ظرفیت های بالفعل و بالقوه اکو هنوز به شکل مطلوب فعال نشده است

ظرفیت های بالفعل و بالقوه اکو هنوز به شکل مطلوب فعال نشده است

وزیر اقتصاد با اشاره به تلاشهای انجام شده در طی سالهای گذشته برای ایجاد همگرایی بین کشورهای اکو گفت: هنوز نیازمند انجام اقدامات فراوانی هستیم تا بتوانیم از ظرفیت‌های بالفعل و بالقوه به شکل مطلوب‌تری استفاده کنیم.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، طیب نیا در هفتمین اجلاس روسای کل گمرکات کشورهای عضو اکو که صبح امروز در تهران برگزار شد گفت: توجه ویژه به توسعه تجارت خارجی که رابطه مستقیمی با رشد اقتصادی دارد و افزایش حجم صادرات و واردات منافع زیادی برای کشورهای عضو اکو به همراه خواهد داشت.

وی افزود: روشهای جدید تولید، تشدید رقابت، افزایش کارایی، کسب منافع، کاهش محدودیت های ارزی و تخصص گرایی در امر تولید از جمله مواردی هستند که همه به آن اذعان داریم و این امر جز با وحدت منطقه ای قابل دسترسی نخواهد بود.

طیب نیا با اشاره به هماهنگی در جهت اتصال شبکه وسیع داده های الکترونیکی و تبادل اطلاعات تجاری گفت: این موضوع باعث کاهش هزینه ها و بالا رفتن منافع متقابل براساس وضعیت های نسبی خواهد شد.

وزیر اقتصاد افزود: با نشست بیشتر مسئولان گمرک در مناطق مرزی و حضور توافق های بازرگانی و اعمال تعرفه های ترجیحی می توان اهداف از پیش تعیین شده اکو را محقق نمود.

طیب نیا گفت: گسترش تجارت درون منطقه ای و فرامنطقه ای و توسعه حمل و نقل، کشاورزی، انرژی، خدمات عمومی جزو اولین توافقات اکو بوده است.

وی افزود: باید توجه داشته باشیم که فرآیند تحقق هر برنامه اقتصادی حتی در داخل کشورها مستلزم فراهم سازی ابزارها و سازوکارهای لازم و نظارت دقیق تر در اجرا و اجتناب از وضع قوانین محدود کننده است.

وزیر اقتصاد ادامه داد: تحقق برنامه های اقتصادی در سطح فراملی و منطقه ای از اهمیت و ظرافت های بیشتری برخوردار است و باید زمان رسیدن به این اهداف را با همکاری یکدیگر کوتاه کنیم.

وی با تاکید بر کوتاه بودن فاصله جغرافیایی و ساده بودن امکان ایجاد و افزایش تجارت بین کشورهای عضو اکو گفت: گسترش بهبود زیرساخت های حمل و نقل، ساده سازی رویه های گمرکی، عضویت در کنوانسیون های بین المللی، برداشتن موانع تجاری منطقه ای و کاهش مشکلات مرزی بین کشورها موجب کاهش مشکلات می شود.

طیب نیا خاطرنشان کرد: واضح است که سرعت انتقال کالا در چنین شرایطی بالاتر رفته و قیمت تمام شده کاهش می یابد.

وی تاکید کرد: لازم است در نشست های کارشناسی توجه بیشتری به این مسائل صورت گیرد تا بتوان سریعتر به اهدافمان برسیم.

وزیر اقتصاد با تاکید بر تلاشهای انجام شده در طی سالهای گذشته برای ایجاد همگرایی بین کشورهای اکو گفت: هنوز نیازمند انجام اقدامات فراوانی هستیم تا بتوانیم از ظرفیت های بالفعل و بالقوه به شکل مطلوب تری استفاده کنیم.

وی افزود: در این زمینه مواردی از جمله ظرفیت سازی، شفافیت در قوانین موضوعه، رفع مشکلات مرزی، ایجاد ایمنی در حمل ونقل، اتصال شبکه های وسیع داده ها، از جمله اطلاعات بارنامه و مانیفست ها در جهت مبارزه با قاچاق کالا و مواد مخدر بسیار ضروری است.

طیب نیا ادامه داد: توجه به پرسنل ماهر و ورزیده و همچنین به حداقل رسیدن هزینه های تجاری از جمله بیمه، ویزا، عوارض باید مورد توجه بیشتری قرار گیرد.

وزیر اقتصاد در پایان گفت: البته اصلاحات و اقدامات ضروری به این موارد محدود نمی شود و خوشبختانه مطلع شدم که چشم انداز 10 ساله برنامه راهبردی کشورهای عضو اکو در چارچوب سند اکوویژن 2025 تهیه شده است و امیدوارم گامهای مثبت و بلندی برای پیشبرد اهداف تعیین شده برداشته شود.

- لطفا نظر خود را در مورد سايت سرزه در انتهاي صفحه بنويسيد -

نگارش : رها ج.

اقتصادی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

هر چه جز بار غمت بر دل مسکين من است ««« »»» برود از دل من و از دل من آن نرودظرفیت های بالفعل و بالقوه اکو هنوز به شکل مطلوب فعال نشده است


TT / 0 --- TP / 0%

گردآوری شده توسط : رها ج.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : اقتصادی
برچسب ها : فعال , مطلوب , بالفعل

مطالب مرتبط