ظهور پدیده ای چون ترامپ حاصل نارضایتی عمومی در آمریکاست/دموکرات ها و جمهوری خواهان در انحصارگرایی اتفاق نظر دارند

ظهور پدیده ای چون ترامپ حاصل نارضایتی عمومی در آمریکاست/دموکرات ها و جمهوری خواهان در انحصارگرایی اتفاق نظر دارند

مدیر اندیشکده «فارین پالیسی این فوکوس» در گفت و گو با فارس گفت نارضایتی از سیاست‌های اقتصادی دو حزب اصلی آمریکا، موجب ظهور پدیده‌هایی چون ترامپ و سندرز شده است.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، انتخابات ریاست جمهوری آمریکا به نوعی قادر هست اصلیترین انتخابات جهان از نظر مؤثری سیاسی در مسائل روز جهان باشد، چرا که آمریکا در بسیاری از حوادث سیاسی رخ داده در جهان چه به صورت مستقیم و چه غیرمستقیم نقش دارد. مرحله نهایی رقابت های این دور از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا تا حدود زیادی نسبت به دوره های قبلی متفاوت بود و شاید این تفاوت به خاطر حضور شخصی مانند «آقای دونالد ترامپ» باشد که قوائد بازی قدرت را در آمریکا رعایت نمی کند.

در همین رابطه خبرنگار فارس مکالمه ی داشته با «جان ففر» مدیر مرکز «فارین پالیسی این فوکوس» در رابطه با برخی حواشی این انتخابات از جمله ظهور پدیده ای مانند ترامپ و همچنین ادعای وی مبنی بر احتمال دستکاری در آرا در برخی از حوزه های انتخابیه در آمریکا.

آقای ففر نگارنده آمریکایی و یکی از مدیران بخش تفسیر سیاست خارجی در اندیشکده مطالعات سیاسی آمریکا است.

وی از اعضای کانون جامعه آزاد در آمریکا نیز هست و آثاری چون «جنگ صلیبی در عصر تازه» (توصیفی از حملات زمان معاصر علیه اسلام)، «کره شمالی/کره جنوبی: سیاست آمریکا و شبه جزیره کره» (توصیفی از سیاست آمریکا در قبال کره و محدودیت های آن)، «مسافرت قدرت» (ماجراای درباره یکجانبه گرایی آمریکا در زمان ریاست جمهوری جورج دبلیو بوش) و «زندگی در امید» (توضیحی درباره واکنش های ابتکار آمیز جوامع محلی آمریکا نسبت به درگیریهای مربوط به جهانی سازی) را در کارنامه خود دارد.

نوشته کامل این گفت و گو در ادامه آمده است:

1: دلیل ظهور پدیده هایی مانند ترامپ و سندرز در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا کدام است؟

پاسخ: در آمریکا و بسیاری از نقاط دیگر جهان، یک واکنش شدید علیه نخبه های سیاسی و اقتصادی وجود دارد. این واکنش بخشی از روند واکنش ها نسبت به بحران اقتصادی سال 2008 و دلیل آن این است که این نخبگان سیاسی و اقتصادی بودند که در جهت منافع مالی خود و به ضرر تقریبا همه افراد دیگر تبانی کرده بودند. اما من معتقدم که عصبانیت مردمان به وقتی بسیار پیش تر برمی گردد، یعنی به زمان سیاست های اقتصادی هر دو حزب دموکرات و جمهوری خواه در دهه های 1980 و 1990. دموکرات ها از اصلاحات اقتصادی نئولیبرالی که منجر به جهانی کردن اقتصاد آمریکا شد، با آغوش باز استقبال کردند، اما این اقدام اغلب به شیوه ای انجام شد که هزینه های بسیاری برای حالت شغلی کارگران داشت و یا به کاهش دستمزد آنان انجامید. جمهوری خواهان نیز از اقتصادی که به گسترش شکاف میان پولدار و تهیدست مدد زیادی کرد. بنابراین هم نخبگان لیبرال و هم نخبگان محافظه کار نوعی از اصلاحات اقتصادی را اجرا کردند که تنها به سود یک درصد از مردمان بود. سندرز از نابرابری اقتصادی به عنوان مرکز ثقل کمپین مبارزاتی خود بهره گرفت. ترامپ نیز به تمامی آن افرادی که در طول 20 سال گذشته از نظر اقتصادی عملکرد عالی ای نداشته اند، اعتراض کرده است.

2: چرا تاکنون فرد مستقلی موفق به پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا نشده و یا در آینده نیز امکان نمی دارد که این اتفاق رخ دهد؟

پاسخ: شرکت در مبارزات رای گیری ای در آمریکا به صورت مستقل کار بسیار دشواری است، به مخصوص در سطح ریاست جمهوری. موانع بسیاری بر سر راه احزاب دیگر در این زمینه وجود دارد. کسب رای در تمامی ایالت ها برای این افراد کار بسیار سختی است. ایجاد وحدت و همگرایی در یک ساختار حزبی در تمامی ایالت ها معضل است. داشتن پوشش رسانه ای نیز کار سختی است. دو حزب عمده در آمریکا اگرچه درباره بسیاری از مسائل با یکدیگر اختلاف دارند، اما درباره حفظ انحصار قدرت در میان خود با یکدیگر اتفاق نظر دارند.

3: ترامپ درباره احتمال دستکاری در نتایج انتخابات ابراز دغدغه کرده است. اساساً احتمال وقوع تقلب در انتخابات آمریکا وجود دارد؟

پاسخ: در زمان مدرن تعداد بسیار ناچیزی از موارد تقلب پیش آمده است. حزب جمهوری خواه درباره خطر تقلب در رای گیری اغراق می کند تا از این طریق اعمال قوانین شدیدتر در قبال موارد مربوط به مدارک معرفی رای دهندگان را توجیه نماید. اما هدف آنان چندان هم رابطه ای به مسئله تقلب ندارد، بلکه بیشتر با هدف نگهداشتن نرخ مشارکت افراد در سطح پایین به مخصوص در میان آن دسته از حوزه های رای گیری ای است که به حزب دموکرات گرایش بیشتری دارند، مانند لاتین تبارها و آفریقایی تبارها.

4: آیا مکانیسم واضح و روشنی برای نظارت بر روند انتخابات آمریکا و صحت نتایج آن وجود دارد؟

پاسخ: آمریکا مکانیسم های متعددی برای تضمین برگزاری یک انتخابات آزاد و عادلانه دارد. من وقتی به عنوان یک ناظر رای گیری ای کار کردم و قادر هستم نسبت به صداقت و صحت سیستم رای گیری ای آمریکا گواهی دهم(اگرچه برخی افراد تلاش می کنند این سیستم را دور بزنند). اما سیستم در همه نقاط آمریکا دقیق و صادقانه عمل نمی کند، و مسلما نمونه های کامیابی از تطمیع و یا ارعاب رای دهندگان رخ داده است. به اعتقاد من یک مورد مطلوب و خوب در این زمینه این است که سازمان امنیت و همکاری اروپا قصد دارد به منظور نظارت بر روند انتخابات آمریکا در نقاطی که احتمال وقوع مواردی همچون تطمیع و یا ارعاب رای دهنده و تقلب احتمالی وجود دارد، 500 ناظر رای گیری ای به این کشور اعزام کند.

5: آیا شما نمونه ای از سوءظن و تردید درباره صحت نتایج انتخابات در دوره های گذشته سراغ دارید؟

پاسخ: بحث برانگیزترین نتایج اعلام شده انتخابات مربوط به دوره انتخابات ریاست جمهوری سال 2000 بود که در آن ال گور، نامزد حزب دموکرات موفق به پیروزی در رای گیری عمومی شد، اما در رای گیری کالج الکترال نتایج شمارش آرا بسیار نزدیک بود. این مسئله ناشی از حالت موجود در فلوریدا بود، مکانی که دموکرات ها خواست بازشماری دستی آرا را در چهار منطقه از این ایالت مطرح کردند. در نهایت دادگاه عالی آمریکا رای داد که بازشماری آرا برخلاف قانون اساسی است و نتایج اولیه ایالت فلوریدا به قوت خود باقی ماند. بنابراین جرج دبلیو بوش به عنوان رئیس جمهور برگزیده شد. این یک تصمیم سیاسی پرسروصدا و وقیحانه چه در سطح ایالتی(فرماندار ایالت برادر جرج دبلیو بوش بود) و چه از سوی دادگاه(مکانی که محافظه کاران اکثریت نسبی داشتند) بود.

رحلت کرده نیز اتهاماتی مبنی بر دستکاری در سیستم های رای گیری مطرح شده بود. چنین چیزی مسلما امکان می دارد.

- پيشنهادات شما مايه دلگرمى ماست -

گردآوری توسط : زيبا ت.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بر بوی آن که جرعه جامت به ما رسد ««« »»» در مصطبه دعای تو هر صبح و شام رفتظهور پدیده ای چون ترامپ حاصل نارضایتی عمومی در آمریکاست/دموکرات ها و جمهوری خواهان در انحصارگرایی اتفاق نظر دارند


TT / 118 --- TP / 11%

گردآوری شده توسط : زيبا ت.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : ترامپ
برچسب ها : ظهور , دموکرات , جمهوری , اتفاق , حاصل , انحصارگرایی

مطالب مرتبط