشور، شما حدود 20 سال دیگر زنده می باشید. افزون بر آن چنانچه زوج می باشید به احتمال 47 در صد یکی از شما تا 90 سالگی هم عمر خواهد کرد. این یعنی تقریبا 30 سال دیگر جلو روی شما است و بایستی برای آن اندوخته ای داشته باشید. این مورد را هم انتخاب بکنید که با این که بعضی مخارج شما در این سنین کمتر می شود ولی موضوعهای درمانی و غیره به تنهایی این افت هزینه ها را جبران کرده و خرج سنگین تری روی دست شما می گذارند.

تصویر شماره 2 ⇩
تصویر نحوه پس انداز کردن برای زمان بازنشستگی

متخصصان مالی سن امید به زندگی را گوشزد میکنند

روش خرج کردن شما چطور می شود؟

روند خرج کردن سالمندان در سن 60 تا 90 سالگی یک شکل ته خنده دارد. متخصصان مالی به آن ذکر میکنند «خنده خرج کرد بازنشسته ها». به این علت که نمودار آن شکل یک خنده است. در آغاز بازنشستگی بنا بر تفریحات و مسافرت های خیلی خرج زیاد است. سپس بازنشسته ها متوجه می شوند که چطور پولشان در حال هدررفتن است و به همین خاطر خرج تا حدی کمتر می شود و مجدد در پایان بازنشستگی بعلت مریضیها و غیره، خرج شما زیاد میشود.

این خرج کردها به گونه ای هستند که بیشتر افراد در این سن اصلا متوجه گردش مالی خود نشده و به یک نوع بی حساب و کتاب تر خرج میکنند. بنا بر این شروط معمولا دو راه جلو روی شما قرار می گیرد. یا اینکه توسط برنامه، سایت و یا هر چیز دیگر خرج‌کرد خود را مهار کنید و یا اینکه قبل از دستیابی به سن 60 سالگی تلاش کنید حدود 70 در صد مقدار پس انداز بازنشستگی (همان 5.2 برابر خود را به عنوان یک حامی مالی داشته باشید.

60 تا 70 سال، استراحت در بازنشستگی

هنگامی که به بازنشستگی خود نزدیک می شوید، دیگر هنگامی که برای پس انداز و غیره نخواهید داشت. به همین خاطر خوب تر است از این چند مسئله اساسی که در ذیل ذکر میکنیم مطمئن شوید.

مخارجهای مخفی بازنشستگی زودتر از موعد را مد نظر گرفته باشید

بدیهی است که چنانچه زودتر از موعد بازنشسته شوید، پس اندازهایتان بایستی دوام زیاد تری داشته باشند و بتوانند سالهای زیاد تری کفاف مخارجهای شما را بدهند. افزون بر این، چنانچه زودتر از دستیابی به سن کامل بازنشستگی، بازنشسته شوید، حقوق و فواید بازنشستگی و بیمه شما افت پیدا میکند. حتی در بعضی نکات احتمالاً نتوانید ادعای دریافت فواید بازنشستگی داشته باشید و مجبور می شوید تمام پس اندازها خود را برای امرار معاش خود هزینه کنید؛ پس تا پیش از آنکه تصمیم خود را برای بازنشستگی زودتر از موعد عملی کنی، این هزینه ها را حتما لحاظ کنید.

تصویر شماره 3 ⇩
تصویر نحوه پس انداز کردن برای زمان بازنشستگی

خوب تر است با فعالیت کردن پس انداز خود را زیاد کرده و برای مواقع نا آرامی آماده باشید

چنانچه هنوز به ارقام ارمانى خود دست پیدا نکرده اید

احتمالاً برای بازنشستگی به سایز کافی پول و پس انداز داشته باشید تا بتوانید به نحوه دلخواهتان زیید اما در پاسخ به این پرسش نامدار که «برای بازنشستگی چقدر پس انداز کافیست؟» پاسخهای گوناگونی یافت می شود. یکی از راهکارهای شایع این است که به سایز ای پس انداز کنید تا بتوانید از همه منابع درآمدی بازنشستگی خود، به مقدار 80 در صد از سود قبل از بازنشستگی تان را به دست آورید؛ پس چنانچه تا موعد بازنشستگی خود منتظر مانید، می توانید اطمینان داشته باشید که بخش بیشتر این سود از حقوق و فواید بازنشستگی تامین می شود اما چنانچه پیش از موعد بازنشسته شوید، بیشتر منابع درآمدی شما به پس اندازهایتان محدود میشود.

اوضاع مالی را تحت تست دلهره گذارید

در بسیاری از کشور ها از جمله کشور خودمون معمولا اوضاع اقتصادی حالت ثابتی نداشته و سال به سال در حال تغییر است. به همین خاطر خوب تر است خود را برای شروط سخت هم تهیه کنید. مثلا انتخاب بکنید که درآمدتان در این سال ها کمتر خواهدشد و یا بایستی بعلت یک بیماری و یا معضلی پول زیادی خرج کنید. لازم نیست خیلی هم داستان را برای خود سخت کنید. در همین حد که طی پنج سال با این پس اندازتان دوام بیاورید کفایت می کند. ولی چنانچه نگاه میکنید در این اوضاع قادر نیستید به زندگی ادامه دهید، خوب تر است با فعالیت کردن پس انداز خود را زیاد کرده و برای مواقع نا آرامی آماده باشید.

بازنشستگی را عقب بیندازید

چنانچه به آن مقدار پس اندازی که بایستی نرسیده اید ولی هنوز فعالیت کرده و می توانید سود به دست آورید، خوب تر است دیرتر خود را بازنشسته کنید. در صورت ادامه فعالیت در شغلتان، نه تنها سود زیاد تری به دست مییاورید و کمتر به پس انداز خود ناخنک می زنید، بلکه موجب می شوید فواید بازنشستگی شما هم افزایش یابد. همچنین، هرمقدار بتوانید شمار سالهای سابقه شغلی خود را زیاد کنید، احتمال اینکه حقوق شما طبق افزایش تورم، رشد کند و بنابراین با حقوق بالاتری بازنشسته شوی، افزایش میابد. پس، چنانچه تا پیش از بازنشستگی مثلا ماهانه دو میلیون تومان حقوق داشته باشید، بایستی در هنگام بازنشستگی دست کم یک میلیون و 600 هزار تومان حقوق بازنشستگی داشته باشید تا بتوانید مخارجهای هرروز خود را تامین کنید؛ به این سبب چنانچه خیلی زودتر از موعد بازنشسته شوید، این سود افت پیدا میکند؛ پس تنها کاری که بایستی بکنید این است که چند سال بیشتر سر کار خود باقی بمانید.

برای خرج‌ کردن فوق برنامه خود یک حد معلوم کنید

سفر رفتن و سرگرمی کردن و غیره، قسمتی از امتیازات بازنشستگی است و نمی توان بی خیالش شد. ولی برای خرج کردن در این زمینه، خوب تر است از یک قانون بین المللی و استاندارد بنام قانون چهار در صد بهره گیرید. در این قانون شما تنها می توانید در سال اول بازنشستگی حدود چهار در صد پس انداز خود را خرج کارهای تفریحی و غیره بکنید. در سالهای بعد می توانید این مقدار را به نسبت یک در صد زیاد کنید. این فرمول برای این انتخاب شده است که شما بتوانید برای 30 سال پس انداز داشته باشید و آسانتر زیید.

--با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما، يارى دهيد--

گردآورنده : به‌آفرين ژ.

مهارت های زندگی در بخش خانه و خانواده سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

شکسته وار به درگاهت آمدم که طبيب ««« »»» به موميايی لطف توام نشانی دادطریقه پس انداز کردن برای زمان بازنشستگی (3 عکس)


TT / 485 --- TP / 27%

گردآوری شده توسط : به‌آفرين ژ.
تاریخ گردآوری : 2018-04-11
در دسته بندی : شیوه
برچسب ها :

مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :