علایم آمبولی ریه بعد از زاییدن (2 عکس)

علائم آمبولی ریه پس از زایمان
تصویر و عکس شماره 1 ⇩

آمبولی شش به مسدود شدن عروق شش و انسداد مکانیکی در شریان‌های شش نقل کرده می‌شود

پزشکان معمولا به خانم‌های باردار پیشنهاد می‌کنند تحرک داشته باشند و پیاده‌روی را از قلم نیندازند. اما این پیاده‌روی و تحرک به جز این که باعث خوب تر شدن جریان خون در رگ‌ها می‌شود، از بروز آمبولی شش که بیماری رایجی در پیش و پس از زایمان است هم پیش گیری می‌کند. بنابراین ما از دکتر فاطمه سمامی،‌جراح و متخصص بانوان و زایمان و در بر می داری برد تخصصی، درباره علائم این بیماری شایع پس از زایمان و علائم و درمان آن سؤال کردیم.

دکتر سمامی،‌جراح و متخصص بانوان و زایمان، درباره آمبولی شش پس از زایمان می‌گوید:« آمبولی شش به مسدود شدن عروق شش و انسداد مکانیکی در شریان‌های شش نقل کرده می‌شود. آمبولی شش پس از زایمان در هر 7‌هزار حاملگی یک‌بار رخ می‌دهد گرچه احتمال بروز آن هم پیش از زایمان و هم پس از زایمان وجود دارد. نحوه بروز این پیامد در پیش و پس از زایمان یکسان است اما آمبولی‌هایی که پس از زایمان اتفاق می‌افتند،‌ درصد مرگ و فوت شو بیشتری دارند.»

لخته شدن ورید‌های عمقی همراه با آمبولی شش
تقریبا 70 درصد از کسانی که دچار آمبولی شش می‌شوند، لخته شدن ورید‌های عمقی هم در آنها دیده شده است. به همین دلیل دکتر سمامی می‌گوید:« این پیامد امکان می دارد هم در زایمان طبیعی و هم در سزارین اتفاق بیفتد. اما درصد آن در زایمان سزارین بیشتر است چون در سزارین بیمار جراحی شده و مقداری خون از دست داده است که همین می‌تواند از عوامل بروز آمبولی باشد. خطر بروز آمبولی شش در مادران از هفته نخست پس از زایمان تا 6 ماه بعد وجود دارد اما در اولین هفته پس از زایمان بیشتر اتفاق می‌افتد. خانم‌هایی که جدید زایمان کرده‌اند امکان می دارد در هفته نخست تحرک‌شان کاهش داده شود و همین کم‌تحرکی یکی از فاکتور‌های بروز آمبولی است.»

علائم آمبولی را بشناسید
این جراح و متخصص بانوان و زایمانبه علائم آمبولی شش اشاره می‌کند و می‌گوید:« از علائم آمبولی می‌توان به تنگی نفس ناگهانی در بیمار اشاره کرد که شایع‌ترین علامت است و تقریبا در 80 درصد از بیماران دیده می‌شود. درد قفسه سینه، سرفه، سَنکوپ، خونریزی ریوی ( شامل سرفه‌های خونی یا خلط خونی می‌شود که از علائم بالینی آمبولی هستند ) از نشانه‌های دیگر این بیماری است. در صورتی که آمبولی شش به مرحله حاد و پر‌خطر برسد و 60 تا 85 درصد از عروق شش مسدود شوند، بیماری فشارخون شش اتفاق می‌افتد. اما چنانچه 75 تا 85 درصد عروق شش مسدود شوند، گردش خون شش مسدود شده و به مرگ ختم می‌شود. با لخته شدن ورید‌های عمقی،‌لخته خون به وجود آمده و ورید مسدود می‌شود که به آن ترومبوز می‌گویند.»

تصویر و عکس شماره 2 ⇩
تصویر و عکس علائم آمبولی شش پس از زایمان

از علائم آمبولی می‌توان به تنگی نفس ناگهانی در بیمار اشاره کرد که شایع‌ترین علامت است


عوامل بروز آمبولی
از عوامل پر‌خطر بروز آمبولی شش می‌توان به زایمان سزارین، دیابت، خونریزی، کم‌خونی،‌ویار شدید حاملگی، بی‌تحرکی (شامل کسانی می‌شود که در دوره حاملگی باید استراحت داشته باشند و یا کسانی که پس از حاملگی تحرک چندانی ندارند)، اضافه وزن می‌ داری، حاملگی چند‌قلویی،‌فشار‌خون حاملگی (پره‌اکلامپسی)،‌عفونت پس از زایمان، حاملگی در سندار تر از 35 سالگی، سیگار (بیش از 10 سیگار در روز)، سابقه ترومبوز یا آمبولی، سرطان، لوپوس (نوعی بیماری پوستی)، مسافرت‌های طولانی و بی‌تحرکی زیاد ناشی از آن، سندروم نفروتیک (سندرومی مرتبط با کلیه‌ها)، خونریزی پس از زایمان، تزریق خون و بیماری قلبی اشاره کرد.‌جراحی ارتوپدی بر اثر شکستگی پا که بی‌تحرکی ناشی از آن موجب بروز آمبولی شده و خود این جراحی هم یکی از عوامل بروز آن است.

همچنین دکتر سمامی اختلالات ژنتیکی را در بروز این پیامد بسیار اصلی می‌داند و می‌گوید:« اختلالات ژنتیکی در افراد مبتلا به آشفتگی ترومبوفیلیک ارثی هم می‌تواند باعث بروز آمبولی شود. این آشفتگی ژنتیکی در این افراد، به این صورت است که پروتئین‌های ویژه ای در بدن تولید می‌شوند که در صورت بروز ترومبوز یا آمبولی باعث کنترل آن می‌شوند، اما این پروتئین‌ها در بدن این افراد به طور ارثی و یا به خاطر بیماری سرطان، وجود ندارد.»

علائم ترومبوز
ترومبوز علائم تیپیک ندارد اما معمولا شروع آن با سرعت و ناگهانی است. معمولا درد و ورم ساق و رانندگی بکن پا در این افراد قابل مشاهده است. اما گاهی تشخیص آن بسیار معضل است چون خانم‌های باردار به خاطر حاملگی ورم می‌کنند و نمی‌توان هر ورمی را به ترومبوز نسبت داد. البته اکثر این افراد نشانه‌ای ندارند و روش‌های تشخیصی هم با نظر پزشک انجام می‌شود.

شاید شما هم زمینه ژنتیکی داشته باشید
جالب است آگاهی بدارید که بسیاری از افراد اصلا نمی‌دانند که سابقه ژنتیکی این بیماری را دارند. بر همین اساس دکتر سمامی توضیح می‌دهد:« افرادی که سابقه‌ی مرگ ناگهانی در اثر آمبولی شش در خانواده دارند و یا افرادی از خانواده‌ی نزدیک‌شان دچار ترومبوز شده‌اند و چنین تجربه‌هایی دارند امکان می دارد مشکوک به آمبولی شش باشند. همچنین خانم‌هایی که دچار ترومبوز می‌شوند اما باردار نیستند و هیچ‌کدام از علائم آمبولی هم در آنها دیده نشده است، به احتمال زیاد زمینه ژنتیکی دارند.»

جلو گیری و درمان آمبولی
دکتر سمامی خانم‌ها برای جلو گیری از آمبولی شش، باید حتما مراقبت‌های حاملگی را به انجام رسانند، به پزشک شرح‌حال عالی بدهند و چنانچه سابقه‌ای از لخته شدن خون در خانواده دارند به او بگویند، نباید بی‌تحرک بمانند، باید کم‌خونی‌شان را اصلاح کنند. این افراد پس از زایمان هم نباید به مدت‌های طولانی بخوابند، نباید سیگار بکشند و باید از جوراب‌های واریس یا الاستیک بهره گیرند. برای جلو گیری از بروز این پیامد در بیمارانی که زمینه‌ارثی دارند و یا مشکوک به آمبولی هستند، دارو‌های ضد‌انعقادی تجویز می‌شود. حین این که درمان آمبولی هم معمولا با هپارین و دارو‌های ضد‌انعقادی انجام می‌شود.»

****انتها****

نگارش از : ارژنگ ک.

بارداری و زایمان در بخش بارداری و کودک یاری سايت سرزه

بیت انتخابی از دیوان حافظ :

کار از تو می‌رود مددی ای دليل راه ««« »»» کانصاف می‌دهيم و ز راه اوفتاده‌ايمعلایم آمبولی ریه بعد از زاییدن (2 عکس)


TT / 159 --- TP / 17%گردآوری شده توسط : ارژنگ ک.
تاریخ گردآوری : 2016-10-20
در دسته بندی : علائم
برچسب ها : زایمان , آمبولی
مطالب مرتبط

نظرات

لطفا نظرات خود را در مورد فیلم و مطلب بالا بنویسید :