عربستان در محاسبات ایران ناچیز است، ایران در محاسبات عربستان همه چیز

عربستان در محاسبات ایران ناچیز است، ایران در محاسبات عربستان همه چیز

پایگاه آمریکایی در مطلبی تاکید کرده است: «در حالی که تهدید کشورمان، پیش برنده و راهبر سیاست منطقه‌ای عربستان سعودی است، ریاض تنها بخش کوچولوای از محاسبات کشورمان است».

سرزه به نقل از خبر گزاری فارس خبر می دهد، نشنال اینترست در یادداشتی تصریح کرده است: «در حالی که اصلی ترین نگرانی سیاست خارجی برای عربستان سعودی، کشورمان است اما عربستان سعودی حتی در لیست دغدغه های مهم کشورمان وجود ندارد».

در این مطلب آمده است: «نگرانی ها درباره هژمونی منطقه ای کشورمان برای مدت طولانی موجود بوده است. کشورمان همیشه نیروی بوده که درباره مسائل منطقه رویش حساب گشوده شده است و این چیزی است که کشورمان در یادآوری آن به کشورهای عربی، به خود تردید راه نمی دهد».

در ادامه یادداشت می خوانیم: «برای عربستان سعودی اساس تهدید، هجوم احتمالی کشورمان نیست بلکه اساس تهدید، نقش سوالات و تردیدها درباره مشروعیت سیاسی و منطقه ای این کشور از سوی تهران است. برای مثال زمانی که مقامات ایرانی درباره قیمومیت و سرپرستی ریاض بر اصلی ترین شهرهای مقدس دنیا اسلام تردید ایجاد و پرسش مطرح می کنند».

نویسندگان این یادداشت با تاکید بر اتخاذ یک «استراتژی منطقه ای چندین لایه» از سوی عربستان سعودی برای تقابل با کشورمان، بر تشدید تنش ها بین دو کشور در کشور سوریه و یمن و تشدید حضور ریاض در افغانستان به منظور تضعیف تهران تصریح می کنند.

آنها در ادامه مینگارند: «در مقابل این اقدامات، کشورمان به عربستان سعودی بی اعتنا است و در میان اولویتهای سیاست خارجی کشورمان، عربستان سعودی پشت سر روابط با قدرت های بزرگ و مقابله با تروریسم قرار دارد(اولویت اصلی کشورمان نیست). علی رغم ادبیات مجلسی اش، تمرکز کشورمان همیشه هنرپیشگان بزرگ یعنی اتحادیه اروپا، ایالات متحده، روسیه و چین بوده است. کشورمان خودش را رهبری طبیعی در مناطق مجاور و همسایگی خود آگاهی میدارد».

آنها ادامه می دهند: «کشورمان معتقد است که مشروعیت آن از داخل کشور، از تاریخ و فرهنگش بر می آید در حالی که مشروعیت کشورهای عربی خلیج فارس از تایید دیگران و ثروت بادآورده تازه شان بر می خیزد. از نظر کشورمان، خاندان آل سعود فاقد تاریخ و توانمندی بومی و محلی است و با صرف مقادیر هنگفت پول درصدد جبران این نقیصه است. از نظر کشورمان، فقدان توانمندی بومی سعودی و اتکای آن به محافظت و تسلیحات کشورهای غربی، جایگاه عربستان سعودی را تضعیف می کند. این موضوع ریاض را در نظر و چشمان کشورمان، تبدیل به رقیب و مخالف بی ارزشی مبدل میکند».

در یادداشت آمده است: «به همین علت، سیاست خارجی منطقه ای کشورمان بر اساس ارزیابی مبنی بر تهدید احتمالی سعودی به وجود نیامده است بلکه مد نظر گیرد بین نظام های ضعیف در منطقه رسوخ کند تا خودش را به طرف های منطقه به عنوان طرفی لازم و اجتناب ناپذیر جلوه و اکران قدرت دهد. صرفنظر از حضور یا نبود حضور ریاض، کشورمان در همه صحنه هایی که اکنون در منطقه در آنها نقش دارد، حاضر خواهد بود».

نویسندگان این مطلب، از تلاش های کشورمان در کشورهای کشور سوریه، کشور عراق و افغانستان به منظور پیش منافع خودش بدون انتخاب کردن مواضع عربستان سعودی تاکید می کنند.

در یادداشت نشنال اینترست می خوانیم: «یمن البته استثنا است. اهمیت استراتژیک یمن برای تهران، کم است اما اهمیت بالای یمن برای عربستان سعودی، سبب می شود که این کشور تبدیل به یک روش ارزان برای فرو کردن انگشت در چشمان ریاض بشود».

در ادامه مطلب آمده است: «در حالی که تهدید کشورمان، پیش برنده و راهبر سیاست منطقه ای عربستان سعودی است، ریاض تنها بخش کوچولوای از محاسبات کشورمان است».

در یادداشت نشنال اینترست با اشاره به جنگ یمن نگاشته شده است: «مداخله سعودی در یمن دارد منابع این کشور (سعودی ) را می مکد و دارد بین عربستان سعودی با متحدان خلیج فارسش و ایالات متحده اختلافاتی بوجود مییاورد. تهران به این ایده و نظر ریاض که دارد از با بهره گیری از منابع خودش و زیان زدن به اعتبار و ائتلاف هایش، مییاندیشد که در حال مقابله با کشورمان است، پوزخند می زند».

نویسندگان این مطلب معتقدند: «این در حالی است که تهران با بهره گیری از این حوزه ها (یمن، کشور سوریه و ...) به عنوان فرصت های راحت و ساده برای تضعیف بیشتر سعودی ها بهره می برد و این کار را بدون اعمال تحول اهمیتی می داری در سیاست خارجی فراگیر خودش به انجام میرساند. کشورمان همچنین از طریق یک کارزار روابط عمومی ارزان که شامل نگاشتن یادداشتهایی در روزنامه های آمریکایی است، به سعودی ها فشار می آورد و با این کارها نمایان میکند که مخاطبانش، در منطقه نیستند بلکه مخاطبش در غرب است. کشورمان می خواهد به غرب نمایان کند که این کشور متحد طبیعی در جنگ با گروه هایی چون القاعده و گروهک تروریستی داعش است. همچنین می خواهد ریاض را با این استدلال که منبع این گروه های دارنده ایدئولوژی مخرب است، بی اعتبار و بدنام کند».

کارشناسان نویسنده این یادداشت، ادعایی در مورد تهدید منافع امنیت ملی کشورمان ناشی از مواضع سیاست خارجی این کشور در قبال عربستان سعودی هم مطرح می کنند.

به ادعای آنها، سیاست های کشورمان سبب تشدید بیشتر تصورات عربستان سعودی درباره «تهدید کشورمان» شده و منطقه را ناامنتر کرده است و در نهایت با ایجاد زمینه برای رشد گروه های تندرو، امنیت ملی کشورمان را به مخاطره مییاندازد.

***********************************

نگارنده : پاكناز ف.

بین المللی در بخش اخبار سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

بازآ که چشم بد ز رخت دفع می‌کند ««« »»» ای تازه گل که دامن از اين خار می‌کشیعربستان در محاسبات ایران ناچیز است، ایران در محاسبات عربستان همه چیز


TT / 137 --- TP / 16%

گردآوری شده توسط : پاكناز ف.
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : ایران
برچسب ها : ناچیز , محاسبات

مطالب مرتبط