عزاداری به روش بانوان قاجار (تصویر و عکس)

عزاداری به سبک زنان قاجار (عکس)

کاربرد هنرهای باستانی گذشتگان و بهره گیری از پارچه‌های قلمکار در تزئین حسینیه سادات اخوی آن چنان خودنمایی می‌کند
کاربرد هنرهای باستانی گذشتگان و بهره گیری از پارچه‌های قلمکار در تزئین حسینیه سادات اخوی آن چنان خودنمایی می‌کند که هر کسی از در وارد می‌شود، نظرش پس از این هنر، به حضور پررنگ بانوان در این مهمانی جلب ‌می‌شود.

به حسینیه 200 ساله سادات اخوی که وارد می‌شوی بهره گیری از پارچه‌های قلمکار با نقش‌های شیر و خورشید، طاووس، انسان‌های بالدار و ذکر ائمه صحنه فرق می داری از آذین بندی تکایا در ماه محرم را نشان می‌دهد و شاید از ذهن هر کسی این فکر به سرعت عبور کند که ای کاش تکایا و حسینیه‌های دیگر هم از ترئینات این حسینیه الگوبرداری و به جای بهره گیری از تشریفات، از سادگی و در عین حال خوشگلی هنرهای باستانی در تزئینات تکایا و هیئت‌هایشان بهره گیرند.

نقل کرده می‌شود حسینیه سادات اخوی یکی از قدیمی‌ترین تکایای تهران است. این حسینیه را حاج سید ابراهیم تقوی در محله اودلاجان و در زمان فتحعلی شاه قاجار بنا کرده است. از آنجایی که فتحعلی شاه قاجار به حاج سید ابراهیم تقوی «اخوی» می‌گفته این تکیه به «سادات اخوی» شهرت پیدا می‌کند.

سقف حسینیه را خیمه‌ای که به وسیله سه چوب علم شده، پوشانده‌ است. این حسینیه چندین تخته چادر دارد که جنس یک تخته‌ی آن از کرباس است و در فصل گرما از آن استفاده می‌شود. از مابقی چادرها وقتی که هوا خنک می‌شود، استفاده می‌کنند. چادرهای تابستانی تکه دوزی‌هایی با معنا و مفهوم خاص دارند.

قدیمی‌ترین چادر حسینیه ۸۰ ساله است و آن را مرحوم خیام در اصفهان دوخته است. دومین چادر را نیز مرحوم خیام در سال ۱۳۴۵ دوخت، سومین چادر در سال ۱۳۷۵ توسط استاد علوی در اصفهان تهیه شد. آخرین چادر نیز در سال ۱۳۹۴ از جنس برزنت برای حسینیه دوخته شد.

قدمت پارچه‌های سیاه که دور تا دور حسینه را پوشانده، آنقدر زیاد است که برخی از آنها سوراخ یا پاره شده‌اند، جای مرمت چندباره روی برخی از پارچه‌های دور حسینیه نگاه کرده می‌شود. یکی از خادمان حسینیه در پاسخ به خبرنگار ایسنا که چرا همچنان از این پارچه‌ها استفاده می‌شود، می‌گوید: بانی حسینیه وصیت کرده که از همین پارچه‌ها برای سیاه‌پوش کردن حسینیه بهره گیرند.

با وجود گذشت دو قرن هنوز هم مهمانی مذهبی به شکل باستانی خودش در حسینیه سادات اخوی برگزار می‌شود و روضه خوان‌هایی از سه نسل به نوبت پای منبر حسینه می‌روند و روضه یا زیارت عاشورا می‌خوانند.

پس از هر روضه، جمعیت حسینیه بیشتر و بیشتر می‌شود؛ تا مکانی که بسیاری مجبورند در کوچه و بیرون از آن در مهمانی عزاداری مشارکت کنند. بیشترعزاداران این مهمانی را بانوان تشکیل می‌دهند، در یک طرف حیاط مردان و در طرف دیگر و سر تا سر حیاط، بانوان حضور دارند. نقل کرده می‌شود رحلت کرده این مهمانی ویژه بانوان بوده است.

مهمانی پذیرایی از عزادارن در کوچه حسینیه سادات اخوی و با نان قندی و سرو چای در استکان‌ و نعلبکی انجام می‌شود. رحلت کرده رسم بر این بوده تا در این مهمانی از میهمانان با قهوه قجری پذیرایی کنند.

این حسینیه در طول سال در ۲۳ عالیت، از ولادت‌ها گرفته تا شهادت‌ها و عیدها، برنامه اجرا می‌کند.

تصویر و عکس شماره 1 ⇩تصویر و عکس شماره 2 ⇩
تصویر و عکس عزاداری به سبک بانوان قاجار (تصویر و عکس)


تصویر و عکس شماره 3 ⇩
تصویر و عکس عزاداری به سبک بانوان قاجار (تصویر و عکس)


تصویر و عکس شماره 4 ⇩
تصویر و عکس عزاداری به سبک بانوان قاجار (تصویر و عکس)


تصویر و عکس شماره 5 ⇩
تصویر و عکس عزاداری به سبک بانوان قاجار (تصویر و عکس)


تصویر و عکس شماره 6 ⇩
تصویر و عکس عزاداری به سبک بانوان قاجار (تصویر و عکس)


تصویر و عکس شماره 7 ⇩
تصویر و عکس عزاداری به سبک بانوان قاجار (تصویر و عکس)


- ضمن تشکر از حسن انتخاب شما، لطفا با نظرات خود به ما در پيشرفت خدمات به شما کاربر عزيز، کمک کنيد -

نگارش : مارال .ک

آداب و رسوم در بخش فرهنگی و هنری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

آرام و خواب خلق جهان را سبب تويی ««« »»» زان شد کنار ديده و دل تکيه گاه توعزاداری به روش بانوان قاجار (تصویر و عکس)


TT / 161 --- TP / 29%

گردآوری شده توسط : مارال .ک
تاریخ گردآوری : 2016-10-19
در دسته بندی : آداب و رسوم
برچسب ها : قاجار , زنان

مطالب مرتبط