عربستان برای آتش بس در یمن عجله دارد

عربستان برای آتش بس در یمن عجله دارد

نماینده مخصوص سازمان ملل در امور یمن درحالی موعد اجرای آتش‌بس را اعلام کرد که پافشاری و تعجیل ریاض و متحدان بین المللی‌اش، شک و تردیدهایی را درباره اهداف نهفته در پس این اقدام میان طرف‌های یمنی بوجود آورده است.

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، بعد از اعلام پذیرش نقش آتش بس 72 ساعته و قابل تمدید «جان کری»، وزیر خارجه ایالات متحده، از سوی طرف های درگیر در یمن، «اسماعیل ولد الشیخ احمد»، فرستاده مخصوص سازمان ملل در امور یمن از اجرای این آتش بس از روز پنج شنبه آتی گزارش کرد.

روزنامه «الاخبار» چاپ بیروت در این خصوص به نقل از ولد الشیخ نگاشت: شرایط آتش بس کنونی تفاوت چندانی با آتش بس های پیشین ندارد و به گونه ای می شود آن را تجدید آتش بس دهم آوریل گذشته شمرد.

بیانیه ولد الشیخ تمام طرف های یمنی و منطقه ای و بین المللی را به تشویق احترام به توقف اقدامات خصمانه تشویق می کند تا به پایان دائمی جنگ در یمن منتهی شود و در این راستا خواستار ازسرگیری فعالیت کمیته آتش بس و هماهنگی و انتقال اعضای آن به ظهران در جنوب یمن می شود و این موضوعی بود که در مذاکرات کویت در خصوص آن توافق به دست آمده بود.

مورد حائز اهمیت در این دور از برقراری آتش بس در یمن اعلام آمادگی پیشاپیش عربستان سعودی به آن و ابراز امیدواری به نبود رد آن از سوی جنبش انصار الله و افزون بر آن موافقت رهبران جنبش به ازسر گیری روند مذاکرات بود.

اشاره ضمنی شورای مناسب سیاسی به تشکیل دولت نجات ملی

پیش زمینه آتش بس کنونی را باید در لندن جستجو کرد که هفته گذشته میزبان وزرای خارجه ایالات متحده، امارات و عربستان سعودی بود به فراخوان وزیر خارجه انگلیس بود که ولد الشیخ نیز بعد به جمع فراخوان شدگان ملحق شد.

جان کری بعد از دیدار با ولد الشیخ در سخنانی تاکید کرد که وی به همراه ولد الشیخ و همتای انگلیسی اش خواستار برقراری هرچه با سرعتتر آتش بس در یمن هستند و این به معنای تمایل آنها به اجرای توافق از روز دوشنبه یا سه شنبه گذشته بود.

تحرکات بین المللی که بعد از فاجعه صنعا در پرونده یمن دیده میشود و با استقبال پیشاپیش قدرت های بزرگ و عربستان سعودی مواجه شده، شک و تردیدهایی را درباره ماهیت و اهداف قرار می داری نهفته در پس این تحرکات از جمله تحول 360 درجه ای رویکرد عربستان در قبال پرونده یمن بوجود آورده است.

به باور طرف های یمنی یکی از علل پافشاری ریاض بر برقراری آتش بس خلاص شدن از فشارهای بین المللی بعد از فاجعه صنعا و تبعات و عارضه های آن است

این شک و تردیدها و برداشت های صورت گرفته، ایجاب کرد، طرف های یمنی تمایل چندانی به آتش بس نداشته باشند و انصارالله پذیرش آتش بس را به برقراری زمینی – هوایی – دریایی و لغو محاصره و ممنوعیت پروازها کند.

در این راستا، شورای مناسب سیاسی یمن در صنعا اعلام کرد که ولد الشیخ آمادگی خود را برای پذیرش شروط شورای امنیت بدون قید و شرط و لغو محاصره دریایی و زمینی و هوایی اعلام کرده است.

در این باره هیئت صنعا در مذاکرت در مکالمه با روزنامه الاخبار تصریح کرد: طرف یمنی به آتش بس کنونی با حذر و نبود اعتماد دیده و موافقت با آن را موافقتی یک جانبه تلقی می کند، لذا صیغه توافقنامه ضروری الاجرا کشف نخواهد کرد.

شورای مناسب سیاسی یمن در ادامه همچنین به صورت تلویحی به تشکیل دولت نجات ملی که «عبد العزیز بن حبتور» به آن مکلف شده بود، ظرف روزهای آینده و مشارکت شماری از شخصیت های با کفایت و توانا و مسئولیت پذیر یمنی گزارش کرد.

این درحالی است که دولت خود خوانده «عبد ربه منصور هادی»، رئیس جمهوری فراری یمن که در شرایط بحرانی و سختی قرار دارد، جلو روی خود راهی جز پذیرش آتش بس نداشت.

--- نظر يادتان نرود ---

نگارش توسط : مژگان ث.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

دی وعده داد وصلم و در سر شراب داشت ««« »»» امروز تا چه گويد و بازش چه در سر استعربستان برای آتش بس در یمن عجله دارد


TT / 69 --- TP / 10%

گردآوری شده توسط : مژگان ث.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : عجله
برچسب ها :

مطالب مرتبط