عربستان لجوجانه حاضر نیست واقعیت های ژئوپلتیک منطقه و نقش تاریخی ایران را به رسمیت بشناسد

عربستان لجوجانه حاضر نیست واقعیت های ژئوپلتیک منطقه و نقش تاریخی ایران را به رسمیت بشناسد

سفیر ایران در لندن نقل کرد: ریشه بسیاری از بدبینی‌ها و لغزشات پی‌در‌پی سیاست خارجی عربستان در این امر نهفته است که آنها لجوجانه حضور نمی دارند واقعیت‌های ژئوپلتیک منطقه و نقش تاریخی ایران در منطقه را به مجلسیت بشناسند و بر تصویر و عکس همه کشورهای متحد خود را در برابر دو راهی انتخاب میان کار با سعودی یا همکاری با ایران قرار داده‌اند.

به گزارش «نسیم آنلاین»، حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در لندن در نشستی در پارلمان انگلیس در خصوص «روابط ایران و عربستان» که با حضور نمایندگان مجلس و برخی از محققان به انجام رسانده شد، به سخنرانی توجه کرد.

وی در این جلسه با اشاره به سیاست های خصمانه عربستان علیه ایران بویژه در طول سال های جاری از جمله در جریان حج و بروز فاجعه منا، تاکید کرد: ریشه بسیاری از بدبینی ها و لغزشات پی در پی سیاست خارجی عربستان در این امر نهفته است که آنها لجوجانه حضور نمی دارند حقیقتهای ژئوپلتیک منطقه و نقش تاریخی ایران در منطقه را به مجلسیت بشناسند و بر تصویر و عکس همه کشورهای متحد خود را در برابر دو راهی انتخاب میان کار با سعودی یا همکاری با ایران قرارداده اند.

سفیر ایران در لندن خاطرنشان کرد: در صورتیکه سعودی ها حاضر به پذیرش واقعیت مسلم موجود و پذیرش نقش منطقه ای ایران شوند، نه تنها تنش های موجود نگاه کن دو کشور قابل رفع هستند بلکه ظرفیت های سیاسی دو کشور برای همکاری قادر هست بیش از پیش به ارتقای صلح و امنیت در منطقه یاری رساند.

برخی از اعضا در این جلسه بیان داشتند که زمان آن رسیده است که در منطقه خلیج فارس ترتیبات تازه امنیت منطقه ای با حضور تمام کشورهای منطقه شامل 6 کشور حوزه جنوبی خلیج فارس و ایران و کشور عراق تشکیل شود.

برای حاضران در این جلسه جالب بود که ایران این پیشنهاد را حدود 20 سال پیش، پس از جنگ دوم خلیج فارس و برای پیش گیری از چالش تازه در منطقه پیشنهاد پیشنهاد کرده است.

- ضمن تشکر از حسن انتخاب شما، لطفا با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما کاربر عزيز، کمک کنيد -

نگارش : مارال .ک

سیاسی در بخش سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

هرگز نمی‌شود ز سر خود خبر مرا ««« »»» تا در ميان ميکده سر بر نمی‌کنمعربستان لجوجانه حاضر نیست واقعیت های ژئوپلتیک منطقه و نقش تاریخی ایران را به رسمیت بشناسد


TT / 53 --- TP / 16%

گردآوری شده توسط : مارال .ک
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : سیاسی
برچسب ها : رسمیت , ایران , بشناسد , ژئوپلتیک , لجوجانه

مطالب مرتبط